Tolnai zatrzymała Dunki! - relacja z meczu Rumunia - Dania

Piłkarki ręczne Rumunii pokonały Danię 16:15 i zdobyły brązowy medal IX Mistrzostw Europy kobiet rozgrywanych w Danii i Norwegii. Do zwycięstwa rumuńską ekipę poprowadziła bramkarka Talida Tolnai, która miała ponad 50 proc. skuteczności.

Maciej Wojs
Maciej Wojs

Obie drużyny rozpoczęły spotkanie dość nerwowo popełniając bardzo proste błędy głównie w ataku, co spowodowało, że pierwsza bramka padła dopiero w 4. minucie. Jej autorką była duńska skrzydłowa Ann Grete Norgaard, która wykończyła szybki kontratak całego zespołu. Piłkarki reprezentacji Rumunii szybko doprowadziły do wyrównania za sprawą Adrianny Nicolety Nechity, a trafienia Ioneli Staci i Cristiny Georgiany Neagu dały im dwubramkowe prowadzenie (3:1 - 10. min). Dunki wkrótce odrobiły straty, a dzięki kolejnym bramkom Norgaard i golu Laerke Möller podopieczne Jana Pytlicka uzyskały dwa trafienia przewagi (5:3 - 16. min). Wtedy jednak swój popis rozpoczęła golkiper rumuńskiej ekipy - Talida Tolnai. Mierząca prawie 190 cm bramkarka popisała się kilkoma znakomitymi interwencjami, co wykorzystały jej koleżanki z pola zdobywając aż cztery bramki pod rząd i uzyskując prowadzenie 9:6. Tuż przed przerwą straty nieznacznie zniwelowała rozgrywająca Line Anne Jorgensen, jednak opiekun duńskiej reprezentacji nie krył oburzenia fatalną skutecznością rzutową swoich zawodniczek.

Drugą część meczu lepiej rozpoczęły reprezentantki Danii, które dzięki trafieniu Rikke Skov przegrywały już tylko jedną bramką (8:9 - 32. min). Nadal świetnie dysponowana była jednak Toldai, której rywalki nie były w stanie pokonać nawet z linii siedmiu metrów. W 47. minucie Rumunki po kolejnym celnym rzucie Nechity odskoczyły na trzybramkowe prowadzenie (10:13) i przewagę tą utrzymały aż do 55. minuty, kiedy ponownie na listę strzelców wpisała się prawoskrzydłowa C.S. Oltchim RM Valcea. Trzy minuty później za sprawą Susan Thorsgaard piłkarki Danii częściowo zniwelowały straty doprowadzając do rezultatu 15:16. Mimo iż, do końca spotkania pozostało ponad 250 sekund, to żaden z zespołów nie powiększył już swego konta bramkowego. Rumunki dzięki niesamowitej Toldai zwyciężyły 16:15.

Dla reprezentantek Rumunii brązowy medal jest największym osiągnięciem w historii ich występów w Mistrzostwach Europy. W 2000 roku zajęły one czwarte miejsce przegrywając decydujący pojedynek z Rosją 16:21. Teraz 16 bramek wystarczyło do wywalczenia brązowego medalu.

Dania - Rumunia 15:16 (7:9)