El. Euro 2016: Rosja jedzie do Francji!

Reprezentacja Rosji zrealizował wcześniej nakreślony plan i zapewniła sobie bezpośredni awans do Mistrzostw Europy, które w przyszłym roku odbędą się we Francji. Sborna w ostatnim meczu eliminacji pokonała Czarnogórę.

Sebastian Najman
PAP/EPA/Sergei Ilnitsky / PAP/EPA/Sergei Ilnitsky

Rosjanie potrzebowali co najmniej punktu, aby móc cieszyć się z bezpośredniego awans do Euro 2016. Gra na remis jednak ich nie interesowała, dlatego od pierwszych sekund próbowali narzucić własny styl gry i zepchnąć do defensywy niżej notowanego rywala. O ile to drugie im się udało, to już z szybkim udokumentowaniem przewagi był widoczny problem.

Pierwsza klarowna okazja dla podopiecznych Leonida Słuckiego miała miejsce w 22. minucie, kiedy Aleksandr Kokorin odważnie wbiegł w piętnastkę i uderzył w boczną siatkę. Wcześniej gospodarze grali zbyt wolno i bez pomysłu. Niewiele brakowało, a straciliby nawet gola. Po błędzie jednego z obrońców futbolówka spadła pod nogi pędzącego lewym skrzydłem Stanisy Mandicia. 20-latek w niezłej sytuacji strzelił niecelnie. Była to jedyna okazja gości w pierwszej połowie.

Sborna grała przeciętnie, długo męcząc się w ataku pozycyjnym. Mimo to w 33. minucie objęła prowadzenie. Oleg Kuzmin wykorzystał precyzyjne górne podanie z głębi pola Igora Denisowa i upadając już w polu karnym zdołał skierować futbolówkę obok bramkarza! Nie minęły cztery minuty, a na tablicy wyników widniało 2:0. Pewnym egzekutorem rzutu karnego okazał się Aleksandr Kokorin. Ten "zabójczy" fragment podłamał Czarnogórców, którzy w 40. minucie powinni stracić trzeciego gola. Jednak sytuację sam na sam z Milanem Mijatoviciem zmarnował Artiom Dziuba.

Po zmianie stron goście odważniej zaatakowali rosyjską bramkę. Oprócz bardziej wyrównanej gry, kibice byli również świadkami doskonałej szansy dla ekipy z południa Europy. W 65. minucie, po rozegraniu rzutu rożnego, niecelny strzał głową oddał ustawiony na piątym metrze Esteban Saveljich!

W końcówce wyraźna przewaga znów była po stronie zespołu Słuckiego. Rosja nie szukała za wszelką cenę kolejnej bramki, ale też nie pozwoliła na wiele swojemu przeciwnikowi i w efekcie dowiozła korzystny rezultat, uzyskując tym samym upragniony awans.

Rosja - Czarnogóra 2:0 (2:0)
1:0 - Oleg Kuzmin 33'
2:0 - Aleksandr Kokorin 37' (k.)

Rosja: Igor Akinfiejew - Oleg Kuzmin, Siergiej Ignaszewicz, Aleksiej Bieriezucki, Igor Denisow - Ałan Dzagojew (86' Dienis Czeryszew), Jurij Żyrkow, Oleg Szatow (69' Paweł Mamajew), Dmitrij Kombarow, Aleksandr Kokorin - Artiom Dziuba (84' Fiodor Smołow).

Czarnogóra: Milan Mijatović - Sasa Balić, Esteban Saveljich, Stefan Savić, Marko Simić - Vladimir Rodić (67' Adam Marusić), Nikola Vukcević (85' Vladimir Boljevuć), Mladen Kascelan, Nemanja Nikolić (46' Stefan Mugosa), Stanisa Mandić - Fatos Beciraj.

Żółta kartka: Vladimir Rodić (Czarnogóra).

Sędzia: Svein Oddvar Moen (Norwegia).