El. MŚ: przeraźliwe męki Holandii z Luksemburgiem

Holendrów zabrakło na Euro 2016 i jeśli nie poprawią formy, mogą nie pojechać także na mundial w Rosji. Ekipa Danny'ego Blinda pokonała na wyjeździe Luksemburg 3:1, ale pełną pulę zapewniła sobie dopiero po przerwie.

Szymon Mierzyński
Piłkarze reprezentacji Holandii PAP/EPA / JULIEN WARNAND / Na zdjęciu: Piłkarze reprezentacji Holandii
Oranje otworzyli wynik w 36. minucie, lecz towarzyszyła temu duża kontrowersja. W momencie podania od Davy'ego Klaassena Arjen Robben znajdował się na minimalnym spalonym, mimo to sędzia puścił grę i zawodnik Bayernu Monachium z zimną krwią wykorzystał sytuację sam na sam z Ralphem Schonem.

Być może Holendrzy mieliby spokój już do końca rywalizacji, gdyby tuż przed zmianą stron bezmyślnego faulu nie popełnił Joshua Brenet, który popchnął w polu karnym Daniela Da Motę. Anthony Taylor bez wahania wskazał na "wapno" i piłkę do siatki pewnym uderzeniem skierował Maxime Chanot.

Sensacyjny remis do przerwy skłonił Danny'ego Blinda do dokonania aż dwóch roszad. Na boisku pojawił się Memphis Depay i to był jedyny zawodnik, z którego postawy selekcjoner Oranje może być w pełni zadowolony. Napastnik Manchesteru United uratował swój zespół przed kompromitacją. W 58. minucie dał mu ponowne prowadzenie, trafiając do siatki głową, zaś w końcówce ustalił wynik na 1:3, oddając precyzyjny strzał przy słupku z rzutu wolnego.

Holandia nie zachwyciła, ale sięgnęła po pełną pulę i ma teraz siedem oczek - tyle samo co Szwecja, którą wyprzedza jednak dzięki lepszej różnicy bramek.

Luksemburg - Holandia 1:3 (1:1)
0:1 - Arjen Robben 36'
1:1 - Maxime Chanot (k.) 44'
1:2 - Memphis Depay 58'
1:3 - Memphis Depay 84'

Luksemburg: Ralph Schon - Laurent Jans (26' Mathias Janisch), Kevin Malget, Maxime Chanot, Enes Mahmutović, Daniel Da Mota (75' Kevin Kerger), Stefano Bensi (82' Vincent Thill), Chris Philipps, Florian Bohnert, David Turpel, Mario Mutsch.

Holandia: Maarten Stekelenburg - Joshua Brenet, Jeffrey Bruma, Virgil van Dijk, Daley Blind, Davy Klaassen, Georginio Wijnaldum, Bart Ramselaar (88' Marten de Roon), Arjen Robben (46' Steven Berghuis), Bas Dost, Wesley Sneijder (46' Memphis Depay).

Żółte kartki: Stefano Bensi (Luksemburg) oraz Joshua Brenet, Daley Blind (Holandia).