Polacy nie dali plamy w meczu z potęgą

Turniej w Granollers jest dla Polaków ostatnim sprawdzianem przed ME 2024 piłkarzy ręcznych. Czwartkowy test do pewnego momentu mógł napawać optymizmem. Ekipa Marcina Lijewskiego przez trzy kwadranse walczyła z Hiszpanią jak równy z równym.

Małgorzata Boluk
Michał Olejniczak Materiały prasowe / ZPRP / Paweł Bejnarowicz / Na zdjęciu: Michał Olejniczak
Po dwóch zwycięstwach z Argentyną w Legionowie, przyszedł czas na turniej w Granollers (4-6 stycznia), który jest dla polskiej kadry generalnym sprawdzianem przed EHF EURO 2024. Po zakończeniu zawodów Marcin Lijewski poda ostateczny skład na ME 2024 piłkarzy ręcznych.

Na początek ekipa Biało-Czerwonych zmierzyła się z Hiszpanią. Pierwsze minuty starcia przebiegły pod dyktando gospodarzy (5:2 w 8'), w ataku obijaliśmy Gonzalo Pereza de Vargasa, ale Polska nie dała się zdominować, tylko niezwłocznie przystąpiła do odrabiania strat.

Nasza kadra przełamała się po trafieniu z koła Kamila Syprzaka i korzystała ze znakomitych parad Jakuba Skrzyniarza. Cztery minuty później byliśmy już nawet na skromnym prowadzeniu! Później jednak znów przyspieszyła Hiszpania, która zaczęła nas bezlitośnie kontrować (10:7 w 18') i budować przewagę.

Marcin Lijewski poprosił o czas. - Nie mam pretensji o to, że robimy błędy. Mam pretensje o to, że nie wracamy do obrony - mówił w trakcie przerwy selekcjoner reprezentacji Polski.

Po krótkiej pauzie nastąpiła poprawa, w czym ogromna zasługa świetnie broniącego Jakuba Skrzyniarza. W ofensywie mogliśmy liczyć na duet rozgrywających kieleckiego klubu - Michała Olejniczaka i Szymona Sićkę. I to my do przerwy cieszyliśmy się z niewielkiego prowadzenia.

Po zmianie stron w dalszym ciągu walczyliśmy z wicemistrzem Europy jak równy z równym (18:18 w 40'), ale ostatni kwadrans należał już do zdecydowanych faworytów czwartkowego starcia. Na cztery minuty przed ostatnim gwizdkiem sędziów Hiszpania podwyższyła prowadzenie do ośmiu bramek i stało się jasne, że to oni będą cieszyć się z wygranej. Nasza reprezentacja jednak "nie stanęła" i zdołała jeszcze skrócić ten dystans.

Po meczu rozdano wyróżnienia dla najlepszych graczy. W ekipie gospodarzy nagrodzono Agustina Casado, a w szeregach Biało-Czerwonych doceniono świetną postawę Jakuba Skrzyniarza. Kolejnym rywalem Polaków podczas turnieju w Granollers będzie Serbia.