Ligue 1. Arkadiusz Milik zadebiutował, ale nie zbawił Marsylii. Kontrowersyjny gol dla AS Monaco

Po raz pierwszy w tym sezonie Arkadiusz Milik zagrał w meczu swojego klubu. Polak zadebiutował w Olympique Marsylia, ale jego nowy klub przegrał w 21. kolejce Ligue 1 na wyjeździe z AS Monaco 1:3.

Krzysztof Sędzicki
Arkadiusz Milik (z lewej) PAP/EPA / SEBASTIEN NOGIER / Na zdjęciu: Arkadiusz Milik (z lewej)
To był mecz dużych firm, które chciałyby włączyć się do walki o mistrzostwo kraju, ale ciągle coś ich zatrzymywało. O ile gracze z Księstwa raczej problemy mają już za sobą, bo trzy porażki z grudnia przysypali serią pięciu meczów bez porażki, o tyle marsylczycy wciąż nie radzą sobie z ofensywą i wygrali zaledwie jeden z dziewięciu ostatnich spotkań. Stąd m.in. sprowadzenie Arkadiusza Milika, który mecz na Stadionie Ludwika II rozpoczął na ławce rezerwowych.

- Milik nie grał od 15 listopada, więc nie rozpocznie meczu w jedenastce. Być może jednak dostanie kilka minut na boisku. Czuje się dobrze pod względem fizycznym, ale musi znaleźć swój rytm. Damy mu niezbędny czas. Cieszę się, że udało się go sprowadzić. Czekamy na piłkarza, który zapewni nam większą obecność w polu karnym - mówił przed meczem trener olimpijczyków Andre Villas-Boas na konferencji prasowej (więcej TUTAJ).

Jego zespół za wszelką cenę dążył do tego, by zdobyć w Monako bramkę możliwie jak najszybciej. W 12. minucie udało się wykorzystać fakt, że obrona ekipy Niko Kovaca przysnęła. Długie podanie Duje Calety-Cara dotarło do Nemanji Radonjicia, który zgubił biegiem Djibrila Sidibe i Guillermo Maripana, a następnie strzałem po ziemi pokonał Benjamina Lecomte'a.

Później stopniowo do głosu zaczęli dochodzić gospodarze. Najpierw poprzez strzały z dystansu i dośrodkowania, a później - choć jeszcze przed przerwą - doskonałą szansę zmarnował Kevin Volland. Chwilę potem obrońcy zdjęli z nogi piłkę Wissamowi Ben Yedderowi na 5. metrze. Do przerwy to goście prowadzili więc jedną bramką.

Ale zaledwie dwie minuty później wprowadzony między połowami Aleksandr Gołowin dośrodkował z rzutu rożnego na głowę Guillermo Maripana, który wygrał przepychankę w polu karnym z Alvaro Gonzalezem i wyrównał stan meczu. Z każdą minutą przyjezdnym jakby kończyło się paliwo.

Na ostatnie pół godziny gry trener Villas-Boas sięgnął po Arkadiusza Milika, który zmienił bezproduktywnego w tym spotkaniu Dario Benedetto. Polak był aktywny, starał się przechwycić piłkę, rozpocząć akcję pod polem karnym, ale klarowna okazja bramkowa mu się nie trafiła. Marsylia coraz rzadziej pojawiała się pod bramką rywali.

W 75. minucie arbiter podyktował rzut rożny dla AS Monaco po tym, jak Germain doskoczył do Ben Yeddera. Piłka wyszła za linię końcową po nodze gracza gospodarzy, ale Francois Letexier nakazał wznowić grę z narożnika. Dośrodkowanie Gołowina głową zamienił na bramkę Aurelien Tchouameni wykorzystując to, że obrońcy przysnęli, a Mandanda wyszedł z bramki.

Dzieła zniszczenia i nadzieje marsylczyków na punkt rozwiał w drugiej minucie doliczonego czasu gry rezerwowy Stevan Jovetić przepięknym mocnym strzałem z rzutu wolnego.

W następnej serii gier za tydzień Olympique Marsylia podejmie Rennes, a Monaco uda się na mecz wyjazdowy do Nantes.

AS Monaco - Olympique Marsylia 3:1 (0:1)
0:1 - Nemanja Radonjić 12'
1:1 - Guillermo Maripan 47'
2:1 - Aurelien Tchouameni 75'
3:1 - Stevan Jovetić 90+2'

Monaco: Benjamin Lecomte - Djibril Sidibe, Guillermo Maripan, Benoit Badashile, Caio Henrique - Ruben Aguillar (46' Aleksandr Gołowin), Youssouf Fofana, Aurelien Tchouamenti, Sofiane Diop (68' Krepin Diatta) - Kevin Volland (90+1' Pietro Pellegrini), Wissam Ben Yeder (77' Stevan Jovetić).

OM: Steve Mandanda - Leonardo Balerdi, Alvaro Gonzalez, Duje Caleta-Car - Pol Lirola, Michael Cuissance (67' Saif-Eddine Khaoui), Papa Gueye, Hiroki Sakai - Florian Thauvin (67' Valere Germain), Nemanja Radonjić (68' Dimitri Payet) - Dario Benedetto (59' Arkadiusz Milik).

Sędziował: Francois Letexier.

Żółte kartki: Diatta, Gołowin, Fofana (Monaco) - Balerdi, Sakai, Khaoui, Gueye (Marsylia).