PKO Ekstraklasa. Kacper Urbański z Lechii Gdańsk to trzeci najmłodszy debiutant w Europie

Zawodnicy z rocznika 2004 zaczynają debiutować w europejskim futbolu. Kacper Urbański z Lechii Gdańsk, który swoje pierwsze minuty zaliczył podczas meczu swojego macierzystego klubu z Rakowem (0:3), to trzeci najmłodszy debiutant w Europie.

Michał Gałęzewski
Kacper Urbański Newspix / Tomasz Rulski / 058sport.pl / Na zdjęciu: Kacper Urbański
Kacper Urbański jest synem Przemysława byłego piłkarza Lechii Gdańsk. Reprezentant Polski do lat 16, 29 listopada po raz pierwszy pojawił się na treningu pierwszego zespołu, teraz doczekał się debiutu w przegranym 0:3 meczu. Od razu kibice skandowali jego nazwisko. Urbański jest przedstawicielem akademii gdańskiego klubu, której owoce szkolenia mają być wkrótce widoczne.

W momencie debiutu, Urbański miał 15 lat i 105 dni. To drugi najmłodszy zawodnik w historii ligi polskiej. Pierwsze miejsce już od 50 lat dzierży Janusz Sroka, który 23 listopada 1969 roku w barwach Cracovii. Kacper Urbański jest też ewenementem na skalę europejską. Sprawdziliśmy ilu zawodników z rocznika 2004 zadebiutowało w najwyższych klasach rozgrywkowych wszystkich państw na naszym kontynencie.

Piotr Stokowiec nie potrzebuje słów wsparcia i litości. Zobacz więcej!

Łącznie szansę debiutu w tak młodym wieku otrzymało w 2019 roku tylko sześciu piłkarzy z 2004 roku. Zdecydowanie najmłodszym debiutantem jest Evan Ferguson. Urodzony 19 października 2014 roku Irlandczyk wszedł 20 września na minutę w meczu swojego Bohemian FC z Derry City. Miał wówczas 14 lat i 336 dni!

W dniu debiutu młodszy od Urbańskiego był też Islandczyk Logi Hravn Róbertsson, który zadebiutował w szalonym meczu Haukar Hafnarfjordur  z IBV Vestmannaejar rozegranym 18 września 2019 roku padł wynik 6:4 dla drużyny Róbertssona, a on zagrał 4 minuty. Miał wówczas 15 lat i 58 dni.

Kompromitacja Lechii Gdańsk. Zobacz więcej!

W przeciwieństwie do wspomnianych wcześniej piłkarzy, dwaj zawodnicy z rocznika 2004, którzy zadebiutowali w najwyższych klasach rozgrywkowych w Europie mają coraz lepszą pozycję w swoich klubach. Turek Emre Demir rozegrał siedem spotkań w barwach Kayserisporu (łącznie 280 minut) i strzelił jednego gola. Estończyk Martin Vetkal zagrał natomiast w ośmiu meczach, przez 325 minut dla Kalevu Tallinn i również zdobył jedną bramkę. Debiutu w wieku 15 lat i 227 dni doczekał się również Luka Elbakidze z gruzińskiego Torpedo Kutaisi.

Zawodnicy z rocznika 2004, którzy zagrali w sezonie 2019/2020 albo 2019 w jednej z najwyższej lig w Europie:

Zawodnik Data urodzenia Wiek w chwili debiutu Pozycja Występy/minuty Klub Kraj
Evan Ferguson 19.10.2004 14 lat i 336 dni Napastnik 1/1 Bohemian Football Club Irlandia
Logi Hravn Róbertsson 22.07.2004 15 lat i 81 dni Obrońca 1/4 HR Hafnarfjoerdur Islandia
Kacper Urbański 07.09.2004 15 lat i 105 dni Pomocnik 1/4 Lechia Gdańsk Polska
Martin Vetkal 21.02.2004 15 lat i 120 dni Obrońca 8/325 Kalev Tallinn Estonia
Emre Demir 15.01.2004 15 lat i 214 dni Pomocnik 7/280 Kayserispor Turcja
Luka Elbakidze 16.03.2004 15 lat i 227 dni Pomocnik 1/13 Torpedo Kutaisi Gruzja

Czy trenerzy klubów PKO Ekstraklasy powinni częściej stawiać na tak młodych zawodników?