El. MŚ 2018: kluczowe zwycięstwo Brazylii, gole strzelały gwiazdy igrzysk olimpijskich

Reprezentacja Brazylii przerwała trwającą od 2009 roku serię meczów bez porażki Ekwadoru w domowych meczach eliminacji do mundialu. Neymar i spółka zwyciężyli w Quito 3:0.

Konrad Kostorz
Getty Images / Mike Ehrmann
Przed rozpoczęciem spotkania Ekwadorczycy mieli na koncie aż cztery punkty więcej od Canarinhos, którzy po ostatnich remisach z Urugwajem (2:2) i Paragwajem (2:2) plasowali się dopiero na szóstej, niegwarantującej miejsca nawet w barażu pozycji.

Gospodarze zgodnie z przewidywaniami wysoko zawiesili poprzeczkę drużynie prowadzonej po raz pierwszy przez Tite. Przed przerwą stwarzali lepsze sytuacje do zdobycia bramki i przy odrobinie szczęście pokonaliby Alissona.

Po upływie godziny rywalizacji groźnie zaczęło robić się pod bramką Alexandra Domingueza . Ekwador dwukrotnie z opresji wyszedł obronną ręką, ale w 70. minucie golkiper sfaulował szarżującego Gabriela Jesusa i arbiter wskazał na "wapno". Do piłki podszedł etatowy egzekutor Neymar i zdołał pokonać Domingueza, choć ten wyczuł intencje strzelca.

Miejscowi rzucili się do odrabiania straty, jednak skrzydła podcięła im czerwona kartka Juana Carlosa Paredesa. W końcówce Brazylijczycy mogli kontrolować sytuację i uniknęli nerwów, a prowadzenie dwukrotnie podwyższył gwiazdor zwycięskich dla Canarinhos igrzysk olimpijskich w Rio Gabriel Jesus. Najpierw asystował mu Marcelo, a następnie nowy nabytek Manchesteru City kapitalnie przymierzył sprzed pola karnego.

Po komplet puntów sięgnęła Kolumbia, mimo że w konfrontacji z Wenezuelą rzuty karne zmarnowali Carlos Bacca oraz James Rodriguez. Los Cafeteros zajmują wysoką drugą lokatę w tabeli, ale 6 września czeka ich niezwykle trudne zadanie - wyjazdowy mecz z Brazylią.

Ekwador - Brazylia 0:3 (0:0)
0:1 - Neymar (k.) 72'
0:2 - Gabriel Jesus 87'
0:3 - Gabriel Jesus 90+3'

Ekwador: Dominguez - Paredes, Achiller, Mina Meza, Ayovi - Valencia, Noboa, Gruezo (83' Gaibor), Montero (75' Arroyo) - Bolanos - Caicedo (67' Ibarra).

Brazylia: Alisson - Alves, Miranda, Marquinhos, Marcelo - Paulinho, Casemiro, Augusto - Willian (61' Coutinho), Gabriel Jesus, Neymar.

Czerwona kartka: Paredes /76' za drugą żółtą/ (Ekwador).

Boliwia - Peru 2:0 (1:0)