Puchar Narodów Afryki: Nigeria wymęczyła zwycięstwo. Triumf Ugandy

Drugi dzień rywalizacji w Pucharze Narodów Afryki przyniósł zwycięstwa reprezentacji Ugandy i Nigerii. Pierwsza z nich pokonała Demokratyczną Republikę Konga 2:0, zaś Superorły tylko 1:0 pokonały Burundi.

Krzysztof Sędzicki
piłkarze reprezentacji Ugandy PAP/EPA / KHALED ELFIQI / Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Ugandy
Uganda i Demokratyczna Republika Konga mają w grupie A jeszcze Egipt i Zimbabwe. Rezultat bezpośredniego starcia pomiędzy tymi ekipami może więc mieć znaczenie w kontekście walki o awans do fazy pucharowej. Drużyna trenera Sebastiena Desarbre'a wygrała z ekipą znad Atlantyku 2:0 po bramkach Patricka Kaddu w 14. minucie oraz Emmanuela Okwiego trzy minuty po zmianie stron.

Ten wynik, w połączeniu z piątkowym zwycięstwem 1:0 Egiptu nad Zimbabwe (czytaj więcej na ten temat) sprawił, że po pierwszej kolejce liderem grupy A są piłkarze znad rzeki Kongo. W drugiej serii gier Uganda zagra z Zimbabwe, a Faraonowie zmierzą się z Demokratyczną Republiką Konga.

Demokratyczna Republika Konga - Uganda 0:2 (0:1) 0:1 - Patrick Kaddu 14' 0:2 - Emmanuel Okwi 48'

Puchar Narodów Afryki 2019, gr. A

# Drużyna M Z R P Bramki Pkt
1 Egipt 3 3 0 0 5:0 9
2 Uganda 3 1 1 1 3:3 4
3 Demokratyczna Republika Konga 3 1 0 2 4:4 3
4 Zimbabwe 3 0 1 2 1:6 1

Ruszyła też rywalizacja w grupie B. Tu na początek drużyna Nigerii mierzyła się z ekipą Burundi. Superorły wygrały, ale zaledwie 1:0 po trafieniu Odiona Ighalo w 77. minucie. Warto zaznaczyć, że piłkarz Shanghai Shenhua pojawił się na placu gry cztery minuty wcześniej.

Drugi dzień zmagań w tej grupie zakończyło starcie Gwinei z Madagaskarem. Padły w nim aż cztery bramki, po dwie dla każdej z ekip. W 34. minucie Gwinejczyk Sory Kaba otworzył wynik spotkania. Jednak już po dziesięciu minutach drugiej połowy Madagaskarczycy przejęli prowadzenie. Na 1:1 trafił Anicet w 49. minucie, a sześć minut później bramkarza Gwinei pokonał Andria.

Remis uratował Francois Kamano golem z rzutu karnego w 66. minucie. Po pierwszej kolejce w tabeli przewodzi więc Nigeria, która zmierzy się 26 czerwca właśnie z Gwineą. Madagaskar dzień później zagra z Burundi

Nigeria - Burundi 1:0 (0:0)
1:0 - Odion Ighalo 77'

Gwinea - Madagaskar 2:2 (1:0) 1:0 - Sory Kaba 34' 1:1 - Anicet 49' 1:2 - Andria 55' 2:2 - Francois Kamano 66' - z karnego