Liga Europy: Zenit Sankt Petersburg jest bezbłędny, pięć goli Aritza Aduriza

Zenit Sankt Petersburg śrubuje świetny bilans w Lidze Europy. Tym razem Rosjanie pokonali 2:1 Dundalk FC. Kluby Polaków AS Roma i RSC Anderlecht zwyciężyły i prowadzą w swoich grupach. Aritz Aduriz zdobył pięć goli w jednym meczu.

logo Ligi Europy Getty Images / Dennis Grombkowski / Na zdjęciu: logo Ligi Europy

Przed 4. kolejką meczów grupowych trzy kluby miały komplet punktów. Były to Szachtar Donieck, Schalke 04 Gelsenkirchen oraz Zenit Sankt Petersburg. Rosjanie podjęli starych znajomych Legii Warszawa z Dundalk FC i podtrzymali passę. Podobnie jak w Irlandii musieli popracować nad sforsowaniem defensywy kopciuszka. Udało się w 42. minucie, a Giuliano zdobył gola na 1:0 po podaniu Aleksandra Kierżakowa. Dundalk było stać na odpowiedź po przerwie, ale ostatnie słowo w postaci gola na 2:1 należało do Zenitu.

Pierwszy mecz Austrii Wiedeń z AS Roma zakończył się remisem 3:3. Szalony scenariusz miał również rewanż w alpejskim kraju. Po niepewnym zachowaniu Alissona gospodarze prowadzili, ale już kwadrans później AS Roma miała przewagę gola po trafieniach Edina Dzeko i Daniele De Rossiego. Przedstawiciel Serie A zaczął kontrolować sytuację i gorąco robiło się tylko po stałych fragmentach Austrii. W drugiej połowie Dzeko, który miał udział przy trzech golach AS Roma, oraz Radja Nainggolan doprowadzili do wyniku 4:2 i drużyna Wojciecha Szczęsnego została liderem. Polak ponownie oglądał mecz w Lidze Europy z ławki rezerwowych.

W swojej grupie prowadzi również RSC Anderlecht. Belgowie zdemolowali 6:1 FSV Mainz, a Łukasz Teodorczyk nie tylko wpisał się na listę strzelców, ale również zadał kłam zasadzie, że zdobywa tylko jednego gola dziennie. Tym razem "Teo" popisał się dubletem.

Athletic Bilbao poniósł dwie porażki w trzech wcześniejszych meczach grupowych i musiał uciekać z dna tabeli. Baskowie zaatakowali od początku KRC Genk i po 45 minutach prowadzili 3:1. Wszystkie bramki dla Athleticu zdobył 35-letni Aritz Aduriz i był to jego pierwszy hat-trick w europejskich pucharach. Na ukoronowanie świetnego występu Aduriz zdobył dwa gole po przerwie, a Athletic wygrał widowiskowy mecz 5:3.

Tak samo jak 12 lat temu Fenerbahce Stambuł wykorzystało atut własnego stadionu i zrewanżowało się Manchesterowi United za wysoką porażkę na wyspach. Drużyna znad Bosforu zwyciężyła 2:1 z zespołem Jose Mourinho i przeskoczyła rywala w tabeli grupy A. Fenerbahce prowadziło po pięknym trafieniu Moussy Sowa, następnie wbiło przedstawicielowi Premier League drugiego gola i riposta Wayne'a Rooneya była wyłącznie na otarcie łez gości.

GRUPA A

Fenerbahce Stambuł - Manchester United 2:1 (1:0)
1:0 - Moussa Sow 3'
2:0 - Jeremain Lens 59'
2:1 - Wayne Rooney 89'

Zoria Ługańsk - Feyenoord Rotterdam 1:1 (1:1)

GRUPA B

APOEL Nikozja - Young Boys Berno 1:0 (0:0)

GRUPA D

Zenit Sankt Petersburg - Dundalk FC 2:1 (1:0)

2:4 - Alexander Gruenwald 89'

Astra Giurgiu - Viktoria Pilzno 1:1 (1:1)

5:3 - Aritz Aduriz (k.) 90'

US Sassuolo - Rapid Wiedeń 2:2 (2:0) 1:0 - Gregoire Defrel 34' 2:0 - Lorenzo Pellegrini 45' 2:1 - Matej Jelić 86' 2:2 - Giorgi Kvilitaja 90'