LE: Athletic Bilbao wyrzucił Herthę. Rosną szanse klubów Polaków

Athletic Bilbao wygrał 3:2 z Herthą Berlin w 5. kolejce fazy grupowej Ligi Europy i wyeliminował stołeczny klub z rozgrywek. Zwiększyła się szansa na awans klubów Polaków. Lokomotiw Moskwa pokonał 2:1 FC Kopenhaga, a 1.FC Koeln 1:0 Arsenal.

Unai Nunez (z lewej) Newspix / Carl Sandin/Bildbyran via ZUMA Wire / Na zdjęciu: Unai Nunez (z lewej)
Przedstawiciele renomowanych lig Athletic Bilbao i Hertha Berlin plasowali się w tabeli za Ostersunds FK oraz Zorią Ługańsk. Bezpośredni pojedynek klubu z kraju Basków z Herthą był meczem eliminatorem. Gorsza drużyna była zagrożona odpadnięciem z europejskich pucharów. Na boisku działo się sporo. Będący pod presją piłkarze zmobilizowali się do walki. Hertha prowadziła 2:1 po 45 minutach i była blisko pierwszego w historii zwycięstwa na terytorium Hiszpanii. Do Basków należała jednak druga część, w której odwrócili wynik na 3:2 i wyrzucili Herthę z rozgrywek.

Jefferson Farfan kontynuuje strzelecką serię. Doświadczony piłkarz otworzył wynik barażu Peru z Nową Zelandią o awans do mistrzostw świata. Farfan trafiał również w konfrontacji Lokomotiwu Moskwa z FC Kopenhaga. Dublet Peruwiańczyka dał stołecznej drużynie zwycięstwo 2:1. Klub nieobecnego Macieja Rybusa przesunął się spod "kreski" na miejsce premiowane awansem.

Jeszcze gorsze w porównaniu z sytuacją klubu Rybusa było położenie 1.FC Koeln. W konfrontacji z Arsenalem przedstawiciela Bundesligi interesowało tylko zwycięstwo. Paweł Olkowski rozpoczął zawody na ławce rezerwowych i pojawił się na murawie w drugiej połowie. Młodych piłkarzy Arsenalu wsparli David Ospina, Per Mertesacker i Olivier Giroud. Obok Francuza w ataku wystąpili Danny Welbeck oraz Jack Wilshere. Koeln wykonał swoje zadanie i dzięki zwycięstwu 1:0 ma sprawę awansu w swoich rękach. W ostatniej kolejce powalczy o wyjście z grupy bezpośrednio z Crveną Zvezdą Belgrad.

Lazio było po czterech kolejach jedynym klubem z kompletem 12 punktów. Pewne awansu przystąpiło do pojedynku z Vitesse Arnhem w totalnie rezerwowym składzie. Trener Simone Inzaghi nie nabawił się bólu głowy i problemu bogactwa. Dublerzy nie dominowali, a na dodatek stracili gola w 13. minucie wskutek perfekcyjnego uderzenia Bryana Linssena z rzutu wolnego. Piłka odbiła się od poprzeczki zanim wpadła do siatki.

Wyrównał eleganckim wolejem Luis Alberto po dośrodkowaniu Dusana Basty. Asystent wrócił do składu Lazio po kontuzji. Inzaghi wymienił doświadczenie na doświadczenie, czyli wprowadził Senada Lulicia kosztem Naniego. Z Serbem, jak z Portugalczykiem, rzymianie nie oczarowali, a remis 1:1 z Vitesse kosztował ich pierwsze punkty.

W tej samej grupie awans zapewnili sobie obok Lazio piłkarze OGC Nice. Do wyniku 2:0 z SV Zulte Waregem doprowadził w pierwszej połowie Mario Balotelli. Pierwszego gola Włoch strzelił z rzutu karnego, a drugiego po podaniu Alassane Plei. Spotkanie zakończyło się wynikiem 3:1.

Do grona pewnych awansu dołączyli ponadto piłkarze Red Bull Salzburg, rewelacyjnego Ostersunds FK oraz Realu Sociedad.

5. kolejka fazy grupowej:

GRUPA F:

Lokomotiw Moskwa - FC Kopenhaga 2:1 (1:1) 1:0 - Jefferson Farfan 17' 1:1 - Benjamin Verbić 31' 2:1 - Jefferson Farfan 51'

1:0 - Carlos Alberto De Souza Junior 50'

Viktoria Pilzno - FCSB Bukareszt 2:0 (0:0) 1:0 - Milan Petrzela 50' 2:0 - Jan Kopic 76'

GRUPA I:

Konyaspor - Olympique Marsylia 1:1 (0:0)
1:0 - Nejc Skubić (k.) 82'
1:1 - Wilfried Moke 90'

Red Bull Salzburg - Vitoria Guimaraes 3:0 (2:0) 1:0 - Munas Dabbur 27' 2:0 - Andreas Ulmer 45' 3:0 - Hwang Hee-Chan 67'

2:0 - Saman Ghoddos 78'

Athletic Bilbao - Hertha Berlin 3:2 (1:2) 0:1 - Mathew Leckie 26' 1:1 - Aritz Aduriz (k.) 34' 1:2 - Davie Selke 36' 2:2 - Aritz Aduriz (k.) 65' 3:2 - Inaki Williams 82'

3:1 - Adrien Tameze 87'

Lazio Rzym - Vitesse Arnhem 1:1 (1:1) 0:1 - Bryan Linssen 13' 1:1 - Luis Alberto 42'