Eliminacje do MŚ 2022. Niespodzianka na Stade de France. Mistrzowie świata zgubili punkty

Falstart w pierwszym meczu eliminacji do mistrzostw świata zaliczyła reprezentacja Francji. Trójkolorowi tylko zremisowali z Ukrainą 1:1.

Michał Piegza
Kingsley Coman (z lewej) i Vitaliy Mykolenko PAP/EPA / CHRISTOPHE PETIT TESSON / Na zdjęciu: Kingsley Coman (z lewej) i Vitaliy Mykolenko
Mistrzowie świata Francuzi drogę do obrony tytułu rozpoczęli od eliminacyjnego meczu z Ukrainą.

W 1. połowie potyczki w Paryżu przewaga należała do gospodarzy. Gol dla Trójkolorowych był kwestią czasu. Pierwszą klarowną okazję miał w 12. minucie Olivier Giroud. Strzał z ok. pięciu metrów otarł się o obrońcę i piłka poszybowała tuż ponad poprzeczką.

Siedem minut później pięknym, technicznym strzałem z okolic narożnika pola bramkowego popisał się Antoine Griezmann. Georgij Buszczan był bez szans. Prowadząc Francuzi wciąż dyktowali warunki spotkania. W 32. minucie do uderzenia głową doszedł Giroud, futbolówka poszybowała ponad poprzeczką.

Do końca 1. połowy Ukraina niewiele potrafiła zdziałać. Goście odważniej zaczęli grać po zmianie stron i w 57. minucie w dość szczęśliwych okolicznościach wyrównali. Z ok. 15 metrów uderzał Serhij Sydorczuk. Piłka niefortunnie odbiła się od Presnela Kimpembe i wtoczyła do bramki.

Mistrzowie świata szukali zwycięskiego trafienia. Jednak Francuzi nie potrafili stworzyć sobie zbyt wielu klarownych okazji do strzelenia bramki. Kilka uderzeń minęło bramkę. Buszczan wykazać musiał się w 60. minucie, kiedy sparował na rzut rożny strzał Kingsley Comana.

W końcówce szansę na zdobycie zwycięskiego gola zmarnował Kimpembe, a w doliczonym czasie w dobrej sytuacji w bramkę nie trafił Lucas Hernandez.

Francja - Ukraina 1:1 (1:0)
1:0 - Antoine Griezmann 19'
1:1 - Presnel Kimpembe (sam.) 57'

Francja: Hugo Lloris - Benjamin Pavard, Raphael Varane, Presnel Kimpembe, Lucas Hernandez - N'Golo Kante, Adrien Rabiot - Kingsley Coman (63' Ousmane Dembele), Antoine Griezmann, Kylian Mbappe (77' Anthony Martial) - Olivier Giroud (63' Paul Pogba).

Ukraina: Georgij Buszczan - Illia Zabarnyi, Mykola Matwienko, Serhij Krywcow, Witalij Mykołenko - Mykola Szaparenko (86' Oleksandr Zubkow), Aleksandr Karawajew, Serhij Sydorczuk (79' Wiktor Kowalenko), Ołeksandr Zinczenko, Rusłan Malinowskyj - Roman Jaremczuk (72' Junior Moraes).

Żółta kartka: Pavard (Francja).

Sędzia: Tobias Stieler (Niemcy).