Towarzysko: Porażki Austrii i Szwajcarii po pięknych golach Calhanoglu i Pjanicia

Reprezentacje Austrii i Szwajcarii sprawiły spory zawód kibicom, ulegając u siebie odpowiednio Turcji oraz Bośni i Hercegowinie. Remisem 2:2 zakończył się pojedynek uczestników Euro 2016 - Irlandii ze Słowacją.

Konrad Kostorz
EPA/ROLAND SCHLAGER / EPA/ROLAND SCHLAGER

Austriacy nie popisali się w marcowych meczach towarzyskich. Najpierw tylko skromnie pokonali Albanię 2:1, a następnie przegrali z niżej ostatnio notowaną Turcją. Porażka wynikła z kapitalnego strzału Hakana Calhanoglu z rzutu wolnego oraz koszmarnego błędu bramkarza Ramazana Ozcana, który wybił piłkę wprost pod nogi Ardy Turana, umożliwiając zawodnikowi FC Barcelona strzał niemal na pustą bramkę.

Bośnia i Hercegowina, która na Euro 2016 nie wystąpi, okazała się lepsza od Szwajcarii. Najpierw po ładnej akcji piłkę do bramki skierował Edin Dzeko, a w drugiej połowie cudownie z wolnego uderzył Miralem Pjanić. Gwiazdor AS Roma w swoim stylu umieścił piłkę niemal w okienku bramki Helwetów, którzy nie znaleźli sposobu ani na Asmira Begovicia, ani na grającego od 62. minuty golkipera Lecha Poznań Jasmina Buricia.

W ciekawie zapowiadającym się pojedynku Szwecji z Czechami padł remis 1:1. Do bramki Tomasa Vaclika drogi nie znalazł Zlatan Ibrahimović, za to drugi z napastników Trzech Koron wpisał się na listę strzelców. Dla naszych południowych sąsiadów trafił Matej Vydra.

Uczestnicy Euro 2016 zmierzyli się również w Dublinie. Irlandczycy zdobywali bramki z rzutów karnych, ale strzelili też gola samobójczego i Słowacy zdołali wywalczyć remis. Od 64. minuty wśród gości wystąpił Ondrej Duda z Legii Warszawa.

Finowie po klęsce we Wrocławiu (0:5 z Polską) znów doznali porażki, ale tym razem skromniejszej - 0:2 z Norwegią. Cały mecz rozegrał Paulus Arajuuri, a od 63. minuty wystąpił Kasper Hamalainen. Z dobrej strony pokazali się Islandczycy, którzy wygrali z odradzającą się Grecją 3:2. Wygrała też Szkocja - 1:0 z Danią, która będzie rywalem Biało-Czerwonych w eliminacjach MŚ 2018.

Norwegia - Finlandia 2:0 (0:0)
1:0 - Jo Inge Berget 57'
2:0 - Stefan Johansen 83'

Szwajcaria - Bośnia i Hercegowina 0:2 (0:1)
0:1 - Edin Dzeko 14'
0:2 - Miralem Pjanić 57'

Szwecja - Czechy 1:1 (1:1)
1:0 - Marcus Berg 14'