Serie A: SPAL przełamał się. Thiago Cionek pomógł podbić Turyn

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Stefano Guidi / Na zdjęciu od lewej: Andrea Belotti i Thiago Cionek

SPAL uciekł z ostatniego w tabeli ligi włoskiej. Wygrana 2:1 z Torino FC to jego pierwsza na wyjeździe od 4 maja i przełomowa po dziewięciu meczach o punkty bez zwycięstwa.

SPAL rozpoczął mecz fatalnie. Prezentował się źle i już w 4. minucie stracił gola po strzale Tomasa Rincona. Wszystko na boisku przebiegało po myśli Torino FC, ale skrzętnie tworzona układanka posypała się gospodarzom w ostatnich pięciu minutach pierwszej połowy. Kontuzjowany Cristian Ansaldi nie był w stanie pobiec za kontratakiem gości, a dziesięciu podopiecznych Waltera Mazzarrego straciło gola po strzale Gabriela Streffezzy. Wahadłowy SPAL-u zdobył bramkę na 1:1, która była jego pierwszą w elicie.

SPAL nie wygrał dziewięciu meczów o punkty z rzędu, a na terenie Torino FC przegrał 10 poprzednich spotkań. Od 55. minuty drużyna z Ferrary miała teoretycznie większe szanse na przerwanie kryzysu. Drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę dostał Bremer. Brazylijczyk, tak jak Paweł Dawidowicz, został przedwcześnie wykluczony już z dwóch meczów w sezonie.

SPAL nie potrafił zorganizować się do szturmu grając jedenastu na dziesięciu. Zamiast atakować bramkę przeciwników, atakował ich kości. Druga połowa była festiwalem kartek, a nie goli. Gościom udało się oddać jeden strzał celny w przewadze liczebnej i to właśnie było zwycięskie uderzenie. Andrea Petagna główkował na 2:1 w 81. minucie po dośrodkowaniu Mirko Valdifiorego.

W podstawowym składzie SPAL-u był Thiago Cionek. Tym razem nie musiał biegać na wahadle, a koncentrował się na obronie. Reprezentant Polski przekroczył granicę 1000 minut rozegranych w tym sezonie Serie A, ponieważ przed nim było ich 918. Cionek jest zaufanym piłkarzem Leonardo Semplicego.

Posada szkoleniowca SPAL-u wydaje się być ponownie uratowana. Jego drużyna ewakuowała się tuż przed przerwą noworoczną z ostatniego miejsca w tabeli. Do soboty zdobyła punkt w meczach wyjazdowych, a po meczu w Turynie ma ich cztery. Z kolei Byki są w środku tabeli. W dwóch ostatnich kolejkach prowadziły 3:0 z Hellasem i 1:0 ze SPAL-em, a ugrały punkt.

Bartosz Salamon był przez całe spotkanie na ławce rezerwowych, a Arkadiusz Reca jest kontuzjowany.

Torino FC - SPAL 1:2 (1:1) 1:0 - Tomas Rincon 4' 1:1 - Gabriel Strefezza 42' 1:2 - Andrea Petagna 81'

Torino: Salvatore Sirigu - Armando Izzo, Nicolas N'Koulou, Bremer - Ola Aina, Sasa Lukić (77' Simone Zaza), Tomas Rincon, Cristian Ansaldi (44' Diego Laxalt) - Simone Verdi, Alejandro Berenguer (62' Soualiho Meite) - Andrea Belotti

SPAL: Etrit Berisha - Thiago Cionek, Francesco Vicari, Nenad Tomović - Gabriel Strefezza, Simone Missiroli, Mattia Valoti (68' Alessandro Murgia), Jasmin Kurtić (74' Mirko Valdifiori), Igor - Andrea Petagna, Alberto Paloschi (84' Federico Di Francesco)

Żółte kartki: Ansaldi, Bremer, Sirigu (Torino) oraz Valoti, Igor, Missiroli, Petagna (SPAL)

Czerwona kartka: Bremer (Torino) /56' - za drugą żółtą/

Sędzia: Michael Fabbri