Liga Europy: Borussia już awansowała, pierwsze zwycięstwo Liverpoolu, Ajax nadal bez wygranej

Borussia Dortmund ponownie nie dała szans azerskiemu klubowi Gabala FK i zapewniła sobie awans do 1/16 finału podobnie jak SSC Napoli, Molde FK, Rapid Wiedeń oraz Villarreal CF.

Konrad Kostorz
JOHN MACDOUGALL / AFP / JOHN MACDOUGALL / AFP
Pojedynek w Dortmundzie był dla Borussii tylko przetarciem przed niedzielnymi derbami Zagłębia Ruhry z Schalke 04. Od początku gospodarze mieli ogromną przewagę i nacierali na bramkę Dawida Pietrzkiewicza. Polski bramkarz przed dwoma tygodniami siedział na ławce, a tym razem otrzymał szansę od trenera Gabali.

Pietrzkiewicz popisał się kilkoma skutecznymi interwencjami. W dobrym stylu wybronił próby Adnana Januzaja i Henricha Mchitarjana, ale przy nieustannym naporze Borussii nie był w stanie zostać bohaterem Azerów. Gole były tylko kwestią czasu, a pierwszego strzelił Marco Reus, który przymierzył nie do obrony z 15 metrów. Przed przerwą trafił również Pierre-Emerick Aubameyang, a w drugiej połowie napór miejscowych nie zmniejszał się.

Dortmundczycy mogli strzelić mnóstwo goli. Ostatecznie pokonali Pietrzkiewicza jeszcze dwa razy, a przy bramce Mchitarjana asystował Łukasz Piszczek, który rozegrał całe spotkanie. Ponieważ FK Krasnodar wygrał u siebie z PAOK-iem Saloniki (bez udziału pauzującego za kartki Artura Jędrzejczyka), wicelider Bundesligi jest już pewny awansu do 1/16 finału.

Po trzech kolejnych remisach w Lidze Europy wreszcie wygrał Liverpool. The Reds mieli ogromną przewagę nad Rubinem, ale długo nie potrafili udokumentować jej golem. Dopiero po zmianie stron Jordon Ibe po indywidualnej akcji skierował piłkę do siatki. Zespół Juergena Kloppa zbliżył się do liderującego FC Sion na dystans dwóch "oczek". Szwajcarzy rzutem na taśmę uratowali remis z Bordeaux i wykonali milowy krok w kierunku awansu.

Zupełnie niespodziewanie z grupy A już awansowało norweskie Molde FK, które wygrało na wyjeździe ze słabo dysponowanym Celtikiem. Szans na przepustki do fazy pucharowej nie traci Ajax, mimo że ponownie nie odniósł zwycięstwa. Holendrzy rozegrali bezbarwny pojedynek z Fenerbahce, w którym kibice nie byli świadkami goli. Nie wyróżniał się Arkadiusz Milik, choć rozegrał pełne 90 minut.

Wszystko jasne jest już w grupie E, w której zdecydowanie na przedzie znajdują się Rapid Wiedeń oraz Villarreal CF. Austriacy i Hiszpanie kolejny raz sięgnęli po komplet punktów. Niezwykle cenne zwycięstwo odniósł Olympique Marsylia, który przerwał zwycięską serię SC Braga. Francuzi nie wskoczyli jednak na drugie miejsce, ponieważ Slovan Liberec zwyciężył holenderskie Groningen.

GRUPA A

Celtic Glasgow - Molde FK 1:2 (1:2)
0:1 - Mohamed Elyounoussi 21'
1:1 - Kris Commons 26'
1:2 - Daniel Hestad 37'

Czerwona kartka: Nir Bitton /77'/ (Celtic Glasgow)

0:1 - Jordan Ibe 52'

FC Sion - Girondins Bordeaux 1:1 (0:0) 0:1 - Thomas Toure 67' 1:1 - Veroljub Salatić 90+4'

2:1 - Robert Mak 90+1'

Borussia Dortmund - Gabala FK 4:0 (2:0) 1:0 - Marco Reus 28' 2:0 - Pierre-Emerick Aubameyang 45' 3:0 - Sergej Zenjow (sam.) 67' 4:0 - Henrich Mchitarjan 70'

1:0 - Thomas Meunier 38'

SSC Napoli - FC Midtjylland 5:0 (3:0) 1:0 - Omar El Kaddouri 13' 2:0 - Manolo Gabbiadini 23' 3:0 - Manolo Gabbiadini 38' 4:0 - Cristian Maggio 53' 5:0 - Jose Callejon 77'

1:2 - Roberto Soldado 86'

Viktoria Pilzno - Rapid Wiedeń 1:2 (0:1) 0:1 - Philipp Schobesberger 13' 1:1 - Jan Holenda 71'