PNA: wymiana ciosów w trzecim ćwierćfinale. Bracia na wagę awansu

Ghana trzecim półfinalistą Pucharu Narodów Afryki. Czarne Gwiazdy pokonały DR Konga 2:1. Gole dla zwycięzców zdobywali Jordan Ayew i Andre Ayew, dla Lampartów trafił Paul M'Poku.

Michał Piegza
PAP/EPA
Początek należał do Ghany, ale to zespół DR Konga powinien w 7. minucie objąć prowadzenie. Po błędzie defensywy i bramkarza piłkę przejął Dieumerci Mbokani, który jednak z trudnej pozycji nie trafił do pustej bramki.

Po szybkim początku, w kolejnych minutach tempo gry spadło. Dopiero pod koniec pierwszej części uwidoczniła się przewaga DR Kongo. W 39. minucie mocno przymierzył Mbokani, a Razak Brimah z problemami obronił.

Po przerwie aktywniejsi w ofensywie byli piłkarze z Ghany. W 50. minucie groźnie sprzed pola karnego uderzył Mubarak Wakaso, bramkarz DR Konga z problemami poradził sobie z próbą rywala. Trzynaście minut później padł gol dla Czarnych Gwiazd. Jordan Ayew minął kilku rywali i z okolic linii pola karnego uderzył nie do obrony.

Odpowiedź rywali przyszła szybko. W 68. minucie z ok. 25 metrów precyzyjnie przymierzył Paul M'Poku i piłka tuż przy słupku wpadła do siatki. Po stracie prowadzenia Ghana rzuciła się do ataku, ale od 74. minuty powinna grać w osłabieniu. Daniel Amartey ostro potraktował autora gola dla DR Konga, jednak sędzia pokazał mu tylko żółtą kartkę.

Chwilę później arbiter nie miał wątpliwości dyktując rzut karny dla Ghany. "Jedenastkę" pewnie wykonał Andre Ayew i Czarne Gwiazdy były o krok od półfinału.

W końcowych minutach Lamparty postawiły wszystko na jedną kartę, ale poza strzałem Cedrica Bakambu nie były w stanie zagrozić rywalom. Ghana w doliczonym czasie mogła podwyższyć prowadzenie, kiedy Christian Atsu w dobrej sytuacji uderzył w bramkarza.

W czwartkowym półfinale Ghana zmierzy się z Kamerunem.

Demokratyczna Republika Konga - Ghana 1:2 (0:0)
0:1 - J. Ayew 63'
1:1 - M'Poku 68'
1:2 - A. Ayew (k.) 78'

Demokratyczna Republika Konga: Vumi Matampi - Issama Mpeko, Marveille Bokadi, Marcel Tisserand, Lomalisa Mutambala - Chancel Mbemba, Remi Mulumba (85' Jonathan Bolingi) - Paul M'Poku (83' Cedrica Bakambu), Ndombe Mubele (83' Jeremy Bokila), Dieumerci Mbokani - Junior Kabananga.

Ghana: Razak Brimah - Harrison Afful, Daniel Amartey, John Boye, Frank Acheampong - Thomas Partey, Afriyie Acquah, Wakaso Mubarak  - Christian Atsu, Andre Ayew, Jordan Ayew.

Żółte kartki: Mulumba, Mutambala, Tisserand (DR Konga) oraz Wakasu, Amartey (Ghana).

Sędzia: Bernard Camille (Seszele).