Mecz o wszystko dla Pogoni. Coraz ciekawiej w walce o ligowy byt

Energa MKS Kalisz od początku meczu z Sandra Spa Pogonią musiała gonić rywala. Ostatecznie dogoniła i emocje sięgnęły zenitu. Szczecinianie zmarnowali wszystkie rzuty karne, ale końcówkę zagrali kapitalnie (25:26).

Krzysztof Kempski
szczypiorniści Sandra Spa Pogoni Szczecin WP SportoweFakty / Kuba Hajduk / Na zdjęciu: szczypiorniści Sandra Spa Pogoni Szczecin
Spotkanie w Kaliszu pomiędzy Energą MKS-em a Sandra Spa Pogonią miało niezwykle istotne dla obu drużyn. Ci pierwsi mogli na dobre uwikłać się w walkę o zachowanie ligowego bytu, oczywiście pod warunkiem, że nie wygraliby z Portowcami. Z drugiej strony szczecinianom pewne zespoły, mówiąc kolokwialnie, leżą, i jednym z nich jest właśnie ekipa Pawła Nocha.

Patrząc na postawę i jednych, i drugich przez pierwsze 30 minut, można było odnieść wrażenie, że to właśnie przyjezdni lepiej weszli w mecz i kontrolowali te zawody. Do przerwy wypracowali sobie aż 4 bramki zaliczki. Co najbardziej istotne, siła ofensywna Pogoni rozłożyła się na 7 graczy. Stuprocentową skutecznością imponował Eliasz Kapela. Najwięcej pożytku przynosił Maksym Wiunik. Ukrainiec bronił na poziomie blisko 50 procent.

A kaliszanie? Dużo rzucali, ale bez większego efektu. Starał się Łukasz Kużdeba, starał się też Kamil Adamczyk. Różnica pomiędzy rozgrywającymi była jednak znacząca. O dziwo gospodarze dużo słabiej radzili sobie w sytuacji, w której powinni dominować, czyli w przewadze liczebnej. Wyglądało to trochę tak, jakby tracili głowę. Albo za szybko podejmowali decyzję, albo po prostu gubili piłkę.

Goście ze Szczecina po zmianie stron sami sobie utrudniali zadanie. Mogli liczyć na Wiunika, który bronił fenomenalnie, ale w ataku już tak dobrze im nie szło. Kaliszanie mieli okazję złapać kontakt bramkowy, ale w 40. minucie jeden z gospodarzy bezmyślnie wpadł na obrońcę Pogoni i sędziowie słusznie wskazali na faul ofensywny. Takich szans Energa miała więcej. Wykorzystała dopiero kontrę. Piłkę przejął Mateusz Góralski i trafił na 16:17.

Miejscowi zanotowali dobry fragment, po którym wyszli na swoje pierwsze prowadzenie w meczu. Dość powiedzieć, że zrobili to w sytuacji, kiedy parkiet z bezpośrednią czerwoną kartką opuścił Wiktor Karpiński (uderzył Pawła Krupę w twarz). Portowcy zawodzili przy rzutach karnych, co mogło się na nich srodze zemścić. Wykonali 4 próby, ale żadna z nich nie znalazła się w siatce.

Do końca zostało 25 sekund (25:25). O czas poprosił Wojciech Jedziniak. Sędziowie wskazali grę pasywną, ale wtedy faulu na 2 minuty dopuścił się Mateusz Kus. Bramkę na wygranie meczu zdobył Matija Starcević i 3 punkty pojechały do Grodu Gryfa. Walka o ligowy byt rozgorzała na dobre.