Liga Młodzieżowa: Koniec przygody Legii Warszawa

Dobiegła końca przygoda Legii Warszawa z Ligą Młodzieżową. W rewanżowym spotkaniu II rundy rozgrywek Wojskowi przegrali 1:3 z FC Midtjylland, a w całym dwumeczu ulegli Duńczykom 1:5. Wyższość Wilków była bezdyskusyjna.

Maciej Kmita
PAP/Bartłomiej Zborowski / PAP/Bartłomiej Zborowski

W rewanżu podopieczni trenera Piotra Kobiereckiego musieli odrabiać straty (0:2) z pierwszego spotkania, więc od samego początku rzucili się na rywali. Duńczycy przetrwali jednak szturm Legii i sami przystąpili do ataku. W 12. minucie Wilki przeprowadziły akcję lewym skrzydłem, w końcowej fazie której Rasmus Nissen dośrodkował piłkę do Gloire'a Rutikangi, a ten pokonał Radosława Majeckiego strzałem prosto z powietrza.

Gol Kongijczyka praktycznie rozstrzygnął losy rywalizacji - w tym momencie Legia potrzebowała do awansu zdobycia aż czterech bramek. Mistrzowie Polski U-19 walczyli jednak o godne pożegnanie z rozgrywkami, ale to też im się nie udało. Co prawda w pierwszym kwadransie drugiej połowy Legia wypracowała sobie dwie dobre okazje, ale zmarnowali je Konrad Michalak i Robert Bartczak.

Tymczasem w 62. minucie goście zadali drugi cios. Mikaela Andersona w swoim polu karnym sfaulował Sebastian Szymański, a "11" na gola zamienił Rutikanga. Po chwili Duńczycy prowadzi w Nowym Dworze Mazowieckim już 3:0, gdy po błędzie Arkadiusza Najemskiego Majeckiego pokonał Mads Thychosen.

W 72. minucie honorową bramkę dla Legii zdobył Tomasz Nawotka, który wykorzystał rzut karny podyktowany za faul na nim samym. W samej końcówce Legię przed wyższą porażką uchroniły interwencje 16-letniego Majeckiego.

Wynik dwumeczu 1:5 dokładnie oddaje różnicę klas między Legią a Midtjylland. Duńczycy zaprezentowali się lepiej jako zespół i przewyższali też większość mistrzów Polski umiejętnościami indywidualnymi.

Występ Legii w Lidze Młodzieżowej 2015/2016 był debiutem polskiego zespołu w tych rozgrywkach. UEFA Youth League została powołana do życia w 2013 roku, a w dwóch pierwszych edycjach brały udział jedynie juniorskie zespoły uczestników Ligi Mistrzów. Począwszy od sezonu 2015/2016 występują w niej 64 drużyny: 32 zespoły U-19 klubów z LM oraz 32 mistrzów krajowych z lig niżej notowanych. W polskim przypadku jest to zwycięzca Centralnej Ligi Juniorów.

W I rundzie Wojskowi wyeliminowali bułgarski Liteks Łowecz (2:1, 3:1).

Legia Warszawa - FC Midtjylland 1:3 (0:1)
0:1 - Rutikanga 12'
0:2 - Rutikanga (k.) 62'
0:3 - Thychosen 66'
1:3 - Nawotka (k.) 72'

Skład Legii: Radosław Majecki - Jakub Szrek, Bartosz Skowron, Arkadiusz Najemski, Mateusz Hołownia - Miłosz Kozak (46' Konrad Michalak), Bartłomiej Urbański, Filip Karbowy (46' Sebastian Szymański), Miłosz Szczepański, Robert Bartczak - Adam Ryczkowski (70' Tomasz Nawotka).