Borussia bez ikry. Wystarczył Aubameyang

Borussia Dortmund zagrała najsłabszy mecz w 2017 roku, ale wygrała 1:0 w spotkaniu z walczącym o utrzymanie FC Ingolstadt. Jedynego gola zdobył w 14. minucie Pierre-Emerick Aubameyang.

Michał Piegza
PAP/EPA / FRIEDEMANN VOGEL
Po porażce przed tygodniem z Herthą, Borussia chcąc utrzymać 3. pozycję mecz z przedostatnim w tabeli FC Ingolstadt musiała wygrać. Trener gospodarzy dokonał kilku zmian w składzie. W kadrze zabrakło pauzującego za pięć żółtych kartek Ousmane'a Dembele.

Podopieczni Thomasa Tuchela od początku na wiele pozwalali rywalom, którzy jednak nie potrafili wykorzystać faktu częstego przebywania na połowie zespołu z Dortmundu. Wystarczył moment i Borussia objęła prowadzenie. W 14. minucie Marcel Schmelzer urwał się lewą stroną, dograł do Pierre-Emericka Aubameyanga, a ten o kryzysie formy już dawno zapomniał i pewnie trafił do bramki.

Przyjezdni powinni wyrównać cztery minuty później. Jednak Roman Burki nogą odbił strzał oddany przez Mathew Leckie. Szwajcar był bohaterem swojego zespołu, bowiem przed przerwą kapitalnie zachował się w jeszcze kilku sytuacjach. Gospodarze z kolei swoje próby kończyli niecelnymi uderzeniami.

Chwilę po przerwie goście powinni wyrównać. Wybijając piłkę Matthias Ginter trafił w Sokratisa Papastathopoulosa i sam naprzeciwko bramkarza stanął Leckie, ale w doskonałej sytuacji przestrzelił. Z kolei w 52. minucie przyjezdnym należał się rzut karny. Burki sfaulował Dario Lezcano, ale gwizdek przeciętnie sędziującego zawody Daniela Sieberta milczał. Dwie minuty później, po drugiej stronie boiska, sytuacyjny strzał Papastathopoulosa przeszedł tuż obok słupka.

Piłkarze Ingolstadt czuli, że w Dortmundzie nie muszą przegrać. Goście starali się zagrażać Borussii, ale długo nie potrafili stworzyć groźnej okazji. Piłkarze Ingolstadt tracili siły, jednak mimo tego w 88. minucie powinni doprowadzić do remisu. Wówczas z ok. 16 metrów uderzył niepilnowany Marvin Matip, piłka minęła cel. W ostatniej akcji spotkania z woleja niemal do pustej bramki nie trafił z kolei Leckie.

Borussia Dortmund - FC Ingolstadt 04 1:0 (1:0)
1:0 - Aubameyang 14'

Borussia Dortmund: Roman Burki - Łukasz Piszczek, Sokratis Papastathopoulos, Matthias Ginter, Marcel Schmelzer - Gonzalo Castro (83' Mikel Merino) - Erik Durm, Christian Pulisić (77' Andre Schuerrle), Shinji Kagawa, Raphael Guerreiro (56' Julian Weigl) - Pierre-Emerick Aubameyang.

FC Ingolstadt: Martin Hansen - Marvin Matip, Romain Bregerie, Marcel Tisserand - Florent Hadergjonaj, Almog Cohen (83' Maurice Multhaup), Alfredo Morales (90' Lukas Hinterseer), Markus Suttner - Mathew Leckie, Sonny Kittel (75' Pascal Gross) - Dario Lezcano.

Żółte kartki: Schmelzer (Borussia) praz Lezcano. Hadergjonaj, Suttner (Ingolstadt).

Sędzia: Daniel Siebert.

Borussia Dortmund zakończy sezon na podium?