Ależ kanonada! Polskie piłkarki zmiażdzyły rywalki z Armenii!

To jedno z najwyższych zwycięstw w historii żeńskiej reprezentacji Polski. Biało-Czerwone w 7. kolejce grupy F eliminacji do mistrzostw świata rozbiły w Gdyni Armenię aż 12:0!

Krzysztof Sędzicki
piłkarki reprezentacji Polski PAP / Adam Warżawa / Na zdjęciu: piłkarki reprezentacji Polski
Gdy obie te drużyny spotkały się ze sobą w pierwszej rundzie w Erywaniu, zdołały wygrać jedynie 1:0 po trafieniu Weroniki Zawistowskiej. Jednak nadal sytuacja polskiej kadry w walce o mundial w Australii i Nowej Zelandii jest trudna, bo ekipa trener Niny Patalon spadła na trzecie miejsce w tabeli i nie może pozwolić sobie już na potknięcia.

- Naszego podejścia nie trzeba modyfikować. Zawsze pracujemy profesjonalnie, podchodzimy z maksymalnym zaangażowaniem, staramy się rozwijać zespół i inspirować zawodniczki. Podejście zawsze będzie dobre, ale dochodzi też kwestia tego z kim w danym momencie gramy. Czasami jest tak, że musimy stoczyć z rywalem batalię o jeden punkt - mówiła na przedmeczowej konferencji prasowej trener reprezentacji Polski.

Nasze piłkarki jednak bardzo szybko rozwiązały worek z bramkami na Stadionie Miejskim w Gdyni. Już w czwartej minucie wrzutkę z prawej strony boiska zamknęły "wspólnie" Nikola Karczewska i Małgorzata Mesjasz. Ostatecznie trafienie zapisano tej pierwszej.

Niecały kwadrans później było już 2:0, a do siatki trafiła Weronika Zawistowska. Tego gola łączy z poprzednim asysta Dominiki Grabowskiej, która była niezwykle aktywna w środku pola. Tymczasem zanim na zegarze wybiła 30. minuta gry, wspominana Karczewska miała już na koncie hat-tricka. Przy czwartym golu asystowała Zawistowska.

Po jednym ze starć w 37. minucie bramkarka reprezentacji Armenii Anastasia Klimova doznała kontuzji i musiała zostać zmieniona przez Mariam Tsolakyan. Zanim zespoły zeszły na przerwę, musiała dwa razy wyciągać piłkę z bramki - najpierw po bramce Dominiki Grabowskiej, a następnie po główce Adriany Achcińskiej, która wykorzystała dośrodkowanie z lewej strony Zofii Buszewskiej.

A Karczewskiej było mało i zaledwie kilka sekund po przerwie po raz czwarty trafiła do ormiańskiej siatki. Napastniczka francuskiego Fleury w 51. minucie dołożyła jeszcze jedną bramkę, tym razem po zagraniu od Mesjasz. Po kolejnych siedmiu minutach Polki dołożyły gola numer 9 za sprawą Weroniki Zawistowskiej.

To jednak nie było ostatnie słowo ekipy trener Niny Patalon. Między 65., a 73. minutą po bramce zdobyły jeszcze Zofia Buszewska, Anna Zapała i raz jeszcze Nikola Karczewska. Nie udało się jednak osiągnąć najwyższego zwycięstwa w historii polskiej kadry, choć rezultat 13:0 z 1998 roku i starcia z Izraelem był poważnie zagrożony.

Warto odnotować, że na ostatnie 15 minut na boisku pojawiła się Ewa Pajor, która ostatni raz w koszulce z Orłem na piersi zagrała we wrześniu 2021 roku w Gdańsku. Później walczyła z kontuzją kolana. Na listę strzelców nie udało jej się jednak wpisać.

We wtorek 12 kwietnia reprezentacja Polski zagra w Oslo z liderem grupy F Norwegią.

Polska - Armenia 12:0 (6:0)
1:0 - Nikola Karczewska 4'
2:0 - Weronika Zawistowska 17'
3:0 - Nikola Karczewska 24'
4:0 - Nikola Karczewska 27'
5:0 - Dominika Grabowska 44'
6:0 - Adriana Achcińska 45+2'
7:0 - Nikola Karczewska 46'