Liga Europy: portugalski skalp Arsenalu

Arsenal w 3. meczu grupowym Ligi Europy odniósł trzecie zwycięstwo. Kanonierzy pokonali w Lizbonie Sporting 1:0. Jedynego gola w 77. minucie zdobył Danny Welbeck.

Michał Piegza
Danny Welbeck (z lewej) i Nemanja Gudelj (z prawej) PAP/EPA / ANTONIO COTRIM / Na zdjęciu: Danny Welbeck (z lewej) i Nemanja Gudelj (z prawej)
Po dwóch kolejkach Sporting i Arsenal miały komplet punktów w swojej grupie. Przez pierwsze kilkanaście minut żadna z drużyn nie chciała zbytnio ryzykować i odkrywać przed rywalem. Na celny strzał kibice czekali do 24. minuty. Wówczas z rzutu wolnego uderzył Henrich Mchitarjan, Renan Ribeiro wypiąstkował piłkę.

Później ruszyli gospodarze. Niebezpiecznie było w 32. minucie, kiedy Nemanja Gudelj przymierzył tuż ponad bramką. Chwilę później sam na sam z bramkarzem mógł się znaleźć Fredy Montero, ale został złapany za koszulkę przez Sokratisa Papastathopoulosa. Arbiter nie dopatrzył się faulu i nie wyrzucił Greka z boiska.

Obraz meczu zmienił się po przerwie. Warunki gry zaczął dyktować Arsenal. Goście chwilę po zmianie stron zmarnowali dwie doskonałe okazje. Sytuacji sam na sam z bramkarzem nie potrafili wykorzystać Mchitarjan, a następnie Pierre-Emerick Aubameyang. W 53. minucie z siedmiu metrów uderzał Danny Welbeck, jednak trafił w obrońcę.

Kanonierzy przeważali, w 68. minucie Welbeck zdobył gola, ale arbiter dopatrzył się faulu w ataku. Była to kontrowersyjna decyzja. Napastnik zdobył w końcu jednak prawidłowo trafił do siatki. W 77. minucie prostopadłe podanie niefortunnie przedłużył Sebastian Coates, a Welbeck w sytuacji sam na sam pewnie zdobył złotą bramkę.

Po straconej bramce Sporting niewiele potrafił zdziałać pod bramką londyńczyków, którzy skromne prowadzenie dowieźli do końcowego gwizdka sędziego.

Sporting Lizbona - Arsenal FC 0:1 (0:0)
0:1 - Welbeck 77'

Sporting: Renan Ribeiro - Stefan Ristovski (46' Bruno Gaspar), Andre Pinto, Sebastian Coates, Marcos Acuna - Rodrigo Battaglia, Radosav Petrović, Nemanja Gudelj (71' Jovane Cabral) - Nani (86' Abdoulay Diaby), Fredy Montero, Bruno Fernandes.

Arsenal: Bernd Leno - Stephan Lichtsteiner, Sokratis Papastathopoulos, Rob Holding, Granit Xhaka - Mohamed Elneny (58' Lucas Torreira), Matteo Guendouzi, Aaron Ramsey - Henrich Mchitarjan, Pierre-Emerick Aubameyang (86' Alex Iwobi), Danny Welbeck (81' Alexandre Lacazette).

Żółte kartki: Acuna, Cabral (Sporting) oraz Mchitarjan, Holding (Arsenal).

Sędzia: Damir Skomina (Słowenia).