Polacy w ligach zagranicznych: Bramki Krzynówka i Olisadebe / Szamotulski obronił karnego

Spośród polskich piłkarzy grających w czołowych ligach zagranicznych, podczas tego weekendu na listę strzelców wpisali się: Jacek Krzynówek (Hannover 96) oraz Emmanuel Olisadebe (Henan Jianye). Na europejskich i azjatyckich boiskach pojawiło się 29 Polaków.

Mateusz Kołtoniak

Jacek Krzynówek strzelił bramkę w przegranym 1:4 (0:1) meczu Hannover 96 przeciwko Werderowi Brema w ramach 26. kolejki niemieckiej Bundesligi. Polski pomocnik w 58. minucie zmienił na boisku Jana Rosenthala. Krzynówek wpisał się na listę strzelców w 69. minucie. Było to drugie trafienie byłego zawodnika VfL Wolsburg w obecnych rozgrywkach.

Emmanuel Olisadebe zdobył dwie bramki dla Henan Jianye w wygranym meczu ligowym chińskiej ekstraklasy z Hangzhou Lücheng 2:0 (0:0). Polak wpisał się na listę strzelców w 79 i 84. minucie. 30-letni napastnik w obecnym sezonie ma na koncie już trzy trafienia.

Bardzo dobry mecz w barwach Hibernian rozegrał Grzegorz Szamotulski, który uratował punkt swojemu zespołowi, broniąc rzut karny. W 32 minucie uderzenie z 11 metrów Craiga Conwaya fantastycznie wybronił były reprezentant Polski. Popularny "Szamo" w tym spotkaniu puścił dwie bramki, a jego Hibernian zremisował 2:2 z Dundee United. W barwach Dundee cały mecz rozegrał Łukasz Załuska.

Występy Polaków na arenie międzynarodowej:

Anglia

Premiership
Łukasz Fabiański (Arsenal) - na ławce rezerwowych w meczu ligowym z Manchester City (2:0)
Tomasz Kuszczak (Manchester) - poza meczową kadrą w meczu ligowym z Aston Villa (3:2)
Euzebiusz Smolarek (Bolton) - na ławce rezerwowej w meczu ligowym z Middlesbrough (4:1)
Tomasz Cywka (Wigan Athletic) - kontuzja uniemożliwiła mu występ w meczu ligowym z Evertonem (4:0)
Tomasz Kupisz (Wigan Athletic) - poza meczową kadrą w meczu ligowym z Evertonem (4:0)

The Championship
Grzegorz Rasiak (Watford) - kontuzja uniemożliwiła mu występ w meczu ligowym z Doncaster (1:2)
Marek Saganowski (FC Southampton) - 90 minut w meczu ligowym z Charlton Athletic (2:3)
Przemysław Kaźmierczak (Derby County) - od 84. minuty w meczu ligowym z Burnley (1:1)
Bartosz Białkowski (Ipswich Town) - na ławce rezerwowych w meczu ligowym z Sheffield United (2:0)

Austria

Jacek Bąk (Austria Wiedeń) - pauzował za kartki w meczu ligowym z Red Bull Salzburg (4:1)
Tomasz Wisio (LASK Linz) - cały mecz w meczu ligowym z Kapfenberger SV (2:2)

Belgia

Marcin Wasilewski (Anderlecht Bruksela) - 90 minut i żółta kartka w meczu ligowym z KSC Lokeren (0:0)
Dawid Janczyk (Sporting Lokeren) - do 63. minuty w meczu ligowym z Anderlecht Bruksela (0:0)
Błażej Radler (Tubize) - 90 minut w meczu ligowym z KSV Roeselare (0:1)

Chiny

Emmanuel Olisadebe (Henan Jianye) - 90 minut i dwie bramki w meczu ligowym z Hangzhou Lücheng (2:0)

Cypr

Tomasz Sajdak (Alki Larnica) - nie zagrał w meczu ligowym z APEP (0:4)

Francja

Ireneusz Jeleń (AJ Auxerre) - cały mecz w meczu ligowym z Valenciennes (2:0)
Dariusz Dudka (AJ Auxerre) - 90 minut w meczu ligowym z Valenciennes (2:0)

Grecja

Michał Żewłakow (Olympiakos Pireus) - rezerwowy w meczu ligowym z Levadiakos (1:2)
Mirosław Sznaucner (PAOK Saloniki) - poza kadrą meczową w meczu ligowym z Asteras (0:2)
Wojciech Kowalewski (Iraklis Saloniki) - cały mecz w meczu ligowym z Thrasyvoulos (1:1)
Arkadiusz Malarz (OFI Kreta) - 90 minut w meczu ligowym z Aris Saloniki (4:1)
Rafał Grzelak (Skoda Xanthi) - poza kadrą meczową w meczu ligowym z Panathinaikos (2:0)
Maciej Żurawski (Larisa) - poza kadrą meczową w meczu ligowym z Panionios (0:0)
Piotr Włodarczyk (Aris Saloniki) - na ławce rezerwowej w meczu ligowym z OFI Kreta (4:1)
Jakub Wawrzyniak (Panathinaikos Ateny) - 90 minut w meczu ligowym z Skoda Xanthi (2:0)
Piotr Piechniak (Levadiakos) - od 64. minuty w meczu ligowym z Olympiakosem (1:2)

Hiszpania

Primera Division
Jerzy Dudek (Real Madryt) - rezerwowy w meczu ligowym z Malagą (0:1)

Segunda Division
Adrian Sikora (Real Murcia) - grał od 46. minuty w meczu ligowym z Xerez (1:2)

Holandia

Michał Janota (Feyenoord Rotterdam) - poza meczową kadrą w meczu ligowym z Volendam (2:1)
Paweł Wojciechowski (Heerenveen) - poza meczową kadrą w meczu ligowym z Heracles (1:1)
Wojciech Łuczak (Willem II Tilburg) - poza meczową kadrą w meczu ligowym z NAC Breda (2:0)
Przemysław Tytoń (Roda Kerkrade) - poza meczową kadrą w meczu ligowym z Ajaxem (1:2)
Maciej Wilusz (Sparta Rotterdam) - poza meczową kadrą w meczu ligowym z PSV (0:2)
Bartłomiej Pacuszka (Heracles) - rezerwowy w meczu ligowym z Heerenveen (1:1)
Arkadiusz Radomski (NEC Nijmegen) - rezerwowy w meczu ligowym z Twente (1:1)

Niemcy

Bundesliga
Artur Wichniarek (Arminia Bielefeld) - cały mecz w meczu ligowym z Schalke (0:2)
Jakub Błaszczykowski (Borussia Dortmund) - grał do 76. minuty w meczu ligowym z Herthą (1:3)
Tomasz Zdebel (Bayer Leverkusen) - cały mecz w meczu ligowym z FC Koeln (0:2)
Marcin Mięciel (VfL Bochum) - poza kadrą meczową w meczu ligowym z VfB Stuttgard (1:2)
Mariusz Kukiełka (Energie Cottbus) - leczy kontuzję, nie zagrał w meczu ligowym z Eintracht (2:1)
Łukasz Piszczek (Hertha Berlin) - wrócił do treningów (przyp. red. zagrał w meczu rezerw i zdobył 4 bramki), nie zagrał w meczu ligowym z Borussią Dortmund (1:3)
Jacek Krzynówek (Hannover 96) - grał od 58. minuty i bramka w meczu ligowym z Werderem (4:1)

2. Bundesliga
Łukasz Szukała (Alemannia Aachen) - poza kadrą meczową w meczu ligowym z Greuther Furth (1:0)

Portugalia

Łukasz Madej (Academica Coimbra) - poza meczową kadrą w meczu ligowym z Belenenses (1:0)
Paweł Kieszek (Vitoria Setubal) - cały mecz w meczu ligowym z Bragą (0:3)

Rosja

Marcin Kowalczyk (Dynamo Moskwa) - nie w pełni gotów do gry, nie zagrał w meczu ligowym z Terekiem (1:0)
Mariusz Jop (FK Moskwa) - na ławce rezerwowych w meczu ligowym z Rubin Kazań (0:0)
Krzysztof Łągiewka (Kubań Krasnodar) - nie zagrał w pierwszym zespole (przy. red. zagrał w rezerwach 90 minut) w meczu ligowym z Saturnem (2:1)

Rumunia

Paweł Golański (Steaua Bukareszt) - od 14. minuty i żółta kartka w meczu ligowym z Gloria Bistriţa (1:0)

Szkocja

Artur Boruc (Celtic Glasgow) - 90 minut w meczu ligowym z Hamiltonem (4:0)
Grzegorz Szamotulski (Hibernian Edynburg) - 90 minut i obroniony rzut karny w meczu ligowym z Dundee (2:2)
Adrian Mrowiec (Heart) - poza meczową kadrą w meczu ligowym z Kilmarnock (3:1)
Łukasz Załuska (Dundee United) - 90 minut w meczu ligowym z Hibernian (2:2)
Artur Krysiak (Motherwell) - rezerwowy w meczu ligowym z Aberdeen (1:1)

Turcja

Marcin Kuś (İstanbul Büyükşehir) - cały mecz w meczu ligowym z Trabzonspor (0:0)

Ukraina

Seweryn Gancarczyk (Metalist Charków) - cały mecz w meczu ligowym z Dnipro Dniepropietrowsk (3:2)
Mariusz Lewandowski (Szachtar Donieck) - od 66. minuty w meczu ligowym z Metalurg Zaporoże (1:0)
Paweł Hajduczek (Tawrija Symferopol) - cały mecz i żółta kartka w meczu ligowym z Czornomorec Odessa (0:2)