LM: Rosyjski niedźwiedź zatrzymany, historyczny awans Belgów

Zenit St. Petersburg przegrał pierwszy mecz w tej edycji Ligi Mistrzów (1:2). Rosjanie przez fazę grupową przeszli jak burza, w ostatnim spotkaniu jesieni zatrzymał ich jednak KAA Gent. Belgowie awansowali do 1/8 finału kosztem Valencii.

Kamil Kołsut
PAP/EPA/LAURENT DUBRULE / PAP/EPA/LAURENT DUBRULE

Hiszpanie, aby zagrać dalej, musieli pokonać Olympique Lyon oraz liczyć na wpadkę Belgów. Żaden z tych warunków się nie ziścił. Zespół Gary'ego Neville'a - debiutującego tego dnia jako trener w LM - mecz rozpoczął z pompą. Najpierw po dośrodkowaniu z prawego skrzydła poprzeczkę obił Shkodran Mustafi. Chwilę później ten sam zawodnik głową trafił już do siatki, arbiter - szukając faulu strzelca na obrońcy - gola jednak nie uznał.

Dla Francuzów był to zimny prysznic. Goście ruszyli do ataku. Sytuację sam na sam z bramkarzem Maxwel Cornet jeszcze zmarnował. Kiedy już jednak wpadł w pole karne, minął dwóch obrońców i technicznym strzałem skierował piłkę w samo "okienko", golkiper nie miał nic do powiedzenia. A tego dnia Jaume Domenech do głosu dochodził chętnie, kilka razy ratując swój zespół przed utratą gola.

Valencia ataki wznowiła po przerwie. Przewaga gospodarzy rosła z minuty na minutę. Na wieść o straceniu bramki przez Gent Hiszpanie rozpoczęli dywanowe naloty na pole karne przyjezdnych, co zakończyło się... kontrą, znakomicie wykończoną przez Alexandra Lacazette'a.

Znakomity występ w starciu z Zenitem zaliczył Gent. Rewelacyjni Belgowie w pierwszej połowie dominowali na boisku, a prowadzenie dał im gol Laurenta Depoitre'a, który precyzyjnym strzałem głową wykończył dośrodkowanie Mosesa Simona. Po przerwie wyrównał Artiom Dziuba. Decydujące słowo należało jednak do Danijela Milicevicia, który zapewnił swojej drużynie pierwszy w dziejach klubu awans do 1/8 finału LM.