Robert Lewandowski rekordzistą wszech czasów

W meczu 6. kolejki el. Euro 2016 z Gruzją (4:0) Robert Lewandowski strzelił trzy gole w odstępie 240 sekund, zostając autorem najszybszego hat-tricka w historii reprezentacji Polski!

Maciej Kmita
"Lewy" pierwszego gola zdobył dokładnie po 88 minutach i 32 sekundach gry, drugie trafienie zaliczył 174 sekundy później, a z trzeciej bramki cieszył się, gdy zegar wskazywał 92:32. Kapitan reprezentacji Polski na zdobycie trzech bramek potrzebował dokładnie 240 sekund i został autorem najszybszego hat-tricka w dziejach Biało-Czerwonych.
Tym samym Lewandowski pobił ustanowiony 50 lat temu (!) rekord Włodzimierza Lubańskiego. W rozegranym 24 października 1965 roku meczu el. MŚ 1966 z Finlandią (7:0) najlepszy w historii strzelec reprezentacji Polski zdobył trzy gole między 19. a 24. minutą gry. Brak dokładnych danych, w których sekundach trafiał do siatki Finów, ale z samego zapisu minutowego wiemy, że potrzebował na to więcej niż 240 sekund.

Na uwagę zasługuje też wyczyn Pawła Kryszałowicza, który w rozegranym 21 lutego 2004 roku towarzyskim meczu z Wyspami Owczymi (6:0) wpisał się na listę strzelców trzykrotnie między 40. a 43. minutą gry. "Kryszał" jednak swoje strzelanie zaczął już w 9. minucie spotkania, więc autorem najszybszego hat-tricka nie został.

Kwestią bez rozstrzygnięcia pozostaje to, czy Lewandowski został autorem najszybszego hat-tricka w historii eliminacji mistrzostw Europy. W czasie rozegranego 4 września 1999 roku meczu el. Euro 2000 Irlandia Północna - Turcja (0:3) napastnik gości Arif Erdem wpisał się na listę strzelców (według oficjalnego protokołu UEFA) w 44., 46. i 48. minucie, czyli również w odstępie teoretycznie czterech minut, ale jego trafienia rozdzielała przerwa między I a II połową.

Dzięki hat-trickowi ustrzelonemu w meczu z Gruzją, Robert Lewandowski wskoczył na 7. miejsce w klasyfikacji najskuteczniejszych graczy w historii reprezentacji Polski, spychając z niego Zbigniewa Bońka. Dorobek "Lewego" w drużynie narodowej to teraz 26 trafień w 68 występach.

Skompletowany w spotkaniu z Gruzinami hat-trick jest jego drugim w reprezentacji i drugim w meczu o stawkę. Tym samym 27-latek jest w wąskim gronie reprezentantów Polski, którym udało się zdobyć trzy gole w spotkaniu o punkty. Poza nim dokonali tego Włodzimierz Lubański (trzy razy), Euzebiusz Smolarek i Ernest Pohl (obaj po dwa razy) oraz Zbigniew Boniek, Andrzej Szarmach, Tomasz Frankowski, Radosław Kałużny, Andrzej Juskowiak, Ernest Wilimowski, Janusz Żmijewski i Edward Jankowski. Wspomniany Lubański jest rekordzistą kadry pod względem ustrzelonych hat-tricków - grając z orłem na piersi, skompletował ich w sumie pięć. Cztery trójpaki w narodowych barwach zaliczył Pohl.

Lewandowski: nie wierzę w klątwy