El. MŚ 2022: zaskoczenie na Cyprze. Huśtawka nastrojów Słowenii

Słowenia nie popisała się w meczu eliminacji do mistrzostw świata. Nie potrafiła przeprowadzić ani jednej akcji bramkowej i przegrała 0:1 z Cyprem. Komplet punktów zdobyła Serbia dzięki dubletowi Aleksandara Mitrovicia.

Sandi Lovric oraz Nicholas Ioannou East News / SAKIS SAVVIDES/AFP / Na zdjęciu: Sandi Lovric oraz Nicholas Ioannou
Słowenia miała trudny rozkład jazdy na początku eliminacji MŚ 2022. Sprawiła niespodziankę i zwyciężyła z Chorwacją, ale nie powtórzyła swojego wyczynu w starciu z Rosją. Została pokonana w Soczi i poprawić sobie samopoczucie poleciała na Cypr. To był teoretycznie najprostszy mecz w marcu, a okazał się pułapką.

Wyspiarze okazali się trudnymi przeciwnikami i w 42. minucie strzelili pierwszego gola w eliminacjach. Ioannis Pittas opanował futbolówkę po dograniu Fotisa Papoulisa, wyprowadził w pole defensora i mocnym strzałem pokonał Jana Oblaka. Słowenia miała jeszcze sporo czasu na odpowiedź, jednak nie zdołała nic zdziałać w ofensywie. W 81. minucie na boisku pojawił się Luka Zahović z Pogoni Szczecin, ale nie został bohaterem.

Brak awansu na Euro 2020 był rozczarowaniem dla reprezentacji Serbii. Kolejne eliminacje rozpoczęła pozytywnymi wynikami - zwycięstwem z Irlandią i remisem z Portugalią. W Azerbejdżanie nie zamierzała zepsuć sobie marcowego zgrupowania potknięciem.

Drużyna z Bałkanów nie potrzebowała dużo czasu na zdobycie prowadzenia. W 16. minucie przeprowadziła składną akcję zespołową między zdezorientowanymi gospodarzami. Dusan Tadić sprytnie obrócił się z piłką i uruchomił Aleksandara Mitrovicia. Napastnik przymierzył płasko z okolicy linii pola karnego. Tym samym w wieku 26 lat został najlepszym strzelcem w historii reprezentacji Serbii. W 81. minucie Mitrović trafił do bramki po raz drugi z podania Sergeja Milinkovicia-Savicia i dał zespołowi zwycięstwo 2:1.

3. kolejka eliminacji MŚ 2022:

Grupa A:

Azerbejdżan - Serbia 1:2 (0:1) 0:1 - Aleksandar Mitrović 16' 1:1 - Emin Mahmudow (k.) 59' 1:2 - Aleksandar Mitrović 81'