Klątwa Camp Nou

Maciej Rowiński
Juande Ramos przegrał na Camp Nou 0:2, później na Bernabeu było jeszcze gorzej (2:6). (fot. AFP)

Juande Ramos
FC Barcelona - Real Madryt 2:0 (sezon 2008/09)
Eto'o 83
Messi 90

Hiszpan przyszedł do Realu w połowie sezonu. W grudniu zostawił Tottenham, z którym dwa miesiące wcześniej wyeliminował Wisłę Kraków z Pucharu UEFA (2:1, 1:1), i zastąpił Schustera. Zaczął dobrze od zwycięstwa 3:0 z Zenitem w Lidze Mistrzów, ale trzy dni później przyszła 15. kolejka Primera Division i mecz z Barceloną na Camp Nou.

Ekipa Ramosa w Barcelonie stoczyła wyrównany bój z gospodarzami. Miała swoje momenty, jak sytuacje sam na sam Roystona Drenthe i Miguela Palanki oraz obroniony rzut karny przez Ikera Casillasa, ale do Madrytu drużyna wróciła na tarczy. Na siedem minut przed końcem trafił Samuel Eto'o, a w ostatniej akcji meczu geniuszem błysnął 21-letni wówczas Leo Messi lobując Casillasa.

Juande Ramos w rewanżu poniósł kompromitującą porażkę, ulegając na Bernabeu 2:6 i po pół roku pożegnał się z Realem. Jego następca na fotelu trenera Realu utrzymał się niewiele dłużej.

Źródło: TVP S.A.