Eliminacje Euro 2020: Portugalia - Litwa. Demolka. Hat-trick Cristiano Ronaldo

Portugalia nie miała litości dla Litwy, którą pokonała 6:0 w el. Euro 2020. Do awansu potrzebuje jeszcze zwycięstwa z Luksemburgiem.

Cristiano Ronaldo PAP/EPA / MIGUEL A. LOPES / Na zdjęciu: Cristiano Ronaldo
W tym wieku Portugalia grała z Litwą cztery razy. W zwycięskich dla siebie spotkaniach strzeliła 20 goli, a straciła trzy. Historia najnowsza to był tylko jeden z argumentów, żeby nazwać drużynę z Półwyspu Iberyjskiego wielkim faworytem. Kiedy mierzyła się po raz ostatni z Litwinami, wygrała 5:1, a cztery bramki zdobył Cristiano Ronaldo.

Ronaldo wiedział już, że Litwinom można postrzelać. W Juventusie zdobywanie wielu bramek mu w tym sezonie nie wychodzi, ale zgodnie z informacjami portugalskich mediów, odżył po przyjeździe na zgrupowanie zespołu narodowego. Potwierdził to później na boisku.

W pierwszej połowie tylko Ronaldo strzelał do bramki. Po uderzeniach kapitana reprezentacji Portugalii było 2:0. W 7. minucie wykorzystał rzut karny, który sam wywalczył, wbiegając przed nieuważnego Sauliusa Mikoliunasa. W 22. minucie Ronaldo oddał uderzenie zza pola karnego, wewnętrzną częścią buta. Efektownie przymierzył i wymierzył karę gościom za złe wyprowadzenie piłki.

W klasyfikacji strzelców eliminacji Euro 2020 tylko dwóch zawodników Harry Kane i Eran Zahavi jest przed Ronaldo. Anglik oraz Izraelczyk strzelili po 11 goli, a Portugalczyk 10. Dla zespołu narodowego jego kapitan zdobył już 98 bramek.

Portugalia grała pewnie i zmierzała spokojnie po zwycięstwo. Przy 70 procentach posiadania piłki tylko w pierwszej połowie oddała 18 strzałów, z których sześć było celnych. Litwa, w której jedenastce był Arvydas Novikovas z Legii Warszawa, praktycznie nie odpowiadała na połowie przeciwnika. Gola na 3:0 strzelił Pizzi w 52. minucie po podaniu Bruno Fernandesa. Uderzył z ostrego kąta, a futbolówka zanim znalazła się w siatce odbiła się od poprzeczki i od słupka.

W 59. minucie Goncalo Paciencia doczekał się pierwszego gola dla Portugalii, a pomógł mu niepewnie interweniujący po wcześniejszym strzale Ernestas Setkus. To już był też fragment meczu, w którym można było zastanowić się nad jego sensem. Tym bardziej, że demolka trwała. Na 5:0 uderzył Bernardo Silva, który niewiele później asystował przy bramce na 6:0 Cristiano Ronaldo. Kapitan skompletował hat-tricka w 65. minucie.

Litwa zakończyła eliminacje z punktem, pięcioma golami strzelonymi i 25 straconymi.

6:0 - Cristiano Ronaldo 65'

Portugalia: Rui Patricio - Ricardo, Ruben Dias, Jose Fonte, Mario Rui - Ruben Neves, Bruno Fernandes (72' Joao Moutinho), Pizzi - Cristiano Ronaldo (83' Diogo Jota), Goncalo Paciencia, Bernardo Silva (66' Bruma).

Litwa: Ernestas Setkus - Saulius Mikoliunas, Markus Palionis, Edvinas Girdvainis, Vytautas Andriuskevicius - Vykintas Slivka, Domantas Simkus, Mantas Kuklys (57' Deivydas Matulevicius) - Arvydas Novikovas, Paulius Golubickas (72' Justas Lasickas) - Fiodor Cernych (80' Donatas Kazlauskas).

Żółte kartki: Palionis, Mikoliunas (Litwa).

Sędzia: Ruddy Buquet (Francja).

***

Serbia - Luksemburg 3:2 (2:0) 1:0 - Aleksandar Mitrović 11' 2:0 - Aleksandar Mitrović 43' 2:1 - Gerson Rodrigues 56' 3:1 - Nemanja Radonjić 70' 3:2 - David Turpel 75'