Liga białoruska: BATE Borysów lepsze w meczu potentatów

Mistrz kraju i lider ligi białoruskiej stworzyli żwawe widowisko. BATE Borysów zwyciężyło z Dinamem Brześć 3:1 i umocniło się na prowadzeniu w tabeli.

piłkarze BATE Borysów Getty Images / Maja Hitij / Na zdjęciu: piłkarze BATE Borysów
Na środę w lidze białoruskiej zaplanowano jeden mecz, ale za to hitowy. Dinamo i BATE Borysów były w poprzednim sezonie potentatami w swoim kraju, a piłkarze z Brześcia zaszli za skórę hegemonowi. Okazali się lepsi w bezpośrednim dwumeczu i w tabeli na koniec rozgrywek.

Tym razem faworytem w konfrontacji mistrza Białorusi z liderem było niepokonane od ośmiu meczów BATE, które na dodatek wygrało z sześcioma poprzednimi przeciwnikami. Klub z Borysowa, w przeciwieństwie do Dinama, otrząsnął się po falstarcie z początku sezonu i prezentuje coraz wyższą formę.

W pierwszej połowie Dinamo było równorzędnym przeciwnikiem dla BATE, a fragmentami nawet przeważało. Dlatego wynik 1:1 po 45 minutach oddawał wydarzenia na boisku. Lider z Borysowa prowadził dzięki strzałowi Stanisława Draguna, który wykorzystał dośrodkowanie z rzutu rożnego Igora Stasiewicza. Wyrównał Artiom Milewskij, który uderzeniem z kilkunastu metrów zakończył akcję zespołową Dinama.

Pojedynek był toczony w wysokim tempie, na wyróżnienie zasługiwała szósta w sezonie asysta Igora Stasiewicza, który z dziewięcioma punktami umacnia się na prowadzeniu w klasyfikacji kanadyjskiej ligi. W drugiej połowie z ławki rezerwowych Dinama wszedł Siergiej Kriwiec, były pomocnik klubów z PKO Ekstraklasy.

BATE podkręciło tempo po przerwie. Blisko odzyskania prowadzenia dla gości był Stanisław Dragun, który mógł strzelić już piątego gola w sezonie. Trafił jednak w słupek. Skuteczniejszy okazał się w drugiej połowie Paweł Nechajczik, który w 73. minucie strzelił na 2:1. Skrzydłowy dobił uderzenie Bojana Nasticia sparowane przez bramkarza Dinama. Zmiennikiem Nechajczika był Nemanja Milić, który po indywidualnej akcji ustalił wynik na 3:1 w 80. minucie.

W niedzielę kolejny mecz tych drużyn w finale Pucharu Białorusi.

Dinamo Brześć - BATE Borysów 1:3 (1:1)
0:1 - Stanisław Dragun 31'
1:1 - Artiom Milewskij 40'
1:2 - Paweł Nechajczik 73'
1:3 - Nemanja Milić 80'

Dinamo: Paweł Pawluczenko - Roman Juzepczuk, Aleksandr Pawłowiec, Kiki Gabi, Maksim Witus - Ołeksandr Nojok (85' Wsiewołod Sadowskij), Siergiej Kisljak - Paweł Sawickij, Artiom Milewskij (74' Artiom Bykow), Michaił Gordejczuk (66' Siergiej Kriwiec) - Denis Łaptiew

BATE: Anton Cziczkan - Aleksandar Filipović, Zachar Wołkow, Jahor Filipienka, Bojan Nastić - Jewgienij Jabłonskij - Igor Stasiewicz (84' Dmitrij Biessmiertnyj), Dmitrij Baga (69' Willum Willumsson), Stanisław Dragun, Paweł Nechajczik (77' Nemanja Milić) - Maksim Skawysz

Żółte kartki: Kisljak, Nojok, Pawłowiec, Sawickij, Łaptiew (Dinamo) oraz Filipienka, Skawysz (BATE)