Eliminacje Euro 2020: Portugalia - Luksemburg. Faworyt nie zawiódł. Gol Cristiano Ronaldo

Portugalia momentami grała w spacerowym tempie, ale kiedy tylko przyspieszała, była wyraźnie lepsza od Luksemburga. W wygranym 3:0 meczu el. Euro 2020 strzelił gola Cristiano Ronaldo. Daniel Stefański w kilku sytuacjach zirytował gospodarzy.

Na zdjęciu (na pierwszym planie): Cristiano Ronaldo (z lewej) i Leandro Barreira (z prawej) PAP/EPA / MARIO CRUZ / Na zdjęciu (na pierwszym planie): Cristiano Ronaldo (z lewej) i Leandro Barreira (z prawej)
Portugalia rozpoczęła eliminacje od remisów z Ukrainą i z Serbią. Mistrz Europy utrudnił sobie zadanie i od 3. kolejki interesują go wyłącznie zwycięstwa. W wygranych już spotkaniach w Belgradzie i w Wilnie strzelił dziewięć goli. Kolejna wiktoria z Luksemburgiem była Portugalczykom potrzebna do tego, żeby zachować kontakt z Ukraińcami przed hitowym starciem zaplanowanym na poniedziałek w Kijowie.

Portugalia strzeliła pierwszego gola w 16. minucie. Anthony Moris interweniował niefortunnie na przedpolu, a odbita przez niego piłka trafiła pod nogi Bernardo Silvy. Golkiper był na łopatkach, bramka odsłonięta, więc nie było ratunku dla reprezentacji Luksemburga. Piłkarz Manchesteru City strzelił z bliska na 1:0.

Później południowcy grali leniwie, a uchwyceni w obiektywie kamery piłkarze rezerwowi Fernando Santosa wyglądali na mocno znudzonych. Luksemburg odpowiedział dwoma celnymi strzałami Vincenta Thilla, które pokazały, że przewaga Portugalii jest krucha. Zresztą prowadziła ona też 1:0 na Litwie i dała się dopaść. Kibice nie chcieli oglądać powtórki.

Ostrzał bramki Luksemburga został wznowiony po przerwie. Coraz częściej Cristiano Ronaldo sprawdzał bramkarza przeciwnika. Wreszcie się wstrzelił. W 65. minucie gwiazdor Juventusu sam zabrał piłkę kompletnie zdezorientowanemu Maxime'owi Chanotowi i popisał się eleganckim lobem na 2:0. Zdobył 94. bramkę w narodowych barwach. Wynik na 3:0 ustalił w 89. minucie zmiennik Goncalo Guedes po rzucie rożnym.

Daniel Stefański sędziował mecz. Już w początkowym kwadransie znalazł się pod presją publiczności, która niesłusznie domagała się rzutu karnego po kolizjach z udziałem Joao Felixa oraz Cristiano Ronaldo. Gwiazdor Juventusu domagał się jedenastki dwa razy również po przerwie i w przynajmniej jednej sytuacji wydaje się, że miał rację. Ronaldo podbiegł do Stefańskiego i porozumiewawczo poklepał go po plecach. Kapitan gospodarzy "wybaczył" pomyłkę Polakowi. Panowie rozmawiali ze sobą również po ostatnim gwizdku.

Portugalia jest niepokonana od 30 czerwca 2018 roku. Tego dnia została wyeliminowana z mistrzostw świata przez Urugwaj. Później drużyna z Półwyspu Iberyjskiego odniosła osiem zwycięstw, a pięć meczów zremisowała. W pozytywnym okresie zatriumfowała w Lidze Narodów.

Luksemburg nie imponuje wynikami w eliminacjach Euro 2020. Drużyna z Beneluksu poniosła czwartą porażkę z rzędu, a jedyne zwycięstwo w tym cyklu odniósł 22 marca z Litwą. Była to jednocześnie jedyna wygrana Luksemburgu odniesiona w tym roku. Dla porównania w 2018 roku schodził z tarczą po sześciu meczach.

Odniesione 17 listopada 2015 roku zwycięstwo Portugalii z Luksemburgiem było jubileuszowym 10. z rzędu w historii starć tych drużyn. To piątkowe jest 11. Piłkarze z południa kontynentu strzelili w tym spotkaniach 36 goli, a stracili jednego. Luksemburg odniósł swoje jedyne historyczne zwycięstwo z Portugalczykami w 1961 roku i nadal będzie je musiał wspominać.

Portugalia - Luksemburg 3:0 (1:0)
1:0 - Bernardo Silva 16'
2:0 - Cristiano Ronaldo 65'
3:0 - Goncalo Guedes 89'

Portugalia: Rui Patricio - Nelson Semedo, Ruben Dias, Pepe, Raphael Guerreiro - Joao Moutinho (90' Ruben Neves), Danilo Silva, Bruno Fernandes - Cristiano Ronaldo, Joao Felix (88' Joao Mario), Bernardo Silva (77' Goncalo Guedes)

Luksemburg: Anthony Moris - Florian Bohnert (46' Danel Sinani), Lars Gerson, Maxime Chanot, Dirk Carlson, Laurent Jans - Olivier Thill, Leandro Barreiro Martins - Vincent Thill (88' Stefano Bensi) - Gerson Rodrigues, Dave Turpel (59' Daniel Da Mota)

Żółte kartki: Barreiro Martins, Rodrigues (Luksemburg)

Sędzia: Daniel Stefański (Polska)

***

Ukraina - Litwa 2:0 (1:0) 1:0 - Rusłan Malinowski 29' 2:0 - Rusłan Malinowski 58'