Puchar Niemiec: Borussia Dortmund za burtą, Werder Brema awansował po rzutach karnych

Borussia Dortmund odpadła z Pucharu Niemiec. Po emocjonującej dogrywce mecz lidera Bundesligi z Werderem Brema zakończył się remisem 3:3. W rzutach karnych goście nie dali Borussii żadnych szans i grają dalej.

Łukasz Witczyk
Philipp Bargfrede (z lewej) i Abdou Diallo (z prawej) PAP/EPA / FRIEDEMANN VOGEL / Na zdjęciu: Philipp Bargfrede (z lewej) i Abdou Diallo (z prawej)
Faworytem spotkania w Dortmundzie była Borussia, która przewodzi w tabeli Bundesligi i według opinii ekspertów, gra najlepszy futbol w Niemczech. Werder Brema chciał sprawić niespodziankę, lecz już od pierwszego gwizdka musiał skupić się na grze w defensywie. Borussia ruszyła do ataku, ale już w 5. minucie gospodarzy czekał zimny prysznic.

Z rzutu wolnego z dwudziestu metrów uderzył Max Kruse. Debiutujący w bramce Borussii Eric Oelschlaegel z tym uderzeniem by sobie poradził, ale piłkę końcówką buta strącił jeszcze Milot Rashica. To kompletnie zmyliło 23-latka, który nie zdołał odbić piłki. Werder cieszył się z szybko objętego prowadzenia i skupił na grze w defensywie.

Momentami goście bronili się całym zespołem. Borussia biła głową w mur, nie potrafiła stworzyć zagrożenia pod bramką przeciwnika. Z kolei Werder odgryzał się pojedynczymi groźnymi kontrami. Świetną okazję do podwyższenia prowadzenia zmarnował Rashica, który minimalnie spudłował. Werder błędu w obronie nie popełnił do drugiej minuty doliczonego czasu gry. Wtedy tuż przed polem karnym sfaulowany został Axel Witsel.

Do piłki ustawionej na osiemnastym metrze podszedł Marco Reus i huknął nie do obrony. Jiri Pavlenka tylko obserwował, jak piłka wpada do jego bramki. Kibice, piłkarze i trener Borussii odetchnęli z ulgą. Gospodarzom tuż przed gwizdkiem kończącym pierwszą połowę udało się odrobić straty.

Po przerwie Borussia znów częściej utrzymywała się przy piłce. Nic to jednak nie dawało. Gospodarze wymieniali kolejne podania, ale nie potrafili oddać celnego strzału. Werder skupił się na defensywie, chciał utrzymać korzystny wynik i zadać cios po kontrze. Problem w tym, że nie miał ku temu okazji. Kibice w drugiej połowie oglądali nudne widowisko.

W końcówce regulaminowego czasu gry Werder był bliski przechylenia szali zwycięstwa na swoją stronę. Po uderzeniu Kruse z rzutu wolnego piłka odbiła się od muru. Mimo rykoszetu świetną interwencją popisał się Oelschlaegel, który uratował swój zespół przed stratą gola. Po chwili szansę miała Borussia, ale po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Thomas Delaney trafił w poprzeczkę.

Cztery gole kibice zobaczyli w dogrywce. W 105. minucie dwójkową akcję przeprowadzili Christian Pulisić i Paco Alcacer. Hiszpan dograł piłkę do wbiegającego w pole karne Amerykanina, a ten nie dał szans Pavlence. Po kilku chwilach znów był remis. Świetnie w polu karnym zachował się Claudio Pizarro, który obrócił się z piłką i znalazł dziurę między słupkiem i bramkarzem.

W 113. minucie Borussia zadała kolejny cios. Z piłką w pole karne wpadł Maximilian Philipp, który zagrał wzdłuż bramki. Achraf Hakimi tylko dostawił nogę i dał swojej drużynie zwycięstwo. Wtedy do ataku rzucili się goście i w końcówce doprowadzili do remisu. Gola po wrzutce z rzutu rożnego zdobył Martin Harnik. O losach meczu zadecydowały rzuty karne, które lepiej egzekwowali goście. Pavlenka obronił pierwsze dwa karne i został bohaterem Werderu.

Oprócz Werderu awans do ćwierćfinału Pucharu Niemiec wywalczyły ekipy Hamburgera SV, SC Paderborn 07 i 1. FC Heidenheim.

Borussia Dortmund - Werder Brema 3:3 (1:1, 1:1, 2:1), rzuty karne: 2:4.

Rzuty karne:
0:0 - Alcacer nie strzelił (Pavlenka obronił)
0:1 - Pizarro
0:1 - Philipp nie strzelił (Pavlenka obronił)
0:2 - M. Eggestein
1:2 - Witsel
1:3 - Klaassen
2:3 - Weigl
2:4 - Kruse

Borussia Dortmund: Eric Oelschlaegel - Achraf Hakimi, Julian Weigl, Omer Toprak, Abdou Diallo - Axel Witsel, Thomas Delaney (102' Mahmoud Dahoud) - Christian Pulisić, Marco Reus (46' Paco Alcacer), Raphael Guerreiro (91' Jacob Bruun Larsen) - Mario Goetze (91' Maximilian Philipp).

Werder Brema: Jiri Pavlenka - Theo Gebre Selassie (114' Johannes Eggestein), Sebastian Langkamp, Niklas Moisander, Ludwig Augustinsson - Philipp Bargfrede (91' Claudio Pizarro), Nuri Sahin (76' Kevin Moehwald), Davy Klaassen - Maximilian Eggestein - Max Kruse, Milot Rashica (66' Martin Harnik).

Żółte kartki: Julian Weigl, Jacob Bruun Larsen (Borussia Dortmund) oraz Niklas Moisander, Davy Klaassen (Werder Brema).

***

MSV Duisburg - SC Paderborn 07 1:3 (0:0)
1:0 - Cauly 47'
1:1 - Bernard Tekpetey 52'
1:2 - Kai Proger 61'
1:3 - Christopher Antwi-Adjej 76'

Oglądaj rozgrywki Pucharu Niemiec DFB-Pokal na Eleven Sports w Pilocie WP (link sponsorowany)

Czy Werder Brema zdobędzie Puchar Niemiec?