Złoty But: najnowsza klasyfikacja. Robert Lewandowski nadal wiceliderem

Tylko Robert Lewandowski, Ciro Immobile i Erling Haaland zdobyli gola z czołówki europejskiego Złotego Buta. Pozostała część zawodników nie potrafiła wpisać się na listę strzelców.

Bartosz Zimkowski
Robert Lewandowski Getty Images / Alex Grimm/Bongarts / Na zdjęciu: Robert Lewandowski

Robert Lewandowski już w trzeciej minucie niedzielnego meczu z 1. FC Koeln zdobył gola po precyzyjnym strzale lewą nogą. I chociaż Bayern Monachium wygrał 4:1, to polski napastnik nie wpisał się już więcej na listę strzelców.

Dla niego była to bramka nr 23 w Bundeslidze. Timo Werner z RB Lipsk wyraźnie obniżył loty wiosną. Z pięciu meczów tylko w jednym z nich zdobyła gola. Jego strata do Lewandowskiego wzrosła do trzech trafień.

"Lewy" nadal ma 3 gole mniej niż lider europejskiego Złotego Buta Ciro Immobile. Zawodnik Lazio Rzym wykorzystał rzut karny w starciu z Interem Mediolan i z 26 bramkami przewodzi w Złoty Bucie.

Z czołówki jeszcze tylko Erling Haaland cieszył się z gola. Rewelacyjny Norweg wiosną w pięciu ligowych meczach strzelił aż osiem bramek.

W piątek Bayern podejmie Paderborn. Początek o godz. 20:30.

-. Romelu Lukaku Inter Mediolan 17 34

* Erling Haaland strzelił 16 goli dla Red Bull Salzburg (przelicznik 1,5 pkt za gola).

Ranking powstaje w oparciu o liczbę goli strzelonych przez piłkarzy w lidze. Bramki są mnożone przez współczynnik trudności rozgrywek. Najwyższy - dwa - ma pięć czołowych lig. Obecnie: hiszpańska, angielska, niemiecka, francuska i włoska (współczynnik zależy od wyników klubów z każdej ligi w europejskich pucharach w ciągu ostatnich pięciu sezonów). W poprzednim sezonie nagrodę zebrał Lionel Messi (72 pkt za 36 goli).