LE: klub Damiana Kądziora nie zatrzymuje się. Real Betis podbił Mediolan

W starciu klubów Patryka Małeckiego i Damiana Kądziora wygrało 2:1 Dinamo Zagrzeb i po trzech kolejkach w fazie grupowej Ligi Europy ma dziewięć punktów. Real Betis zwyciężył 2:1 na terenie AC Milan.

Damian Kądzior w barwach Dinama Zagrzeb Newspix / Michał Chwieduk / Na zdjęciu: Damian Kądzior w barwach Dinama Zagrzeb
Patryk Małecki ze Spartaka Trnava oraz Damian Kądzior z Dinama Zagrzeb rozpoczęli spotkanie na ławce rezerwowych i byli w nim zmiennikami. Kluby Polaków zmierzyły się na Słowacji i wyżej oceniano szansę na sukces lidera ligi chorwackiej. Dinamo przegrało od początku sezonu tylko jedno spotkanie. Dlatego prowadzenie 1:0 ekipy Małeckiego było małym zaskoczeniem. W zamieszaniu po dośrodkowaniu Ali Ghorbani był znacznie sprytniejszy od obrońców Dinama i wpakował piłkę z bliska do siatki. Druga część należała do faworyta, który najpierw wyrównał, a krótko po wejściu Kądziora zdobył bramkę na 2:1. Drużyna ze stolicy Chorwacji ma komplet dziewięciu punktów po trzech kolejkach.

Przegrana 0:1 w derbach z Interem zepsuła samopoczucie zawodnikom AC Milan. Ponieśli oni pierwszą porażkę od 25 sierpnia. Skończyła się również seria pięciu meczów z minimum golem Gonzalo Higuaina. Argentyńczyk wystąpił ponownie w czwartek, kiedy to przeciwnikiem Rossonerich był Real Betis. Ekipa z Primera Division prowadziła po 45 minutach 1:0. Antonio Sanabria wpakował piłkę z bliska do bramki rodaka Pepe Reiny. Po przerwie Giovani Lo Celso zmienił rezultat na 2:0 dla Realu Betis, który dzięki zwycięstwu wyprzedził podopiecznych Gennaro Gattuso w tabeli. Milan było stać tylko na gola Patricka Cutrone na 1:2.

Igor Lewczuk zajął miejsce na prawej stronie obrony w meczu Girondins Bordeaux z Zenitem Sankt Petersburg. Zachowanie czystego konta w Rosji zapowiadało się na trudne zadanie. Zenit w trzech dotychczasowych meczach pucharowych na własnym stadionie zdobył 12 goli. W konfrontacji z przedstawicielem Ligue 1 również znalazł drogę do siatki i to już w pierwszej połowie. Artiom Dziuba wygrał pojedynek fizyczny w polu karnym i główkował z bliska. Mecz rozstrzygnął w 85. minucie golem na 2:1 Daler Kuzjajew.

W defensywie Karabachu Agdam wystąpił Jakub Rzeźniczak. Mecz na własnym stadionie z Worsklą Połtawa wydawał się być dobrą okazją na zdobycie pierwszego gola i punktu, a nawet odniesienie premierowego zwycięstwa w fazie grupowej europejskich pucharów, od kiedy piłkarzem Karabachu jest Rzeźniczak. Klub z Azerbejdżanu miał przewagę, ale był niedokładny. Piłka po żadnym z jego licznych strzałów w pierwszej połowie nie poleciała w bramkę. Po przerwie Worskla wymierzyła przeciwnikowi karę za nieskuteczność, sama zdobyła gola na 1:0, dzięki któremu podbiła Baku. Karabach ma tak samo jak klub Lewczuka zero punktów i najpewniej odpadnie w fazie grupowej.

Po dwóch porażkach Ludogorec Razgrad był w równie złej sytuacji jak Karabach w grupie A. Tylko wygrana z AEK-iem Larnaka mogła dać mistrzowi Bułgarii realną szansę na awans. Ludogorec rozpoczął mecz na Cyprze bez Jacka Góralskiego i Jakuba Świerczoka. Obaj byli na ławce rezerwowych i weszli z niej na boisko po przerwie. Ekipa z Bułgarii zaatakowała od początku spotkania i ekspresowo wyszła na prowadzenie. Jody Lukoki umiejętnie dostawił stopę do piłki po podaniu z lewego skrzydła. Ludogorec nie potrafił utrzymać przewagi i tylko zremisował 1:1.

W grupie B rządzą kluby spod szyldu "Red Bulla". Mistrz Austrii z Salzburga pokonał 3:0 Rosenborg Trondheim, a RB Lipsk zwyciężył 2:0 z Celtikiem Glasgow. Red Bull prowadzi w tabeli, a za jego plecami jest bliźniak z Niemiec.

3:2 - Stephen Odey 78'

AEK Larnaka - Ludogorec Razgrad 1:1 (1:1) 0:1 - Jody Lukoki 7' 1:1 - Jorge Lerena (k.) 25'

GRUPA B:

Red Bull Salzburg - Rosenborg Trondheim 3:0 (1:0)

GRUPA C:

Zenit Sankt Petersburg - Girondins Bordeaux 2:1 (1:1)

GRUPA D:

RSC Anderlecht - Fenerbahce Stambuł 2:2 (1:0)
1:0 - Zakaria Bakkali 35'
2:0 - Zakaria Bakkali 50'
2:1 - Michael Frey 53'
2:2 - Hasan Ali Kaldirim 57'

Spartak Trnava - Dinamo Zagrzeb 1:2 (1:0) 1:0 - Ali Ghorbani 32' 1:1 - Mario Gavranović 65' 1:2 - Mislav Orsić 77'

Liga Europy, gr. D 2018/2019

1 Dinamo Zagrzeb 6 4 2 0 11:3 14
2 Fenerbahce Stambuł 6 2 2 2 7:7 8
3 Spartak Trnava 6 2 1 3 4:7 7
4 RSC Anderlecht 6 0 3 3 2:7 3

GRUPA E:

Karabach Agdam - Worskla Połtawa 0:1 (0:0)

1:2 - Patrick Cutrone 83'

Football 1991 Dudelange - Olympiakos Pireus 0:2 (0:0) 0:1 - Visilios Torossidis 66' 0:2 - Konstantinos Fortounis 81'