Magia w szatni Napoli. Brutalny faul na Zielińskim

Pierwsza połowa nie wyszła zawodnikom Napoli, ale po rozmowie z Luciano Spallettim w szatni, odwrócili na 2:1 wynik meczu z Udinese Calcio. Sędzia pokazał czerwoną kartkę za faul na Piotrze Zielińskim.

mecz SSC Napoli - Udinese PAP/EPA / Na zdjęciu: mecz SSC Napoli - Udinese
Napoli osunęło się na siódme miejsce w lidze pod względem liczby punktów zdobytych na własnym stadionie. Terminarz nie rozpieszczał podopiecznych Luciano Spallettiego, ale i tak liczyli na więcej w zremisowanym 1:1 meczu z Interem i przegranym 0:1 z Milanem. Kandydat na mistrza Włoch potknął się w sześciu z 15 spotkań w roli gospodarza, a to sporo.

Tym razem do Neapolu przyjechała drużyna z dolnej połowy tabeli. Udinese nie zwyciężyło od pięciu meczów na wyjazdach, ale w dobrym dla siebie dniu potrafi być niebezpieczne dla topowych zespołów calcio. Zebrette są historycznie wygodnymi rywalami dla Azzurrich. Z reguły Napoli pokonywało ich, a w 2021 roku strzeliło im 11 goli, a straciło dwa.

Udinese to jeden z dwóch byłych zespołów Piotra Zielińskiego w elicie. To klub z regionu Friulli zarobił na transferze pomocnika reprezentacji Polski do Napoli. Tydzień temu Zieliński zaliczył tylko symboliczny występ w wygranym 2:1 meczu z Hellasem Werona, co było sygnałem, że Spalletti dostrzegł jego niższą formę we wcześniejszych spotkaniach.

W sobotę Napoli ponownie zagrało bez Zielińskiego w podstawowym składzie. Pierwsze ataki zostały przeprowadzone przez graczy Spallettiego, ale poradzili sobie z nimi goście. Po kilkukrotnym odbiciu się od defensywy, podopieczni Luciano Spallettiego jakby nieco stracili werwę do szturmu.

Pojawiły się pierwsze szanse na otwarcie wyniku. Kalidou Koulibaly główkował po dośrodkowaniu Matteo Politano z rzutu rożnego, ale nie pokonał czujnego w bramce Marco Silvestriego. Były też niedokładne uderzenia Lorenzo Insigne w kierunku bramki Udinese oraz Beto po przeciwnej stronie.

W 22. minucie Gerard Deulofeu zdobył prowadzenie 1:0 dla Udinese. Napoli nie potraktowało poważnie ostrzeżeń i musiało odrabiać stratę. Hiszpan przymierzył w narożnik bramki tuż zza linii pola karnego. Napoli nie odpowiedziało na tego gola do końca pierwszej połowy spotkania, choć kilku gospodarzy miało możliwość doprowadzenia do remisu. Najlepszą z nich zmarnował Lorenzo Insigne.

Po przerwie Napoli wzmocniło atak wprowadzeniem drugiego napastnika Driesa Mertensa za Fabiana Ruiza. W 52. minucie Victor Osimhen doprowadził do remisu 1:1 strzałem głową po wrzutce z rzutu wolnego. Oderwał się on od niezdarnie grających w obronie Beto oraz Destiny'ego Udogie. Osimhen już w 63. minucie zapracował na miano najważniejszego piłkarza popołudnia w Neapolu, ponieważ zdobył również gola na 2:1 po dograniu Giovanniego Di Lorenzo.

Zieliński wszedł w 70. minucie do dobrze już naoliwionego mechanizmu Napoli. Był zmiennikiem Matteo Politano. Gospodarze, po odwróceniu wyniku, kontrolowali wydarzenia na własnej połowie boiska, a także tworzyli szanse na podwyższenie prowadzenia. Raz piłka znalazła się w bramce Udinese, ale nie było hat-tricka Victora Osimhena z powodu spalonego. Sam Zieliński przydał się drużynie, ponieważ czerwona kartka Pablo Mariego została pokazana po faulu na Polaku.

SSC Napoli - Udinese Calcio 2:1 (0:1)
0:1 - Gerard Deulofeu 22'
1:1 - Victor Osimhen 52'
2:1 - Victor Osimhen 63'

Napoli: David Ospina - Giovanni Di Lorenzo (78' Alessandro Zanioli), Amir Rrahmani, Kalidou Koulibaly, Mario Rui - Andre-Franck Zambo Anguissa, Stanislav Lobotka, Fabian Ruiz (46' Dries Mertens) - Matteo Politano (71' Piotr Zieliński), Victor Osimhen, Lorenzo Insigne (88' Eljif Elmas)

Udinese: Marco Silvestri - Rodrigo Becao, Pablo Mari, Marvin Zeegelaar - Nahuel Molina (74' Brandon Soppy), Roberto Pereyra (88' Mato Jajalo), Walace Sousa, Jean-Victor Makengo (74' Lazar Samardzić), Destiny Udogie - Beto (68' Ignacio Pussetto), Gerard Deulofeu

Żółte kartki: Rrahmani, Osimhen (Napoli) oraz Zeegelaar, Udogie (Udinese)

Czerwona kartka: Pablo Mari (Udinese) /83' - za faul/