Pękła kolejna bariera! Kozłowski wśród najdroższych piłkarzy

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Mateusz Czarnecki / Na zdjęciu: Kacper Kozłowski
WP SportoweFakty / Mateusz Czarnecki / Na zdjęciu: Kacper Kozłowski
zdjęcie autora artykułu

Pogoń Szczecin zarobiła ogromne pieniądze na transferze Kacpra Kozłowskiego. Powiększyła się polska kolonia w Brighton and Hove Albion. Poniżej przedstawiamy listę dziesięciu najdroższych piłkarzy w historii Ekstraklasy.

7.-10. Bartosz Kapustka (Cracovia -> Leicester City)

Słynny Gary Lineker był zachwycony występami Bartosza Kapustki podczas Euro 2016. Po mistrzostwach kadrowicz przeszedł z Cracovii do Leicester City i miał przetrzeć szlak innym Polakom na Wyspach Brytyjskich. Nic z tego nie wyszło. Przez cztery lata nie rozegrał ani jednego spotkania w Premier League. Kapustka postanowił wrócić na krajowe podwórko

Kamil Piątkowski (Raków Częstochowa -> Red Bull Salzburg)

Kamil Piątkowski już w lutym minionego roku związał się z Red Bullem Salzburg. Środkowy obrońca dokończył sezon w Rakowie Częstochowa, a następnie pojechał na mistrzostwa Europy. To duża szansa dla reprezentanta Polski, który ma okazję na regularną grę w lidze austriackiej. Nie można wykluczyć, że Piątkowski w przyszłości trafi do innej drużyny spod szyldu RB.

Bartosz Białek (Zagłębie Lubin -> VfL Wolfsburg)

Ten transfer był dużym zaskoczeniem. Po udanym sezonie w Ekstraklasie wychowanek Zagłębia Lubin odszedł do VfL Wolfsburg. Bartosz Białek na początku musiał pogodzić się z rolą zmiennika Wouta Weghorsta. Polak był stopniowo wdrażany do niemieckiej drużyny i grał ogony w Bundeslidze. Poważna kontuzja pokrzyżowała plany młodego piłkarza.

Kwota: 5 mln euro

7. Adrian Mierzejewski (Polonia Warszawa -> Trabzonspor)

Adrian Mierzejewski był ulubieńcem Józefa Wojciechowskiego. W sezonie 2010/11 ofensywny pomocnik błyszczał na polskich boiskach. Już zimą działacze Trabzonsporu zabiegali o jego podpis. Właściciel Polonii Warszawa odrzucił ofertę w wysokości 2,5 mln euro i później wynegocjował znacznie wyższą kwotę. Latem Mierzejewski odszedł do Turcji za 5,25 mln, ustanowił wtedy rekord Ekstraklasy.

Kwota: 5,25 mln euro

ZOBACZ WIDEO: Co oni zrobili?! Takiego rzutu wolnego jeszcze nie było

5.-6. Sebastian Szymański (Legia Warszawa -> Dynamo Moskwa)

W czołówce klasyfikacji są zawodnicy z akademii Legii Warszawa. "Wojskowi" w 2019 roku wytransferowali Sebastiana Szymańskiego do Dinama Moskwa za 5,5 mln euro. To był świetny ruch dla wszystkich stron. Młody pomocnik jest kluczowym graczem rosyjskiej drużyny, a jego wartość rynkowa wzrosła. W ostatnim czasie mówiło się, że obserwują go angielskie kluby.

Michał Karbownik (Legia Warszawa -> Brighton and Hove Albion)

Rok później Michał Karbownik przeszedł do Brighton and Hove Albion za podobną kwotę. Młodzieżowy reprezentant Polski jednak nie zdołał przebić się do podstawowego składu i udał się na wypożyczenie do Olympiakosu Pireus. Przyszłość Karbownika stoi pod dużym znakiem zapytania. Wiele wskazuje na to, że piłkarz wróci na Amex Stadium po nieudanym epizodzie w Grecji.

Kwota: 5,5 mln euro

4. Jan Bednarek (Lech Poznań -> Southampton FC)

Przed sezonem 2017/18 "Święci" zapłacili 6 mln euro za zawodnika Lecha Poznań i nie żałują wydanych pieniędzy. Jan Bednarek nie miał łatwych początków, ale później udowodnił swoją wartość. 25-latek stał się istotnym elementem w układance Ralpha Hasenhuettla i ma pewne miejsce w "jedenastce". Defensor Southampton FC jest najskuteczniejszym Polakiem w historii Premier League

Kwota: 6 mln euro

3. Radosław Majecki (Legia Warszawa -> AS Monaco)

Rekordowy transfer Legii Warszawa. Przedstawiciele AS Monaco wyłożyli na stół aż 7 mln euro za Radosława Majeckiego, który później nie był pierwszym wyborem trenera. Świeżo upieczony reprezentant Polski jest przyspawany do ławki rezerwowych i szuka nowych wyzwań. Klub z Księstwa nie zgadza się na odejście młodego bramkarza.

Kwota: 7 mln euro

2. Kacper Kozłowski (Pogoń Szczecin -> Brighton and Hove Albion)

Kibice byli zaskoczeni, gdy selekcjoner powołał go na zgrupowanie seniorskiej reprezentacji Polski. Jak się później okazało, to był strzał w "dziesiątkę". Kacper Kozłowski rewelacyjnie prezentował się barwach Pogoni Szczecin. Latem został najmłodszym zawodnikiem, który zagrał na mistrzostwach Europy. Transfer był tylko kwestią czasu.

Kozłowski podpisał kontrakt z Brighton and Hove Albion. Jak dowiedziały się WP SportoweFakty, "Portowcy" otrzymają za niego między 8 a 10 mln euro (więcej TUTAJ). To drugi największy transfer w polskiej lidze. Anglicy mają plan na rozwój utalentowanego gracza. 18-latek spędzi rundę wiosenną na wypożyczeniu w belgijskim Royal Union Saint-Gilloise.

Według Jarosława Mroczka, Pogoń pierwszy raz sprzedała piłkarza za ośmiocyfrową kwotę. - To oczywiście dalej bardzo szerokie widełki, ale myślę, że zdecydowana większość kibiców właściwie odczyta ten przekaz. Po transferze Kacpra Kozłowskiego to Pogoń Szczecin otwiera listę polskich klubów, które wytransferowały zawodnika za najwyższą kwotę - przekonywał prezes na łamach oficjalnej strony klubu.

Kwota: 8-10 mln euro

1. Jakub Moder (Lech Poznań -> Brighton nad Hove Albion)

Kozłowski dołączył do Michała Karbownika i Jakuba Modera. Ten drugi jest rekordzistą Ekstraklasy. Przed rokiem Anglicy sprowadzili zawodnika z Lecha Poznań, wówczas na konto "Kolejorza" wpłynęło około 11 mln euro. Ten transfer bardzo szybko zaczął się spłacać. Graham Potter konsekwentnie stawia na reprezentanta Polski, a ten nie zawodzi.

Nowy nabytek Brighton and Hove Albion powinien brać przykład z Modera, który bez żadnych kompleksów wszedł do Premier League. Środkowy pomocnik skorzystał na kontuzji Yvesa Bissoumy i później już nie oddał miejsca w składzie. 23-latek solidnie przepracował letni okres przygotowawczy, w tym momencie jest najlepszym asystentem "Mew".

Kwota: 11 mln euro

Źródło artykułu: