El. MŚ 2022: pokaz siły reprezentacji Holandii. Pierwsze zwycięstwo Louisa van Gaala

Reprezentacja Holandii rozbiła 4:0 Czarnogórę. Świetnie spisywał się Memphis Depay, który dwa razy pokonał bramkarza rywali. Turcja przebudziła się w drugiej połowie meczu z Gibraltarem i wygrała 3:0.

Rafał Szymański
reprezentanci Holandii PAP/EPA / MAURICE VAN STEEN / Na zdjęciu: reprezentanci Holandii
Od pierwszego gwizdka sędziego gospodarze dyktowali tempo gry. Holendrzy udokumentowali swoją przewagę w 38. minucie. Memphis Depay wkręcił w ziemię Dusana Lagatora. Piłkarz Wisły Płock powstrzymał rywala faulem i Jesus Gil Manzano wskazał na 11. metr, po chwili sam Depay wymierzył sprawiedliwość.

Na drugiego gola kibice "Oranje" czekali do 62. minuty. Depay mocno uderzył i przełamał ręce Matiji Sarkicia. Georginio Wijnaldum podwyższył wynik uderzeniem z dystansu.

Ozdobą sobotniego spotkania było trafienie Cody'ego Gakpo. Debiutujący Tyrell Malacia oddał piłkę skrzydłowemu, a ten kapitanie przymierzył i piłka wylądowała w siatce.

Holandia wygrała 4:0 z Czarnogórą w piątej kolejce eliminacji MŚ 2022. To było pierwsze zwycięstwo drużyny po powrocie selekcjonera Louisa van Gaala.

Liderem grupy G pozostaje Turcja, która bezbramkowo remisowała z Gibraltarem po pierwszej połowie. Faworyci przebudzili się po zmianie stron i strzelili trzy gole.

Holandia - Czarnogóra 4:0 (1:0)
1:0 - Memphis Depay (k.) 38'
2:0 - Memphis Depay 62'
3:0 - Georginio Wijnaldum 70'
4:0 - Cody Gakpo 76'

Holandia: Justin Bijlow - Denzel Dumfries, Stefan de Vrij, Matthijs de Ligt, Tyrell Malacia, Frenkie de Jong (84' Guus Til), Georginio Wijnaldum (73' Marten de Roon), davy Klaassen, Cody Gakpo (77' Steven Bergwijn), Steven Berghuis, Memphis Depay.

Czarnogóra: Matija Sarkić - Marko Vesović (46' Marko Vukcević), Stefan Savić (46' Marko Simić), Żarko Tomasević, Risto Radunović, Dusan Lagator, Aleksandar Scekić (77' Nikola Vujnović), Adam Marusić (63' Sead Haksabanović), Milutin Osmajić, Drasko Bozović (63' Milos Raicković), Stefan Mugosa.

Żółte kartki: Bergwijn (Holandia) - Savić, Lagator, Osmajić, M. Vukcević (Czarnogóra).

Sędzia: Jesus Gil Manzano.

***

Gibraltar - Turcja 0:3 (0:0) 0:1 - Halil Dervisoglu 54' 0:2 - Hakan Calhanoglu 65' 0:3 - Kenan Karaman 83'