Olbrzymi rollercoaster w finale Pucharu Niemiec! Potrzebne były rzuty karne

Rhein-Neckar Loewen zostało zdobywcą Pucharu Niemiec w sezonie 2022/23. W finałowym meczu zespół z Mannheim pokonał aktualnego mistrza kraju, SC Magdeburg po rzutach karnych. Dla Lwów to drugi w historii triumf w tych rozgrywkach.

Paweł Nowakowski
Uwe Gensheimer Getty Images / Martin Rose / Na zdjęciu: Uwe Gensheimer
Puchar Niemiec piłkarzy ręcznych rozgrywany jest od 1975 roku. Po dwudziestu dziewięciu latach, władze niemieckiej federacji przeniosły turniej finałowy z Hamburga (rozgrywany był tam regularnie od 1994 roku) zdecydowały się zmienić lokalizację. Wybór padł na 20-tysieczną Lanxess Arenę w Kolonii, gdzie co roku (od 2010) ma miejsca Final4 Ligi Mistrzów.

Rhein-Neckar Loewen już w półfinale pokazało moc, odprawiając z kwitkiem SG Flensburg-Handewitt. Ekipa z Mannheim szybko zdominowała mecz, głównie za sprawą Juri Knorra wypracowała okazałą zaliczkę do przerwy (sześć bramek) i później kontrolowała wydarzenia na parkiecie. Z kolei SC Magdeburg do finału wprowadził duet rozgrywających: Holender Kay Smits i Gisli Thorgeir Kristjansson, rzucając aż 21 bramek w starciu z TBV Lemgo.

W meczu o brąz triumfował pewnie Flensburg. Danie główne niedzielnego popołudnia trzymało w napięciu do ostatnich sekund. Początek finałowej batalii należał do Magdeburga, lecz z biegiem czasu to RNL przejęło inicjatywę. Magdeburg będący aktualnym mistrzem Niemiec na dziewięć minut przed końcem rzucił wyrównujące trafienie (24:24), a chwilę później wyszedł na prowadzenie za sprawą Gisli Kristjanssona.

Wypełniona po brzegi 20-tysięczna Lanxess Arena była świadkiem olbrzymich emocji w decydujących fragmentach finałowej rywalizacji. Przy wyniku 27:27 na 7 sekund przed końcem rzut karny przestrzelił Kay Smits i w Kolonii była potrzebna dogrywka. Kapitalną zmianę w bramce dał 20-letni David Spath, broniąc 4/4 w tym dwa karne.

Dogrywka dwa razy po pięć minut także nie przyniosła rozstrzygnięcia, choć już trzy bramki zaliczki miało RNL. Magdeburg wrócił jednak z dalekiej podróży, a swój błąd naprawił Smits, tym razem nie myląc się z siedmiu metrów. Do wyłonienia zwycięzcy potrzebny był konkurs rzutów karnych.

Więcej zimnej krwi zachowali gracze z Mannheim, trafiając wszystkie próby. Tym samym Rhein-Neckar Loewen po pięciu latach (ostatnio w 2018) ponownie zdobywa Puchar Niemiec. To drugi w historii triumf tej drużyny w tych rozgrywkach, w piątym finale.