Liga Europy: porażka SSC Napoli i kłopoty innych faworytów. Bayer gromił, Karol Świderski zmiennikiem

Piłkarze Arsenalu FC, AS Romy i SSC Napoli przegrywali w swoich meczach. Kanonierzy oraz Giallorossi zdążyli odwrócić wynik, ale już podopieczni Gennaro Gattuso ponieśli porażkę 0:1 z AZ Alkmaar. Na boisku pojawił się Karol Świderski.

Dries Mertens (z prawej) PAP/EPA / CESARE ABBATE / Na zdjęciu: Dries Mertens (z prawej)
Arsenal FC jest najwyżej notowanym uczestnikiem fazy grupowej Ligi Europy w rankingu klubowym UEFA. Zwycięzca Pucharu Anglii mierzył się na wyjeździe z Rapidem Wiedeń, a zespół z Austrii odpowiedzialnie odpierał ataki podopiecznych Mikela Artety. Rapid nabrał animuszu i w 51. minucie Taxiarchis Fountas dał mu prowadzenie 1:0. Bernd Leno dostał karę za beznadziejne wyprowadzenie piłki. Arsenal zdążył zareagować, a wynik na 2:1 odwrócili doświadczeni David Luiz i Pierre-Emerick Aubameyang.

AS Roma też wygrała 2:1 w podobnych okolicznościach. Mierzyła się z Young Boys Berno i po niespełna kwadransie miała stratę do przeciwnika ze Szwajcarii. Giallorossi, bez Nicoli Zalewskiego w kadrze, zostali zranieni z rzutu karnego przez Jeana-Pierre'a Nsame. Trener Paulo Fonseca liczył na hiszpańską ripostę swojego zespołu. W ofensywie wystawił jednocześnie Borję Mayorala, Pedro Rodrigueza i Carlesa Pereza. Iberyjskie trio nie spełniło oczekiwań, a gol na 1:1 padł w 69. minucie po podaniu zmiennika Edina Dzeko i strzale Bruno Peresa. Niewiele później autorem decydującego trafienia był Marash Kumbulla.

SSC Napoli nie uniknęło wpadki. Posiadacz Pucharu Włoch nie przekuł wysokiej formy prezentowanej w Serie A w pierwsze punkty w Lidze Europy. Azzurri grali na Stadio San Paolo z AZ Alkmaar. Trener Gennaro Gattuso nie mógł skorzystać z przebywającego na kwarantannie Piotra Zielińskiego. Grali natomiast między innymi Dries Mertens, Hirving Lozano i Victor Osimhen. Zdobycie prowadzenia sprawiło problem tym zawodnikom. W odpowiedzi AZ sam zorganizował się do ataku, którego efektem był decydujący gol na 1:0 Jespera Karlssona.

Do konfrontacji przedstawicieli Bundesligi i Ligue 1 doszło w Leverkusen. Bayer 04 potrzebował nieco ponad kwadransa na strzelenie dwóch goli OGC Nice. Przymierzył Nadiem Amiri, niewiele później trafił Lucas Alario i sytuacja Aptekarzy stała się wygodna. Bayer wygrał ostatecznie 6:2 i to na razie najwyższe zwycięstwo w Lidze Europy.

Karol Świderski wystąpił jako zmiennik w meczu PAOK-u Saloniki z Omonią Nikozja. Oba kluby odpadły latem z eliminacji Ligi Mistrzów. Zanim to się stało, podopieczni Henninga Berga pokonali w nich Legię Warszawa. Starcie z pogromcą mistrza Polski nie było proste dla PAOK-u. Na legendarnej Toumbie prowadziła drużyna z Cypru i ekipa Świderskiego zdążyła doprowadzić do remisu 1:1.

Grzegorz Sandomierski był na ławce rezerwowych w meczu CFR Cluj z CSKA Sofia. Mistrz Rumunii radził sobie z odpieraniem ataków bułgarskiego zespołu, a w 53. minucie Mario Rondon strzelił na 1:0 z podania Cipriana Deaca. Rumun dorzucił do asysty bramkę z rzutu karnego na 2:0 i został najważniejszym zawodnikiem pojedynku.

1. kolejka fazy grupowej Ligi Europy:

Grupa A:

Young Boys Berno - AS Roma 1:2 (1:0)
1:0 - Jean-Pierre Nsame (k.) 14'
1:1 - Bruno Peres 69'
1:2 - Marash Kumbulla 74'

CSKA Sofia - CFR Cluj 0:2 (0:0) 0:1 - Mario Rondon 53' 0:2 -  Ciprian Deac (k.) 74'

1:2 - Ohi Omoijuanfo (k.) 72'

Rapid Wiedeń - Arsenal FC 1:2 (0:0) 1:0 - Taxiarchis Fountas 51' 1:1 - David Luiz 70' 1:2 - Pierre-Emerick Aubameyang 74'

Liga Europy, gr. B 2020/2021

1 Arsenal FC 6 6 0 0 20:5 18
2 Molde FK 6 3 1 2 9:11 10
3 Rapid Wiedeń 6 2 1 3 11:13 7
4 Dundalk FC 6 0 0 6 8:19 0

Grupa C:

Bayer 04 Leverkusen - OGC Nice 6:2 (2:1)
6:2 - Alexis Claude-Maurice 90'

Hapoel Beer Szewa - Slavia Praga 3:1 (1:0) 1:0 - Jonathan Agudelo 45' 1:1 - Lukas Provod 75' 2:1 - Elton Acolatse 86' 3:1 - Elton Acolaste 88'

0:2 - Kemar Roofe 90'

Lech Poznań - Benfica Lizbona 2:4 (1:2) 0:1 - Pizzi (k.) 9' 1:1 - Mikael Ishak 15' 1:2 - Darwin Nunez 41' 2:2 - Mikael Ishak 48' 2:3 - Darwin Nunez 60' 2:4 - Darwin Nunez 90'

1:2 - Darwin Machis 66'

PAOK Saloniki - Omonia Nikozja 1:1 (0:1) 0:1 - Eric Bautheac 16' 1:1 - Thomas Murg 56'