PKO Ekstraklasa: wybuchowa mieszanka Pogoni Szczecin

Kluczowego gola dla Pogoni Szczecin strzelił młodzieżowiec Kacper Kozłowski po dośrodkowaniu weterana Michała Kucharczyka. Po nim wicelider PKO Ekstraklasy kontrolował wydarzenia na boisku i odniósł zwycięstwo 2:0 z Podbeskidziem Bielsko-Biała.

radość piłkarzy Pogoni Szczecin PAP / Andrzej Grygiel / Na zdjęciu: radość piłkarzy Pogoni Szczecin
Kluby są na innych biegunach w tabeli. Podbeskidzie walczy o utrzymanie w PKO Ekstraklasie, a Pogoń liczy na powrót do europejskich pucharów. W rundzie jesiennej zremisowały przy Twardowskiego, a trener Kosta Runjaić straszył, że Górale są trudniejszymi przeciwnikami na własnym stadionie.

Podbeskidzie ponownie wyszło w ustawieniu z trzema środkowymi obrońcami, wspieranymi na wahadłach między innymi Davidem Niepsujem, byłym zawodnikiem Pogoni. Runjaić wprowadził do jedenastki Kamila Drygasa. Wrócił on po pauzie spowodowanej kartkami, a zastąpił kontuzjowanego Alexandra Gorgona. W ataku grał Adrian Benedyczak, który doszedł do siebie po urazie.

Na początku Pogoń nie zdominowała przeciwnika i nie narzuciła mu swoich warunków. Fakt, że Michal Pesković został zatrudniony strzałem Kacpra Kozłowskiego, jednak to Dante Stipica miał więcej okazji do interweniowania. Chorwat zmierzył się przez kwadrans między innymi z wstrzeleniami Desleya Ubbinka oraz Michała Rzuchowskiego.

Po około 20 minutach Pogoń zaczęła dłużej utrzymywać się w posiadaniu piłki. Przez obronę Podbeskidzia przedarł się dwukrotnie Adrian Benedyczak, ale brakowało mu wsparcia. Do atakowania bramki gospodarzy włączył się Michał Kucharczyk, po którego podaniach w 26. minucie sytuacje podbramkowe mieli Jakub Bartkowski oraz Sebastian Kowalczyk. Obaj strzelili prosto w Michala Peskovicia.

Coraz wyraźniejsza przewaga Pogoni skończyła się golem na 1:0 w 33. minucie. Ponownie w akcję zaangażował się Michał Kucharczyk, który wykonał chirurgiczne dośrodkowanie z lewego skrzydła pod bramkę Michala Peskovicia. Tam Kacper Kozłowski uciekł Łukaszowi Sierpinie i główkował w narożnik bramki. Reprezentant Polski strzelił pierwszego gola w PKO Ekstraklasie, całkiem długo już wyczekiwanego mimo młodego wieku.

Górale niemrawo zabierali się do odrabiania strat w drugiej połowie i nie sprawiali dużego problemu najlepszej defensywie ligi. Pogoń kontrolowała sytuację na boisku, a w 64. minucie strzeliła gola na 2:0. Sebastian Kowalczyk był spokojnym egzekutorem rzutu karnego podyktowanego za przewinienie Bartłomieja Kręcichwosta.

Gra kompletnie straciła rumieńce. Pogoń zagrała w tym meczu dojrzale, była zdyscyplinowana i z każdą minutą uwidaczniała się jej przewaga nad Podbeskidziem. Podopieczni Runjaicia mogli wygrać wyżej niż 2:0, jednak w sytuacjach sam na sam z Michalem Peskoviciem nie poradzili sobie Kacper Kozłowski oraz Adrian Benedyczak. Dzięki bramkarzowi Górali nie doszło do pogromu.

Podbeskidzie Bielsko-Biała - Pogoń Szczecin 0:2 (0:1)
0:1 - Kacper Kozłowski 35'
0:2 - Sebastian Kowalczyk (k.) 64'

Podbeskidzie: Michal Pesković - Filip Modelski, Rafał Janicki, Dmytro Baszłaj - David Niepsuj (65' Karol Danielak), Jakub Hora (71' Peter Wilson), Michał Rzuchowski, Desley Ubbink (84' Marco Tulio), Łukasz Sierpina (65' Marko Roginić) - Kamil Biliński, Bartłomiej Kręcichwost (65' Dominik Frelek)

Pogoń: Dante Stipica - Jakub Bartkowski, Benedikt Zech, Konstantinos Triantafyllopoulos, Luis Mata (57' Mariusz Malec) - Damian Dąbrowski - Michał Kucharczyk (82' Kacper Smoliński), Kacper Kozłowski (71' Rafał Kurzawa), Kamil Drygas (70' Tomas Podstawski), Sebastian Kowalczyk - Adrian Benedyczak (82' Luka Zahović)

Żółte kartki: Hora, Niepsuj, Kręcichwost, Janicki (Podbeskidzie) oraz Benedyczak, Triantafyllopoulos, Kowalczyk (Pogoń)

Sędzia: Łukasz Szczech (Warszawa)