Puchar Francji: AS Monaco za burtą, Glik mógł zostać bohaterem

AS Monaco odpadło z Pucharu Francji. Po emocjonującym meczu Glik i spółka przegrali na własnym stadionie z Olympique Lyon 2:3. W doliczonym czasie gry Polak mógł zapewnić gospodarzom dogrywkę, ale zabrakło mu szczęścia.

Dominik Polesiński
Kamil Glik w barwach AS Monaco Getty Images / Carlos Rodrigues / Na zdjęciu: Kamil Glik w barwach AS Monaco
Olympique Lyon jeszcze nigdy w historii nie wyeliminował AS Monaco z Pucharu Francji, ale uchodził za faworyta. W ostatnim ligowym meczu podopieczni Bruno Genesio pokonali Paris Saint-Germain, a ta sztuka w tym sezonie we Francji udała się tylko nielicznym. Goście przyjechali więc na stadion Ludwika II z przekonaniem, że mogą wszystko.

Lepiej w mecz weszło jednak AS Monaco. Gospodarze objęli prowadzenie po rzucie wolnym. Fabinho dośrodkował w pole karne, a nabiegający na piłkę Stevan Jovetić celnie uderzył głową. Szybko zdobyty gol nieco uśpił mistrza Francji i to rywale osiągnęli przewagę.

Andrea Raggi był najsłabszym ogniwem obrony AS Monaco i przeciwnicy szybko to zauważyli. Bertrand Traore ośmieszał stopera raz za razem, a w 21. minucie skończyło się to golem wyrównującym. Lekkie podbicie piłki głową obok zdezorientowanego rywala i mierzony strzał przy dalszym słupku.

Olympique Lyon objął prowadzenie w kuriozalnych okolicznościach. Memphis Depay wdał się w drybling w polu karnym gospodarzy. Osaczony przez rywali uderzył na bramkę trochę bez wiary w sukces. Piłka odbiła się rykoszetem, trafiła w poprzeczkę i wróciła na boisko. Wszyscy poza napastnikiem Mariano Diazem stali i patrzyli co się wydarzy. Były piłkarz Realu Madryt "złapał" futbolówkę zanim ta opuściła boisko. Był metr przed linią bramkową, ograł jeszcze Benaglio i gdy miał strzelać piłkę wybił mu wślizgiem Djibril Sidibe. Ofiarna interwencja przyniosła gola samobójczego.

Po przerwie Monaco zaatakowało, ale prowadzenie Lyonu podwyższył Mariano Diaz, wykorzystując bierną postawę bloku obronnego rywali. Pozostawiony w polu karnym samemu sobie celnie uderzył głową po centrze z lewego skrzydła. Wydawało się, ze Olympique jedną nogą jest już w kolejnej rundzie. Czasu na odrobienie strat pozostawało niewiele, a gospodarze grali słabo.

W 71. minucie bezpieczne prowadzenie przerodziło się jednak w nerwówkę. Gola kontaktowego zdobył Rony Lopes i trener AS Monaco postawił wszystko na jedną kartę. Końcowe minuty w ataku mistrza Francji biegał przesuniety tam Kamil Glik. Leonardo Jardim mógł mieć nosa. W doliczonym czasie po dośrodkowaniu Ghezzala Polak mocno uderzył głową, piłka trafiła w słupek, a następnie odbiła się od uda bramkarza i spoczęła w jego rękach. Zabrakło tylko szczęścia.

Wynik nie uległ już zmianie. Oba kluby zdobyły Puchar Francji pięciokrotnie, ale szansę na poprawienie dorobku w tym sezonie będzie miał tylko Olympique Lyon.

AS Monaco - Olympique Lyon 2:3 (1:2)
1:0 - Stevan Jovetić 13'
1:1 - Bertrand Traore 21'
1:2 - Djibril Sidibe (sam.) 25'
1:3 - Mariano Diaz 55'
2:3 - Rony Lopes 71'

AS Monaco: Diego Benaglio (46' Seydou Sy) - Almamy Toure, Kamil Glik, Andrea Raggi (63' Youri Tielemans), Djibril Sidibe, Kevin N'Doram, Fabinho, Rony Lopes, Keita Balde, Stevan Jovetić, Radamel Falcao (70' Rachid Ghezzal).

Olympique Lyon: Anthony Lopes - Kenny Tete, Marcelo, Mouctar Diakhaby, Fernando Marcal, Jordan Ferri, Lucas Tousart, Tanguy Ndombele, Bertrand Traore (75' Maxwel Cornet), Memphis Depay, Mariano Diaz (86' Houssem Aouar).

Żółte kartki: Tielemans (Monaco) oraz Ferri, Tete (Lyon).