PGNiG Superliga w 2022 roku postawiła na rozwój. Oto najważniejsze projekty

Rozwój projektów digitalowych i oferty komunikacyjnej, liczne programy szkoleniowe, akcje charytatywne i czerpanie z najlepszych, europejskich praktyk - tak pokrótce można streścić działania Superligi sp. z o.o. w 2022 roku. Sprawdź zestawienie!

Małgorzata Boluk
Małgorzata Boluk
Podsumowanie 2022 roku w PGNiG Superlidze Materiały prasowe / PGNiG Superliga / Podsumowanie 2022 roku w PGNiG Superlidze
Podsumowaliśmy już mijający rok w PGNiG Superlidze i PGNiG Superlidze Kobiet, teraz pora na wybór najważniejszych wydarzeń od strony organizacji. Przygotowaliśmy podsumowanie najciekawszych projektów i inicjatyw 2022 roku.

Superliga z prestiżową nagrodą za transformację cyfrową

15 marca w hotelu Hilton w Warszawie, podczas Gali Sport Biznes Polska, Superliga sp. z o.o. otrzymała nagrodę w kategorii "Transformacja Cyfrowa". Nagrody SBP przyznano osobom, markom i organizacjom stawiającym na rozwój, popularyzację i innowacje w świecie sportu i biznesu.

Superliga sp. z o.o. została doceniona m.in. za wdrożenie szeregu rozwiązań technologicznych i innowacji w ramach rozgrywek PGNiG Superligi i PGNiG Superligi Kobiet. Wśród najważniejszych projektów doceniono m.in. aplikację mobilną rozgrywek z elementami grywalizacji, wirtualne biuro prasowe, wprowadzenie jednolitego standardu transmisji meczów w ramach usługi OTT, nowe formaty komunikacyjne w mediach społecznościowych oraz finalne prace nad jednolitą platformą www dla klubów i projektami fan engagement. Nagrodę odebrał Prezes Superligi, Piotr Należyty.

Aplikacja Superligi z nowymi funkcjonalnościami i ogromnym wzrostem liczby użytkowników

Aplikacja Superligi to narzędzie, które integruje środowisko kibiców piłki ręcznej w Polsce. Posiada szereg funkcji, w tym dostęp do aktualności o rozgrywkach, możliwość śledzenia "na żywo" meczów wszystkich drużyn, licznych statystyk meczowych aktualizowanych w czasie rzeczywistym, informacji o zespołach, składach, terminach i wynikach meczów oraz możliwość oglądania licznych materiałów video, w tym skrótów spotkań. W 2022 roku wprowadzono nowatorskie rozwiązania, które pozwalają kibicom realnie wpływać na wydarzenia związane z rozgrywkami - m.in. wybieranie zawodnika i zawodniczki meczu, głosowanie na gracza miesiąca czy branie udziału w quizach z wiedzy o piłce ręcznej.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: przypatrz się dobrze! Wiesz, kto pomagał gwieździe tenisa?

W 2022 roku aplikacja osiągnęła liczbę blisko dwudziestu tysięcy użytkowników i jest jedną z najlepiej ocenianych sportowych, ligowych aplikacji mobilnych na App Store i Google Play.
Oficjalna aplikacja Superligi jest dostępna na urządzenia mobilne z systemem Android oraz IOS.

Ujednolicony system stron internetowych dla klubów

Strony internetowe z nowoczesnym designem, ujednolicony system dystrybucji treści, automatycznymi aktualizacjami i statystykami, a w przyszłości zintegrowana baza do zarządzania użytkownikami sprzedaży biletów - Superliga sp. z o.o., jako pierwsza organizacja zarządzająca ligami zawodowymi w Polsce, postawiła na jednolity system informatyczny. W 2022 roku do użytku oddano aż 12 klubowych serwisów, a kolejne ujrzą światło dzienne w najbliższych miesiącach.

- Inwestycje w nowe technologie są niezwykle istotne w podnoszeniu poziomu komunikacji z kibicami, przeżywania przez nich widowiska sportowego i efektywnej realizacji umów sponsorskich. W ostatnich latach przeprowadziliśmy kilka udanych projektów digitalowych, a teraz przyszedł czas na wprowadzenie ujednoliconego standardu klubowych platform internetowych. To innowacja, która pozwoli nam na jeszcze większą profesjonalizację ligi oraz poszczególnych klubów pod względem marketingowym i organizacyjnym, bo inspirujemy się największymi podmiotami sportowymi na świecie. Co niezwykle ważne, to dopiero pierwszy krok w budowie kolejnych modułów platformy, dzięki którym kluby będą dysponować rozbudowanym, ujednoliconym narzędziem do komunikacji z fanami i sponsorami - mówi Piotr Należyty, Prezes Superligi sp. z o.o.

Kluczowi partnerzy zostają na dłużej. Do ich grona dołącza TikTok 

Suzuki Motor Poland i Superliga sp. z o.o. kontynuują wieloletnią współpracę, trwającą już od 2016 roku. Nowa umowa obejmuje wsparcie przez kolejne 3 sezony: 2022/2023, 2023/2024, 2024/2025 i zawiera szereg świadczeń promocyjnych.

Na kolejne lata z Superligą sp. z o.o. związał się również marka Select - wiodący producent piłek i asortymentu sportowego. Nowy kontrakt obowiązuje przez kolejne dwa sezony - 2022/2023 oraz 2023/2024. Rezultatem współpracy jest nowa piłka PGNiG Superligi i PGNiG Superligi Kobiet - model Select Ultimate V22, który na parkietach najwyższej klasy rozgrywkowej został zaprezentowany 4 listopada.

O dwa lata współpracę przedłużono również z marką Hummel, producentem wysokiej jakości sprzętu sportowego. Hummel jest partnerem wyboru najlepszych zawodniczek i zawodników każdej serii rozgrywek. Na rynek trafiły też nowe, oficjalne modele butów Superligi i Superligi Kobiet - hummel DAGAZ.

Do grona partnerów Superligi sp. z o.o. dołączył TikTok. Współpraca objęła szereg wspólnych działań promocyjnych, m.in. dedykowany challenge #SUPERrzut czy Mecz Gwiazd piłki ręcznej, a wszystkie kluby grające w PGNiG Superlidze oraz PGNiG Superlidze Kobiet otrzymały status oficjalnych kont w aplikacji. Efektem współpracy było ponad 100 milionów wyświetleń materiałów dotyczących piłki ręcznej i dotarcie do kilkunastu milionów użytkowników aplikacji.

Cykl szkoleń dla trenerów, sędziów i klubów 

Wymiana doświadczeń pomiędzy trenerami i wdrożenie nowych zasad sędziowania w piłce ręcznej - to główne zagadnienia poruszane podczas pierwszego sympozjum trenerów PGNiG Superligi, które odbyło się w dniach 6-7 sierpnia w podwarszawskim Józefowie. Uczestnicy spotkania wzięli udział w panelach dyskusyjnych prowadzonych przez sędziów, delegatów i ekspertów.

- Celem sympozjum jest transferowanie wiedzy oraz wymiana doświadczeń pomiędzy trenerami. Tak, żeby każdy mógł wyciągnąć jak najwięcej korzyści dla siebie i dla swoich zespołów - mówi Damian Drobik, Dyrektor Sportowy ZPRP.

Gościem specjalnym wydarzenia był David Davis - były piłkarz ręczny, a obecnie uznany trener. Jako zawodnik w 2005 roku wraz z reprezentacją Hiszpanii zdobył tytuł Mistrzów Świata. Davis to również srebrny medalista Mistrzostw Europy z 2006 roku oraz brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Pekinie z 2008 roku. W karierze trenerskiej pracował z reprezentacjami Rosji oraz Egiptu. Jako asystent trenera wygrał Ligę Mistrzów EHF w 2017 roku z drużyną RK Vardar. W latach 2018-2021 był trenerem węgierskiego zespołu Veszprem KSE.

Podniesienie jakości sędziowania oraz czerpanie z najlepszych europejskich praktyk - taka idea przyświecała cyklowi szkoleń dla sędziów piłki ręcznej, które były prowadzone przez Superligę sp. z o.o. i Związek Piłki Ręcznej w Polsce przez cały 2022 roku. W ciągu ostatnich 12 miesięcy odbyły się dwa szkolenia stacjonarne oraz kilkanaście online.

Dwudniowe sympozjum stacjonarne w czerwcu poprowadził szef sędziów EHF Dragane Nachevski, który omówił zmiany w przepisach gry w piłkę ręczną, a grudniowe Per Morten Sodal - szef sędziów IHF.

W trakcie spotkań online sędziowie analizowali dziesiątki klipów wideo z sytuacjami boiskowymi oraz mieli okazję wymieniać doświadczenia i szkolić się z lektorami EHF, czołowym sędzią piłkarskim Szymonem Marciniakiem, szkoleniowcem reprezentacji Polski mężczyzn Patrykiem Romblem czy psychologiem sportowym Grzegorzem Więcławem.

Czytaj także:
Oto najlepsi polscy prawi rozgrywający w 2022 roku
Młode wilki ostrzą kły. Podsumowanie roku w PGNiG Superlidze

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×