Efektowny powrót Christiana Eriksena! Potrzebował dwóch minut

Po 287 dniach przerwy Christian Eriksen zagrał dla reprezentacji Danii. Dwie minuty po wejściu na boisko ofensywny pomocnik pokonał bramkarza rywali. Zespół Kaspera Hjulmanda musiał jednak uznać wyższość Holandii (2:4).

Rafał Szymański
Christian Eriksen PAP/EPA / MAURICE VAN STEEN / Na zdjęciu: Christian Eriksen
Kibice nie mogli narzekać na brak emocji w Amsterdamie. W 16. minucie Holandia objęła prowadzenie za sprawą Stevena Bergwijna, który silnym strzałem głową zamknął dośrodkowanie Daleya Blinda.

Duńczycy stworzyli sobie pierwszą okazję w 19. minucie i ją wykorzystali. Joakim Maehle dokładnie zacentrował z lewej strony do Jannika Vestergaarda, a środkowy obrońca wygrał pojedynek główkowy i umieścił piłkę w siatce.

Druga bramka dla "Oranje" padła także po strzale głową. Tym razem ważną rolę odegrał Steven Berghuis. Ofensywny pomocnik świetnie zagrał w pole karne i Nathan Ake dał prowadzenie miejscowym.

Berghuis mógł sam wpisać się na listę strzelców w 36. minucie spotkania, lecz był nieprzepisowo powstrzymywany przez Vestergaarda. Memphis Depay ustawił sobie piłkę na 11. metrze i pewnym uderzeniem w prawy dolny róg pokonał Kaspera Schmeichela.

Po przerwie Christian Eriksen zastąpił Jespera Lindstorema. Doświadczony piłkarz wrócił do reprezentacji po dramatycznych wydarzeniach z Euro 2020. Przypomnijmy, że Duńczyk był reanimowany w trakcie meczu z Finlandią (0:1)

W piątek kibice przywitali go gromkimi prawami. Już w 47. minucie Eriksen zaznaczył swoją obecność na murawie. Andreas Skov Olsen wyłożył piłkę zawodnikowi Brentford FC, a ten uderzył uderzył nie do obrony. Mark Flekken nie zdążył zareagować.

Ozdobą meczu był gol Bergwijna z 71. minuty. Gracz Tottenhamu Hotspur otrzymał podanie od Frenkiego de Jonga i kapitalnie przymierzył z dystansu. Piłka była poza zasięgiem Schmeichela.

W końcówce Eriksen mógł skompletować dublet. Mało brakowało, po strzale z dużej odległości piłka odbiła się od prawego słupka.

Ostatecznie Holandia wygrała 4:2 w meczu towarzyskim z Danią. Obie drużyny już wcześniej zagwarantowały sobie awans na mistrzostwa świata w Katarze.

Holandia - Dania 4:2 (3:1)
1:0 - Steven Bergwijn 16'
1:1 - Jannik Vestergaard 19'
2:1 - Nathan Ake 29'
3:1 - Memphis Depay (k.) 38'
3:2 - Christian Eriksen 47'
4:2 - Steven Bergwijn 71'

Holandia: Mark Flekken - Matthijs de Ligt, Virgil van Dijk, Nathan Ake (77' Tyrell Malacia), Denzel Dumfries, Teun Koopmeiners, Frenkie de Jong, Daley Blind, Steven Berghuis, Steven Bergwijn (77' Donyell Malen), Memphis Depay (77' Arnaut Danjuma).

Dania: Kasper Schmeichel - Joachim Andersen, Jannik Vestergaard (77' Jacob Bruun Larsen), Victor Nelsson, Alexander Bah (46' Rasmus Kristensen), Pierre-Emile Hoejbjerg, Thomas Delaney (24' Christian Norgaard), Joakim Maehle, Jesper Lindstroem (46' Christian Eriksen), Jonas Wind (58' Kasper Dolberg), Yussuf Poulsen (45' Andreas Skov Olsen).