Liga Mistrzów: Real - Ajax. Madryt w szoku, Królewscy za burtą! Zespół z Amsterdamu wraca na salony

Madryt w szoku, Madryt płacze! Real doznał klęski u siebie w meczu z Ajaksem. Po przegranej 1:4 zwycięzcy Ligi Mistrzów w trzech ostatnich sezonach pożegnali się z rozgrywkami już w 1/8 finału.

Michał Piegza
Karim Benzema (Real Madryt) PAP/EPA / RODRIGO JIMENEZ / Na zdjęciu: Karim Benzema (Real Madryt)
Szybko stracone dwa gole, dwie kontuzje. Rewanż 1/8 finału Ligi Mistrzów gorzej dla Realu Madryt nie mógł się rozpocząć. Wszystko mogło się inaczej ułożyć, gdyby w 5. minucie Raphael Varane uderzył głową kilka centymetrów niżej. Piłka trafiła w poprzeczkę. Dwie minuty później kibice obecni na Santiago Bernabeu zamarli. Ajax objął prowadzenie. Piłkę przejął Dusan Tadić, wpadł z nią w pole karne i dograł do Hakima Ziyecha. Marokańczyk mocno uderzył, Thibaut Courtois nie miał szans na skuteczną interwencję.

W tym momencie Ajaksowi do awansu do ćwierćfinału brakowało już tylko jednego gola. W pierwszym meczu w Amsterdamie Real szczęśliwie wygrał 2:1. Przegrywając Królewscy szybko chcieli doprowadzić do remisu. To jednak goście po raz kolejny zadali cios. Ponownie pokazał się Tadić, który w 18. minucie kapitalną ruletą zrobił "wiatrak" z Varane'a i dostrzegł wchodzącego w pole karne Davida Neresa. Napastnik bez większych problemów pokonał zaskoczonego bramkarza gospodarzy.

Madryt był w szoku, a cztery minuty później mógł być w jeszcze większym. Neres lobował Coutois, ale nie trafił w bramkę. Real do gry mógł wrócić chwilę później. Vinicius Junior uderzył, Andre Onana sparował piłkę.

Real nie tylko szybko stracił dwa gole. W 29. minucie boisko z powodu kontuzji opuścić musiał Lucas Vazquez. Sześć minut później gry kontynuować nie mógł Vinicius Junior. Chwilę przed urazem Brazylijczyk przeprowadził groźną akcję, ale zakończył ją uderzeniem w boczną siatkę.

Ajax prowadząc 2:0 szukał kolejnych trafień. Real długo był bezradny. W końcu Królewscy zagrozili Holendrom. W 42. minucie w słupek z okolic pola bramkowego uderzył Gareth Bale.

W przerwie zastanawiano się czy zwycięzca Ligi Mistrzów w ostatnich trzech sezonach będzie w stanie odrobić straty. Czy Ajax będzie w stanie utrzymać świetną dyspozycję z 1. połowy. Czy koniec karnawału będzie wiązał się z końcem panowania Królewskich w Europie?

Real starał się złapać kontakt bramkowy, Ajax jednak nie zamierzał zmieniać stylu gry. W 49. minucie groźnie, ale niecelnie uderzył Marco Asensio. W odpowiedzi próbę Donnego van de Beeka obronił Courtois. W 59. minucie bramkę mógł zdobyć Karim Benzema. Francuz z ostrego kąta nie trafił w bramkę.

Najlepiej ocenieni piłkarze wg. SofaScore.com
Ajax we wtorkowy wieczór był bezlitosny. W 62. minucie, mający na koncie dwie asysty, Tadić bramką ukoronował swój świetny występ. Serb uderzył sprzed pola karnego w samo okienko bramki gospodarzy. Trafienie przepięknej urody. Chwilę wcześniej w tej samej akcji piłka - tak by się wydawało - wyszła na aut. Sędzia Brych długo czekał, co mu pomocnicy VAR powiedzą na słuchawkę. Mijały sekundy, piłkarze niecierpliwili się, żadna z kamer nie wyjaśniała sytuacji. W końcu Niemiec uznał jednak gola.

W tym momencie Real do awansu potrzebował trzech trafień. Nadzieje gospodarzom przywrócił w 70. minucie Marco Asensio. Rezerwowy wykorzystał dogranie Sergio Reguilon i strzałem z pola karnego pokonał Onanę.

Odpowiedź Ajaksu przyszła trzy minuty później. Z lewej strony pola karnego rzut wolny wykonywał Lasse Schone. Courtois spodziewał się dośrodkowania. Tymczasem Duńczyk uderzył, wysunięty na trzeci metr Belg nie był w stanie sięgnąć piłki. W tym momencie było już pewne, że gospodarze nie będą w stanie odrobić pokaźnych strat i już na 1/8 finału zakończą swój udział w fazie pucharowej Ligi Mistrzów. Pewna epoka w piłce nożnej za nami. Umarł król, niech żyje król. Kto nim będzie?

Real Madryt - Ajax Amsterdam 1:4 (0:2)
0:1 - Ziyeh 7'
0:2 - Neres 18'
0:3 - Tadić 62'
1:3 - Asensio 70'
1:4 - Schone 73'

Real Madryt: Thibaut Courtois - Dani Carvajal, Nacho, Raphael Varane, Sergio Reguilon - Toni Kroos, Casemiro (87' Fede Valverde), Luka Modrić - Lucas Vazquez (29' Gareth Bale), Karim Benzema,  Vinicius Junior (35' Marco Asensio).

Ajax Amsterdam: Andre Onana - Noussair Mazraoui (80' Joel Veltman), Matthijs de Ligt, Daley Blind, Nicolas Tagliafico - Frenkie De Jong, Lasse Schone (73' Dani De Wit), Hakim Ziyech - Donny van de Beek, Dusan Tadić, David Neres (74' Kasper Dolberg).

Żółte kartki: Carvajal, Nacho 2 (Real) oraz Mazraoui (Ajax).

Czerwona kartka: Nacho (Real) /90+3', za dwie żółte/.