Lotto Ekstraklasa: przełamanie Arki Gdynia. Alarm w Miedzi

Po piętnastu meczach bez wygranej Arka przełamała się. Plasujący się po 31. kolejce w strefie spadkowej gdynianie 2:0 pokonali Miedź.

Michał Piegza
piłkarze Arki Gdynia Newspix / Grzegorz Jedrzejewski / 058sport.pl / Na zdjęciu: piłkarze Arki Gdynia
Po serii meczów bez wygranej Arka Gdynia znalazła się w strefie spadkowej. Teoretycznie bezpieczniejsza była Miedź, jednak w przypadku porażki sytuacja beniaminka mogła się zrobić trudna.

W 1. połowie niewiele działo się na boisku. Obserwując grę obu drużyn trudno było odnieść wrażenie, że zespoły grają o piłkarskie życie. Gra toczyła się w środku pola. Stąd też w premierowej odsłonie kibice zobaczyli jedynie dwa celne uderzenie.

O tym w wykonaniu legniczan nie warto pamiętać. Piłka została podana przez Eltona Monteiro bramkarzowi. Uderzenie gdynian dało Arce prowadzenie. W 32. w polu karnym fatalnie zachował się wspomniany Monteiro, który przewrócił Lukę Zarandię. "Jedenastkę" na gola zamienił Marcus Vinicius da Silva, chociaż Sosłanowi Dżanajewowi niewiele zabrakło do odbicia piłki.

Więcej działo się po przerwie, kiedy zaatakowała Miedź. Arka szans szukała w kontrach. Sporo ożywienia w szeregi gości wniósł wprowadzony na boisko Joan Roman. Hiszpan w 49. minucie znalazł się w sytuacji sam na sam ze Pavelsem Steinborsem. Zwycięsko z opresji wyszedł Łotysz, który nogą wybił piłkę na rzut rożny.

Z każdą kolejną minutą coraz większą przewagę uzyskiwała Miedź. Często na bramkę gdynian uderzał wspomniany Roman. W 64. minucie próbę sprzed pola karnego po raz kolejny świetnie obronił Steinbors.

Trener gdynian Jacek Zieliński przeprowadzał zmiany mające na celu wzmocnienie defensywy, a Miedź czekała na swój moment. W końcówce legniczanie nie potrafili już stworzyć większego zagrożenia pod bramką Arki. To gospodarze mogli podwyższyć wynik, strzał Michała Nalepy z problemami obronił Dżanajew. Rosjanin w doliczonym czasie popełnił błąd podając piłkę Marko Vejinovicowi, który minął obrońcę i pokonał bramkarza gości, ustalając wynik meczu na 2:0.

Arka Gdynia - Miedź Legnica 2:0 (1:0)
1:0 - Vinicius (k.) 33'
2:0 - Vejinović 90+2'

Arka Gdynia: Pavels Steinbors - Damian Zbozień, Christian Maghoma, Adam Danch, Adam Marciniak - Adam Deja, Marko Vejinović - Luka Zarandia (61' Maksymilian Banaszewski), Michał Nalepa (90+1' Mateusz Młyński), Marcus Vinicius da Silva (72' Tadeusz Socha) - Maciej Jankowski.

Miedź Legnica: Sosłan Dżanajew - Aleksandar Miljković, Bozo Musa, Elton Monteiro, Grzegorz Bartczak (56' Paweł Zieliński) - Rafał Augustyniak - Henrik Ojamaa (46' Joan Roman), Borja Fernandez (78' Patryk Makuch), Omar Santana, Juan Camara - Petteri Forsell.

Żółte kartki: Deja, Zbozień, Marciniak (Arka) oraz Ojamaa (Miedź).

Sędzia: Piotr Lasyk (Bytom).

Widzów: 5 112.

Arka Gdynia utrzyma się w Lotto Ekstraklasie?