Eliminacje Euro 2020: Kosowo pokonało Bułgarię w ostatnich minutach, honorowe trafienie Novikovasa dla Litwy

Sporo goli w eliminacjach do Euro 2020 padło w doliczonych czasach gry. Największe znaczenie miało trafienie Elbasana Rashaniego w 93. minucie na 3:2 dla Kosowa w meczu z Bułgarią w grupie A.

Krzysztof Sędzicki
piłkarze reprezentacji Kosowa PAP/EPA / VASSIL DONEV / Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Kosowa
Reprezentacja Kosowa odniosła pierwsze zwycięstwo w eliminacjach do Euro 2020, choć wyszła na prowadzenie po golu Rashicy w 14. minucie, a potem straciła dwie bramki i musiała gonić wynik. Na 2:2 w 64. minucie trafił Muriqi, zaś bramkę na wagę trzech punktów zdobył wspominany Rashani.

Także premierową wygraną zaliczyli Serbowie, którzy u siebie pokonali Litwinów 4:1. Dwa gole zdobył Aleksandar Mitrović, zaś honorowe trafienie dla ekipy gości zdobył gracz Jagiellonii Białystok Arvydas Novikovas z rzutu karnego w 71. minucie spotkania.

W grupie D Irlandia umocniła się na pierwszym miejscu po zwycięstwie nad Gibraltarem 2:0, zaś Duńczycy rozbili Gruzinów aż 5:1. Dwa gole dla ekipy ze Skandynawii zdobył Kasper Dolberg z Ajaxu Amsterdam.

Z kolei zwycięstwo Hiszpanii nad Szwecją (więcej o nim TUTAJ) sprawiło, że na drugie miejsce w grupie H wskoczyli Rumuni po tym, jak pokonali 4:0 na wyjeździe Maltę. Na liście strzelców znalazł się m.in. Alexandru Chipciu, ale nie dokończył spotkania, bo na dziesięć minut przed końcem spotkania ujrzał drugą żółtą kartkę.

Bułgaria - Kosowo 2:3 (1:1)
0:1 - Milot Rashica 14'
1:1 - Iwelin Popow 43'
2:1 - Kristian Dimitrow 55'
2:2 - Vedat Muriqi 64'
2:3 - Elbasan Rashani 90+3'

Czechy - Czarnogóra 3:0 (1:0) 1:0 - Jakub Jankto 18' 2:0 - Boris Kopitović 49' - sam. 3:0 - Patrik Schick 82' - z karnego

1:0 - Roman Jaremczuk 6'

Serbia - Litwa 4:1 (3:0) 1:0 - Aleksandar Mitrović 20' 2:0 - Aleksandar Mitrović 34' 3:0 - Luka Jović 35' 3:1 - Arvydas Novikovas 71' - z karnego 4:1 - Adem Ljajić 90+2'

2:0 - Robbie Brady 90+2'

Dania - Gruzja 5:1 (2:1) 1:0 - Kasper Dolberg 14' 1:1 - Saba Lobjanidze 25' 2:1 - Christian Eriksen 30' - z karnego 3:1 - Kasper Dolberg 63' 4:1 - Yussuf Poulsen 73' 5:1 - Martin Braithwaite 90+3'

Czerwona kartka: Alexandru Chipciu 81' - za drugą żółtą

Wyspy Owcze - Norwegia 0:2 (0:0) 0:1 - Bjorn Johnsen 49' 0:2 - Bjorn Johnsen 84'