Primera Division: Athletic Bilbao wychodzi na prostą. Celta Vigo przegrała bez najlepszego strzelca

W Bilbao nastroje coraz lepsze. Pod wodzą nowego trenera Baskowie nie przegrali jeszcze meczu. A w poniedziałek uciekli ze strefy spadkowej po pokonaniu Celty Vigo (2:1).

Maciej Siemiątkowski
Inigo Cordoba (z lewej) i Hugo Mallo (z prawej) PAP/EPA / EPA/Salvador Sas / Inigo Cordoba (z lewej) i Hugo Mallo (z prawej)
To był szalony mecz w wykonaniu napastnika Bilbao, Inakiego Williamsa. Napastnik został bohaterem spotkania, bo przyczynił się do wszystkich dwóch bramek dla Basków i tym samym przesądził o ich wyjazdowym zwycięstwie nad Celtą Vigo. Jednak o mały włos, a nie skończyłby kwadransa gry. 24-latek miał szczęście i dokończył spotkanie. A Athletic wskoczył na bezpieczne 17. miejsce w tabeli Primera Division. Już po pięciu meczach widać owoce pracy nowego trenera, Gaizki Garitano.

W 15. minucie gry Inaki Williams nieładnie sfaulował Braisa Mendeza. Arbiter miał podstawy, by wyrzucić napastnika z boiska, ale ostrzegł go jedynie żółtą kartką. A chwilę później Williamsowi udało mu się uciec obrońcom i asystować przy pierwszym golu. Wykorzystał szybkość, jeden ze swoich największych atutów i popędził prawą flanką. Stamtąd dograł do Ikera Muniaina, który z kilku metrów trafił do siatki.

A Celta nie porywała swoją grą w ofensywie. Wszystko przez poważniejszy uraz kapitana i najlepszego strzelca, Iago Aspasa. 31-letni reprezentant Hiszpanii pod koniec grudnia nabawił się problemów mięsniowych, a przez nie może pauzować nawet do czterech tygodni. Ale mimo wszystko zdołali postraszyć Iago Herrerina. Najpierw Maxi Gomez z rzutu wolnego trafił w słupek, ale tuż przed przerwą celnie głową po dograniu z rzutu rożnego uderzył Fran Beltran. Pomocnik strzelił gola do szatni, jednak ten nie dodał im skrzydeł w drugiej połowie.

W 54. minucie na prowadzenie wrócili przyjezdni z Bilbao. Fantastycznie grę wznowił bramkarz Athletiku dogrywając piłkę bezpośrednio do Wiliamsa. Ten wyszedł sam na sam z bramkarzem i strzelił gola. W końcówce Celta miała kilka okazji, żeby popsuć nastroje rywalom, ale nie udało się. Baskowie utrzymali korzystny wynik i wyszli ze strefy spadkowej.

Celta Vigo - Athletic Bilbao 1:2 (1:1)
0:1 - Iker Muniain 19'
1:1 - Fran Beltran 45+2'
1:2 - Inaki Williams 54'

Celta: Ruben Blanco - Hugo Mallo, Gustavo Cabral, Nestor Araujo, David Junca - Brais Mendez, Okay Yokuslu, Fran Beltran (Andrew Hjulsager), Stanislav Lobotka (64' Pione Sisto), Sofiane Boufal (74' Dennis Eckert) - Maximiliano Gomez.

Athletic: Iago Herrerin - Ander Capa, Unai Nunez, Inigo Martinez, Yuri Berchiche - Oscar de Marcos, Benat Etxebarria, Iker Muniain, Dani Garcia (76' Mikel San Jose), Inigo Cordoba (Mikel Balenziaga) - Inaki Williams (67' Aritz Aduriz).

Żółte kartki: Yokuslu, Mallo (Celta) oraz Williams, Cordoba, Garcia, Aduriz i Muniain (Athletic)

Sędziował: Juan Martinez Munuera.