Grand niespodzianek na inaugurację (wyniki)

W sobotę piłkarki ręczne z PGNiG Superligi zainaugurowały sezon 2012/2013. W sobotę piłkarki ręczne z PGNiG Superligi zainaugurowały sezon 2012/2013.

Sławomir Bromboszcz

W spotkaniu inaugurujący rozgrywki PGNiG Superligi Kobiet piłkarki ręczne Startu Elbląg pokonały przed własną publicznością AZS Politechnikę Koszalińską. W przerwie pomiędzy rozgrywkami w składach obu drużyn doszło do sporych zmian kadrowych. Szczypiornistki Startu w 1. kolejce potwierdziły, iż ich wysoka forma prezentowana w meczach kontrolnych nie była dziełem przypadku. Podopieczne Jerzego Cieplińskiego przez całe spotkanie kontrolowały wynik pojedynku, koszalinianki starały się odrobić straty i kilka razy im się to udało. Start jednak potwierdził swoją wyższość i dzięki dobrej końcówce odniósł efektowne zwycięstwo 31:24 (14:12)

Spotkanie w Chorzowie miało zdecydowanego faworyta - SPR Lublin. Szczypiornistki Lubelszczyzny w spotkaniach sparingowych prezentowały wysoką formą i wydawało się, iż na Górnym Śląsku nie będą miały problemów z odniesieniem zwycięstwa. Początek spotkania należał do podopiecznych Edwarda Jankowskiego, lubinianki po 10 minutach prowadzili 5:2. SPR przez niemal całą pierwszą połowie dyktował warunki, dopiero w końcówce chorzowianki doprowadziły do remisu. SPR do szatni zszedł z jedną bramką zaliczki 17:16. Po przerwie ambitnie grające piłkarki ręczne Ruchu nie zamierzały dawać za wygraną i nie pozwalały SPR-owi "odjechać". W końcówce niespodziewanie inicjatywę przejął Ruch, który objął prowadzenie 27:25. Doświadczone zawodniczki SPR-u przechyliły jednak szalę zwycięstwa na swoją korzyść 33:31.

Niespodzianką zakończyło się spotkanie w Szczecinie. Faworyzowana Pogoń Baltica z nowymi zawodniczkami w składzie miała ograć beniaminka z Tczewa. Tymczasem od pierwszych minut pojedynku to zespół Giennadija Kamielina nadawał ton rywalizacji. Przewaga Sambora Tczew była bardzo skromna, tczewianki prowadziły różnicą 1-2 bramek. Po przerwie przyjezdne zdołały wypracować bardziej okazałą zaliczkę 15:11. Pogoń nie dawała jednak za wygraną i mozolnie odrabiała straty. Gdy szczecinianki zdołały "dojść" Sambor, wówczas beniaminek ponownie wypracowywał większą zaliczkę bramkową. Sambor zwyciężył ostatecznie 24:22.

Do sensacji doszło w Lubinie. Łatwiej przeprawy na inaugurację nie miały szczypiornistki KGHM Metraco Zagłębia Lubin. Podopieczne Bożeny Karkut, które w minionym sezonie deklasowały rywali z dołu tabeli, tym razem o punktów nie wywalczyły tak łatwo. Kielczanki bardzo dobrze rozpoczęły spotkanie, prowadząc 3:0. Zespół z Kielc zwietrzył swoją szansę i ambitnie walczył z nie najlepiej dysponowanymi rywalkami. Do szatni wicemistrzynie Polski zeszły z zaliczką bramki 13:12. W drugiej połowie Zagłębie utrzymywało skromne prowadzenie, jednak w końcówce kielczanki odrobiły straty. Zespoły podzieliły się punktami 25:25.

Mistrzynie Polski, pomimo odejścia najlepszych zawodniczek, w nowym sezonie zamierzają walczyć o kolejny medal mistrzostw Polski. Zespołowi z takimi aspiracjami nie przystoi tracić punktów w spotkaniach z rywalkami mającymi inne cele. W sobotę Vistal Łączpol potwierdził swoje aspiracje i pewnie ograł Piotrcovię Piotrków Tryb. Zespół z Gdyni prowadził od pierwszej do ostatniej minuty, odnosząc przekonywujące zwycięstwo 29:22.

Niespodzianką zakończyło się również spotkanie w Jeleniej Górze. Wzmocniony i dobrze spisujący się s meczach sparingowych zespół KPR-u zaledwie zremisował z beniaminkiem z Nowego Sącza. Borykająca się z problemami finansowymi Beskid/Olimpia po pierwszej połowie prowadziła 15:14. Po zaciętym spotkaniu zespoły podzieliły się punktami 28:28.

Start Elbląg - AZS Politechnika Koszalińska 31:24 (14:12)
Najwięcej bramek: dla Startu - Wioleta Janaczek 9, Marta Karwecka i Aleksandra Jędrzejczyk po 4, dla KU AZS - Tatiana Bielenia 8, Aleksandra Kobyłecka 5, Joanna Dworaczyk 4.

KPR Ruch Chorzów - SPR Lublin 31:33 (16:17)
Najwięcej bramek: dla Ruchu - Kinga Grzyb 12, Monika Migała 8, dla SPR - Małgorzata Stasiak 7, Małgorzata Majerek, Alina Wojtas i Ewa Wilczek po 5.

Pogoń Baltica Szczecin - Aussie Sambor Tczew  22:24 (11:13)
Najwięcej bramek: dla Pogoni - Monika Stachowska i Agata Cebula po 5, dla Sambora - Justyna Domnik 11, Urszula Lipska i Anna Szott po 4.

KGHM Metraco Zagłębie Lubin - KSS Kielce 25:25 (13:12)
Najwięcej bramek: dla Zagłębia - Anna Pałgan 5, Kinga Byzdra i Sabina Kobzar po 4, dla KSS - Joanna Drabik 6, Paulina Piechnik 5, Kamila Skrzyniarz 4.

Vistal Łączpol Gdynia - Piotrcovia Piotrków Trybunalski 29:22 (12:9)
Najwięcej bramek: dla Vistalu - Patrycja Kulwińska 9, Karolina Sulżycka 5, dla Piotrcovii - Joanna Waga 9, Malwina Olek 4.

KPR Jelenia Góra - Olimpia-Beskid Nowy Sącz 28:28 (14:15) Najwięcej bramek: dla KPR - Joanna Załoga 11, dla Olimpii - Karolina Płachta i Joanna Gadzina po 6.