Pogrom w meczu PSG! Gol za golem

W ostatnim meczu 23. kolejki Ligue zespół Paris Saint-Germain wygrał na wyjeździe z Lille OSC 5:1. Bardzo dobre spotkanie rozegrał Lionel Messi, autor gola i asysty. Liczby Argentyńczyka mogły być jednak jeszcze bardziej okazałe.

Tomasz Galiński
Lionel Messi PAP/EPA / Christophe Petit Tesson / Na zdjęciu: Lionel Messi
Stwierdzenie, że niedzielny mecz w Lille miał tylko jednego aktora byłoby sporym nadużyciem, natomiast nie można przejść obojętnie obok występu Lionela Messiego na Stade Pierre-Mauroy. Argentyńczyk zagrał jedno z lepszych spotkań w tym sezonie i głównie dzięki niemu Paris Saint-Germain odniosło pewne zwycięstwo z Lille OSC.

Strzelił gola w 38. minucie, gdy w swoim stylu, na dużym spokoju przerzucił piłkę nad bramkarzem w sytuacji sam na sam. Wcześniej zanotował też asystę z rzutu rożnego przy trafieniu Presnela Kimpembe. Był też blisko gola bezpośrednio z rzutu wolnego. Uderzył niemal idealnie - futbolówka trafiła tylko w poprzeczkę.

PSG praktycznie od początku miało przewagę i kontrolowało przebieg meczu. Prowadzenie goście objęli jednak dość przypadkowo. Pozornie niegroźne dośrodkowanie Nuno Mendesa sprawiło sporo problemów Ivo Grbiciowi, który wypuścił piłkę z rąk i z bliska wpakował ją do siatki Danilo. Gospodarze na moment odzyskali równowagę, gdy po świetnej akcji Hatema Ben Arfy do wyrównania doprowadził Sven Botman, ale remis widniał na tablicy wyników tylko przez cztery minuty. Później do głosu doszedł Messi i nie było czego zbierać.

Patrzyło się na Messiego z przyjemnością. Bo to nie tylko bramka, nie tylko asysta, ale też sporo kluczowych podań, napędzających kolejne akcje PSG. W drugiej połowie był bliski kolejnego gola, ale tym razem jego strzał świetnie obronił Grbić, a po jego podaniu w dogodnej sytuacji Kylian Mbappe uderzył tylko w boczną siatkę.

Ale o Francuzie i tak będzie mówiło się po tym meczu głośno, bo to on strzelił najładniejszego gola. Był na dwudziestym metrze, popatrzył, przymierzył i trafił idealnie, w samo okienko.

Paryżanie strzelili w Lille pięć goli (bo w międzyczasie po raz drugi trafił Danilo) i wygrali po raz siedemnasty w tym sezonie. Co za tym idzie, pewnie zmierzają po dziesiąty w historii tytuł mistrzowski. W tym momencie PSG ma już trzynaście punktów przewagi nad drugim w tabeli Olympique Marsylia.

Lille OSC -  Paris Saint-Germain 1:5 (1:3)
0:1 Danilo 10'
1:1 Sven Botman 28'
1:2 Presnel Kimpembe 32'
1:3 Lionel Messi 38'
1:4 Danilo 51'
1:5 Kylian Mbappe 67'

Lille: Ivo Grbić - Zeki Celik, Jose Fonte, Sven Botman, Gabriel Gudmundsson - Timothy Weah (70' Domagoj Bradarić), Benjamin Andre, Amadou Onana, Jonathan Bamba (86' Edon Zhegrova) - Jonathan David, Hatem Ben Arfa (70' Angel Gomes).

PSG: Gianluigi Donnarumma - Achraf Hakimi, Marquinhos, Presnel Kimpembe (78' Thilo Kehrer), Nuno Mendes - Leandro Paredes (85' Xavi Simons), Danilo, Marco Verratti - Lionel Messi, Kylian Mbappe, Angel Di Maria (45' Julian Draxler).

Żółte kartki: Celik, Bradarić (Lille).

Sędzia: Francois Letexier.

OGC Nice - Clermont Foot 63 0:1 (0:0)
0:1 Elba Rasani 77'

Stade de Reims - Girondins Bordeaux 5:0 (1:0)
1:0 Hugo Ekitike 40'
2:0 Marshall Munetsi 46'
3:0 Azor Matusiwa 59'
4:0 Wout Faes 62'
5:0 Marshall Munetsi 76'

RC Strasbourg Alsace - FC Nantes 1:0 (0:0)
1:0 Dimitri Lienard 74'

ES Troyes AC - FC Metz 0:0

Stade Rennais - Stade Brestois 29 2:0 (1:0) 1:0 Gaetan Laborde 20' 2:0 Martin Terrier 90'