Puchar Konfederacji: Cristiano Ronaldo strzelił, Portugalia wygrała

Po bramce zdobytej przez Cristiano Ronaldo w 8. minucie Portugalia pokonała Rosję 1:0 i wyprzedziła rywali w tabeli grupy A. W wieczornym meczu Meksyk zagra z Nową Zelandią.

Michał Piegza
PAP/EPA / PAP/EPA/YURI KOCHETKOV
Portugalia po stracie punktów w końcówce meczu z Meksykiem chcąc wygrać grupę musiała pokonać liderów, Rosjan.

Spotkanie świetnie rozpoczęło się dla mistrzów Europy. Portugalia już w 8. minucie objęła prowadzenie. Bernardo Silva rozciągnął grę na lewą stronę. Cedric Soares dośrodkował w okolice piątego metra. Bramkarz niepewnie wyszedł, obrońca zawahał się, a Cristiano Ronaldo tylko przystawił głowę.

Szybko zdobyta bramka ustawiła mecz. Portugalia nie musiała się wysilać, ale mimo tego wyraźnie górowała nad Rosjanami. Podopieczni Stanisława Czerczesowa pierwszy strzał na bramkę oddali dopiero w 41. minucie. Fiodor Smołow spudłował z kilku metrów.

Mistrzowie Europy mieli więcej okazji, ale brakowało im skuteczności oraz zdecydowania. W 32. minucie Ronaldo uderzył z ostrego kąta, Igor Akinfiejew nogą odbił piłkę.

Po zmianie stron początkowo przeważała Portugalia. W 50. minucie powinno być 2:0. Andre Silva uderzył głową, bramkarz kapitalnie obronił. W kolejnych minutach coraz więcej do powiedzenia mieli Rosjanie. Zespół Czerczesowa zepchnął Portugalię pod jej pole karne. Rosjanie wciąż jednak nie potrafili oddać celnego strzału na bramkę Rui Patricio. W polu karnym kilka razy zakotłowało się, ale poza tym z przewagi gospodarzy turnieju niewiele wynikało.

W końcówce Portugalczykom udało się przenieść ciężar meczu w okolice środka pola i w miarę bezpieczne dowieźć skromne prowadzenie do końcowego gwizdka sędziego.

Rosja - Portugalia 0:1 (0:1)
0:1 - Cristiano Ronaldo 8'

Rosja: Igor Akinfiejew - Roman Sziszkin (46' Aleksandr Erokhin), Georgij Dżikija, Wiktor Wasin, Fiodor Kudriaszow (83' Aleksander Bucharow), Jurij Żirkow - Aleksandr Samiedow, Denis Głuszakow, Aleksandr Gołowin, Dmitrij Kombarow (68' Dmitrij Poloz) - Fiodor Smołow.

Portugalia: Rui Patricio - Cedric Soares, Pepe, Bruno Alves, Raphael Guerreiro (66' Eliseu) - Bernardo Silva, William Carvalho, Adrien Silva (82' Danilo Pereira), Andre Gomes - Cristiano Ronaldo, Andre Silva (78' Gelson Martins).

Żółte kartki: Głuszakow, Dżikija (Rosja) oraz Pepe, B. Silva (Portugalia).

Sędzia: Gianluca Rocchi (Włochy).