Bundesliga. Lewandowski strzela, wścieka się i ratuje Bayern. Zwycięstwo mistrza Niemiec

Robert Lewandowski strzelił gola, później machał ze złości rękoma, a mistrz Niemiec rzutem na taśmę wygrał na wyjeździe z Freiburgiem 3:1.

Mateusz Skwierawski
radość piłkarzy Bayernu Monachium PAP/EPA / Armando Babani / Na zdjęciu: radość piłkarzy Bayernu Monachium
Gdyby Lewandowski się uparł i chciał operować kontuzjowaną nogę jeszcze przed końcem rundy jesiennej, to prezesi Bayernu pewnie by nie kalkulowali i zapłacili fortunę wszystkim lekarzom w Niemczech, żeby tylko nie dopuścić do zabiegu i przerwy w grze naszego napastnika. Lewandowski znowu wyciągnął swój zespół za uszy - golem i asystą drugiego stopnia.

Bayern miał sporo sytuacji, już w pierwszych minutach Philippe Coutinho przerzucił piłkę nad bramkarzem, a Thomas Mueller trafił w słupek, ale co z tego, skoro żaden nie strzelił gola. Zrobił to dopiero do znudzenia powtarzalny Robert Lewandowski.

Też nie musiał się zbytnio wysilać, bo akcję Alphonso Daviesa zamykał wślizgiem i trafił do bramki z kilku metrów. Ale to zrobił, skutecznie, z zimną krwią i mistrz Niemiec wyszedł na prowadzenie. Właśnie dzięki tej szalonej powtarzalności Lewandowski jest najlepszym strzelcem tego sezonu Bundesligi (19 goli) i trzecim w historii występów w niemieckiej ekstraklasie (221). Tym jednym golem wyprzedził Timo Wernera i Juppa Heynckesa.

W Bayernie nikt nawet nie chce myśleć, co by się stało z drużyną, gdyby "Lewego" zabrakło w składzie. Zwłaszcza że na ten moment strzelenie mistrzowi Niemiec gola przestaje być wielkim wyczynem. W obronie Bayernu jest permanentny kryzys, a rywale zaczynają się tam czuć równie swobodnie, co Lewandowski z drugiej strony.

Piłkarze Freiburga zasługiwali na wyrównanie już w pierwszej połowie, w jednej sytuacji Manuel Neuer uratował zespół broniąc strzał Hoelera, zaraz po tej akcji Grifo uderzał z woleja, mimo że miał koło siebie czterech rywali. Drużyna Hans Flicka nie przejęła się tymi ostrzeżeniami i po przerwie znowu dała się zdominować gospodarzom. Po którymś groźnym dośrodkowaniu w końcu gola strzelił Vincenzo Grifo. Włoch uderzył "po koźle" przy bliższym słupku, Neuer nie mógł nic zrobić.

W pewnym momencie już nawet Lewandowskiemu zaczęły puszczać nerwy. Po dość oczywistej sytuacji i prostej stracie nasz zawodnik miał pretensje do sędziego, dlaczego Bayern nie otrzymał rzutu rożnego. Napastnik za machanie rękoma i krzyki do arbitra dostał żółtą kartkę.

Polak jest w tym sezonie w znakomitej formie, ma już 30 goli we wszystkich rozgrywkach, bije kolejne rekordy, ale co mu z tego, skoro Bayern gra coraz gorzej? W środę był o krok od kolejnej straty punktów, ale w doliczonym czasie gry Lewandowski rozegrał akcję, którą golem zakończył Zirkzee Joshua. Chwilę później trzecią bramkę dorzucił Serge Gnabry. Bayern wygrał 3:1, ale wynik zaklina rzeczywistość.