Malcher pogrążył Pogoń. Szczecinianie już o krok od spadku

Gwardia Opole, po zmianie trenera, przełamała się w meczu z czerwoną latarnią PGNiG Superligi Mężczyzn, Sandra Spa Pogonią. Szczecinian pogrążył Adam Malcher (30:27). Tym samym Portowcy są coraz bliżej spadku z najwyższej klasy rozgrywek.

Krzysztof Kempski
Adam Malcher WP SportoweFakty / Kuba Hajduk / Na zdjęciu: Adam Malcher
Gwardia po sześciu porażkach z rzędu jeszcze przed końcem sezonu podziękowała trenerowi Rafałowi Kuptelowi, który osiągnął z opolanami największe jak dotąd sukcesy (więcej o tej sytuacji tutaj). Kolejna taka strata punktów oznaczała dla gospodarzy spadek na przedostatnią lokatę kosztem właśnie Sandra Spa Pogoni.

Już od pierwszych minut widać było, że te 6 przegranych miejscowych nie było przypadkowych. W ciągu 10 minut przeciwko ostatniej drużynie w tabeli PGNiG Superligi Mężczyzn rzucili ledwie 2 bramki (2:5). Mogli przegrywać wyżej, gdyby tylko Portowcy mieli większą skuteczność. Najlepszymi ich punktami byli w tamtym czasie Adam Malcher oraz Mateusz Jankowski.

Drugi kwadrans spotkania wyglądał zgoła inaczej. Pogoń popełniała coraz więcej prostych błędów, a rywale starali się z tego korzystać. Sporo zrobił wspomniany Malcher, który po pierwszej połowie bronił na poziomie blisko 40 proc. Zmieniła się też postawa obrony Gwardii, była znacznie bardziej aktywna i przede wszystkim dużo wyżej ustawiona. W 25. minucie opolanie prowadzili 13:11, ale nie utrzymali przewagi po rzucie z połowy boiska tuż przed końcem Pawła Krupy.

Po zmianie stron świetną robotę nadal wykonywał Malcher. Na efekty nie trzeba było długo czekać. W 35. minucie Antoni Łangowski wyszedł w górę i nie dał szans Maksymowi Wiunikowi. Stan meczu zmienił się na 19:16. Goście zaczęli się coraz bardziej spieszyć, co nie dawało pozytywnych rezultatów. Rzucali z nieprzygotowanych pozycji, jak choćby Patryk Krok, który wyskoczył z obu nóg i nie był w stanie nic dobrego z piłką zrobić.

Pogoń miała swoje problemy. Mogły się pogłębić po urazie kolana Matiji Starcevicia. Ostatecznie Chorwat powrócił na parkiet w najlepszy możliwy sposób. Portowcy złapali kontakt bramkowy po rzucie z własnej bramki Grzegorza Jagodzińskiego, ale nadal to Gwardia była na minimalnym plusie. Krupa mógł pogrążyć szczecinian, ale wtedy Roman Czyczykało wpadł w Dawida Krysiaka. Zemściły się "siódemki", których tym razem goście zmarnowali aż 3, wszystkie padły łupem Malchera.

Sandra Spa Pogoń przegrała i teraz tylko cud może ich uratować przed spadkiem z PGNiG Superligi.