AMŚ: Polki z brązowym medalem, Polacy poza podium

Kobieca reprezentacja Polski wywalczyła brązowe medale Akademickich Mistrzostw Świata, które odbywały się w Brazylii. Poza podium udział w tym turnieju zakończyła męska kadra.

Paweł Nowakowski

Podopieczne Kima Rasmussena w pewnym stylu wywalczyły brązowy medal, pokonując w finale pocieszenia gospodynie turnieju, Brazylijki różnicą aż 15 trafień - 41:26. Podczas Akademickich Mistrzostw Świata biało-czerwone odniosły cztery zwycięstwa - dwukrotnie z Brazylią 31:26, 41:26, Urugwajem 28:14 i Chile 39:20, ulegając jedynie Rumunii 18:24 oraz reprezentacji Czech 27:30.

Żeński turniej należał do niepokonanej drużyny naszych południowych sąsiadów, która z kompletem zwycięstw w pewnym stylu wywalczyła złote medale. W finale Czeszki zdeklasowały Rumunki 32:18.

Najlepszą zawodniczką turnieju wybrano Czeszkę Ivete Luzumovą. Tytuł najlepszej bramkarki powędrował do Rumunki Pauli Teoderescu, z kolei najskuteczniejszą zawodniczką okazała się reprezentantka Urugwaju, Paloma Pintos - 36 bramek.

Kobiety - mecz o 3. miejsce:
Polska - Brazylia 41:26

Końcowa klasyfikacja turnieju kobiet 1. Czechy 2. Rumunia 3. Polska 4. Brazylia 5. Urugwaj 6. Chile
Biało-czerwone rozbiły Brazylijki w finale pocieszenia / fot. Thiago Parmalat Biało-czerwone rozbiły Brazylijki w finale pocieszenia / fot. Thiago Parmalat
Fatalną końcówkę turnieju odnotowali z kolei podopieczni duetu trenerskiego Marcin Pilch - Damian Wleklak. Polacy, którzy w fazie grupowej raz za razem deklasowali swoich przeciwników, odnosząc komplet zwycięstw, doznali w całym turnieju dwóch porażek. Pierwsza miała miejsce w półfinale z Portugalią 26:27, ostatnia w meczu o brąz z Brazylią 29:33. Katem biało-czerwonych był Guilherme Oliveira, kapitan zespołu, autor 10 trafień.

- Dziś jest niezapomniany dzień dla sportu w Brazylii - powiedział po spotkaniu uradowany Luciano Cabral, prezydent CBDU (Brazylijskiej Konfederacji Sportu Uniwersyteckiego).

W turnieju męskim podobnie jak u kobiet triumfowali Czesi, którzy pewnie ograli Portugalię 34:24. Złotych medalistów AMŚ jako jedyni pokonali Polacy. Pocieszeniem jest fakt, że najlepszym bramkarzem turnieju wybrany został Piotr Wyszomirski. Najlepszym zawodnikiem okazał się Portugalczyk Tiago Pereira, a najlepszym strzelcem Fahad Alhajri z Kuwejtu, autor 50 bramek.

Mężczyźni - mecz o 3. miejsce:
Polska - Brazylia 29:33

Końcowa klasyfikacja turnieju mężczyzn 1. Czechy 2. Portugalia 3. Brazylia 4. Polska 5. Turcja 6. Tajwan 7. Korea Południowa 8. Kuwejt 9. Chile 10. Meksyk
Faworyzowani Polacy wracają z AMŚ bez medalu / fot. Thiago Parmalat Faworyzowani Polacy wracają z AMŚ bez medalu / fot. Thiago Parmalat